Zakázky pošty: Babišova firma, které šéfoval Faltýnek, míří k soudu

K soudu míří první případ, v němž budou firma a manažeři lídra hnutí ANO Andreje Babiše čelit obžalobě z machinací s veřejnými penězi.

Policie se podle zjištění Neovlivní.cz chystá uzavřít případ podezřelých zakázek pro Českou poštu, kvůli nimž jsou obvinění Babišovi zaměstnanci ze společnosti Agrotec, a chce jej poslat k soudu. Hustopečská společnost poště dodává auta a stará se o její vozový park.

“Vyšetřování finišuje, probíhá seznamování obviněných se spisem. Už nyní je jisté, že bude následovat návrh na obžalobu,” uvedl státní úředník obeznámený se stavem vyšetřování.

Policie ani státní zastupitelství zatím stav vyšetřování oficiálně nekomentují. Vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová pouze potvrdila, že se obvinění již seznamují se spisem. Otázku, zda už policie avizovala chystaný návrh na obžalobu, ale ponechala bez komentáře. “K tomu se nebudeme vyjadřovat,” prohlásila pro Neovlivní.cz.

Případ je nepříjemný nejen pro Andreje Babiše, coby vlastníka společnosti Agrotec: v kauze je totiž obviněna i celá hustopečská firma jako právnická osoba, což by v případě odsouzení mohlo vést až k jejímu faktickému konci.

Kvůli kauze ale může tratit na kreditu zejména jeho blízký spolupracovník, místopředseda partaje a šéf parlamentní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. Osobně sice v kauze obviněný nebyl, ještě loni v dubnu ale působil jako předseda představenstva společnosti Agrotec. Obvinění podle informací Neovlivní.cz spadá právě do jeho éry.

Faltýnek od počátku tvrdí, že pokud se při obchodní spolupráci s poštou stalo něco nesprávného, šlo o selhání jednotlivce, nikoli celé firmy. Nejnovější posun ve vyšetřování, a tedy i chystaný návrh na obžalobu, který se bude týkat mimo jiné právě celé společnosti Agrotec, nekomentoval. Na zaslané otázky neodpověděl, od konce minulého týdne nezvedal ani mobilní telefon.

Andrej Babiš případ spojený s jeho firmou považuje za vykonstruovaný. “Celá kauza Agrotec je vymyšlená. Je to pro mě účelová kauza s cílem mě poškodit. Ta firma nic neudělala,” prohlásil nedávno v rozhovoru pro své Lidové noviny.