Policie má na Babišův Agrotec nabito. Manažer pošty promluvil

Policie, která finišuje s vyšetřováním údajné manipulace s veřejnými penězi při zakázkách státní pošty a stíhá kvůli tomu manažery i firmu Agrotec vicepremiéra Andreje Babiše, získala klíčového svědka. Jeden z manažerů státní pošty promluvil. A ministrovu firmu potopil.

Redakce Neovlivní.cz má k dispozici dokumenty ke kauze možné manipulace veřejných zakázek státní pošty, které nashromáždila policie.

Jednoznačně z nich vyplývá, že pozice Babišovy společnosti Agrotec je těsně před skončením vyšetřování mnohem horší, než se doposud zdálo. O tom, že byla do manipulace tendrů zapojena, svědčí nejen hodiny odposlechů; zásadní je i svědectví jednoho z obviněných manažerů České pošty, který ovlivňování zakázek ve prospěch firmy Agrotec přiznal.

Manažer pošty Patrik Z. při výslechu výslovně popsal Babišův Agrotec jako firmu, které šla pošta na ruku. “Uvedl, že společnost Agrotec byla v rámci České pošty takzvaným preferovaným dodavatelem. Rozuměl se jím VIP dodavatel, kterému měla být věnována nadstandardní péče, a který měl být upřednostňován při zadávání veřejných zakázek,” citovali kriminalisté jeho výpověď v jednom ze záznamů ve spise.

Převedeno do praxe – podle policejní verze měl Agrotec VIP postavení například v osmnáctimilionové zakázce na dodávku pneumatik pro vozový park pošty. Poté, co  firma nesplnila kriteria, a hodnotící komise ji vyřadila, zasáhl spřátelený manažer pošty Patrik Z. a docílil zrušení celého tendru. Následně pošta vypsala soutěž novou a podmínky už ladil Patrik Z. přímo s odpovědným manažerem firmy Agrotec. Tím byl Pavel R., ředitel divize Iveco Moravia, která je součástí Babišovy společnosti.

Oba muži si tykali, Patrik Z. podle odposlechů svůj protějšek oslovoval “Pavlíku”.

“V rámci dalšího výslechu již Patrik Z. spáchání trestné činnosti částečně doznal. Uvedl, že Ing. Pavlovi R. předem sdělil informaci, kdy bude vypsáno zadávací řízení na druhý tendr na pneumatiky, což byla jiným dodavatelům informace neznámá,” zapsali si policisté do dalšího z dokumentů.

Měsíc po vypsání výběrového řízení však podřízení Pavla R. informovali, že pošta žádá (pro Agrotec) problematickou referenci o počtu dodaných pneumatik v minulých letech.

10. ledna 2013 se tedy Pavel R. za Agrotec sešel s Patrikem Z. na ředitelství pošty. Manažer Babišovy firmy podle policejních odposlechů telefonoval během schůzky svým podřízeným. Z rozhovoru vyplynulo, že firma prostě referenční podmínku nedokáže splnit.

O pět dní později se oba muži sešli znovu. Následoval policií monitorovaný telefonát pracovníkům firmy Agrotec. “Pavel R. v něm sděluje, že nikdo nebude nic prověřovat, ale je třeba, aby tam napsali aspoň něco (tedy aby si něco vymysleli bez obav, že by někdo zkoumal, zda je to pravda či nikoli),” přepsali kriminalisté obsah odposlechů.

To se také stalo a firma prošla do dalšího kola.

I když pošta nakonec zakázku zrušila, výše popsaný postup podle policie jednoznačně svědčí o trestném činu. Proto také aktéry zakázky obvinila.

Policejní dokumenty přitom nasvědčují ještě jedné věci: nešlo o selhání jednotlivce, jak od počátku tvrdí bývalý předseda představenstva firmy Agrotec a dnešní první místopředseda Babišova hnutí ANO Jaroslav Faltýnek. Výsadní postavení Babišovy firmy na státní poště totiž mělo být známo širšímu okruhu lidí, a to jak na straně státního podniku, tak v samotné společnosti.

“Pavel R. sděloval Patrikovi Z. nejrůznější informace. Například, že všechny zakázky jsou na nejvyšších místech srovnány, že se společnost Agrotec zákulisně domlouvá s jinými dodavateli na společném postupu při získávání zakázek České pošty a následně se s nimi vyrovnává,” stojí v dalším policejním dokumentu.

Mimo jiné i proto je kromě Babišových manažerů obviněná společnost Agrotec jako právnická osoba.

Andrej Babiš od počátku tvrdí, že kauza je vymyšlená. Nejnovější posun – tedy snahu policie dostat obviněné před soud – nekomentoval.

K případu se nevyjadřují ani obvinění manažeři jeho firmy. Pavel R. odmítl vypovídat i na policii.

Vyšetřování přitom přináší reputační problém nejen lídrovi hnutí ANO, který se staví do role bojovníka proti rozkrádání veřejných peněz. Problematická je kauza zejména pro Faltýnka, do jehož éry zakázka na pneumatiky spadá.

Deník Neovlivní.cz se Jaroslava Faltýnka snaží kontaktovat již od minulého týdne. Telefon nezvedal, vyžádal si však sms zprávu. Následně ponechal zaslané dotazy bez odpovědi. Na další urgence v úterý opětovně neodpověděl.