Policie o Mračkové věděla, informace ale neunikly. Na rozdíl od těch o vládních politicích

Zatímco informace o kontaktech zatčených z kauzy Dozimetr na politiky z vládních stran proudily do médií jak na běžícím pásu, styky místopředsedkyně sněmovny za ANO byly pečlivě střežené tajemství.

Jana Mračková Vildumetzová kvůli přátelským vztahům se Zakaríhou Nemrahem nakonec rezignovala. Je tu ale ještě jeden moment jejího příběhu, který stojí za zaznamenání.

Krátce poté, co policie v červnu v rámci akce Dozimetr pozatýkala několik podnikatelů a komunální politika za STAN Petra Hlubučka, novináři plošně dostali informace o tom, kdo všechno z představitelů koalice se s aktéry příběhu stýkal. Jak už jsme popsali, informace z vyšetřování politicky citlivých případů unikají vždycky.


Jana Mračková čeká až si to Andrej Babiš vyřídí s vládou, aby mohla oznámit svoji rezignaci Foto: Hnutí ANO

Ale nebývá obvyklé, aby informace poškozující jen jednu část politického spektra byly k dispozici takto masivně, jako tomu bylo v Dozimetru.

Novináři nadto zpravidla musejí vyvinout alespoň nějaké úsilí, aby dokumenty ze spisu nebo samotný text obvinění získali. Tentokrát to bylo jiné. Detaily kauzy Hlubuček jsme jako novináři měli k dispozici hned první den a v podstatě plošně. Jen minimum redakcí dnes text obvinění nemá v ruce. 

Pro ilustraci: získat dokumenty ze spisu ke kriminální kauze Čapí hnízdo bylo pro redakci Neovlivní.cz nesrovnatelně složitější a trvalo to měsíce.

Naopak vztahy přední političky Babišova hnutí Jany Mračkové Vildumetzové s jedním z obviněných z kauzy vypadají z tohoto pohledu jako pečlivě střežené policejní tajemství.

K Vildumetzové totiž neuteklo vůbec nic.

A to přesto, že policie prokazatelně o jejích vazbách věděla. Měla totiž kvůli tomu na výslechu jejího manžela Jana, který to nyní potvrdil DeníkuN.

Jenže podstatná část státní správy – včetně některých klíčových důstojníků v bezpečnostních složkách – stále spadá do sféry vlivu Andreje Babiše. Nové vládě se zatím nepovedlo je všechny odstřihnout a oligarcha tak má stále možnost ovlivňovat dění v zemi.

Informace k političce ANO jsme zveřejnili jako první na Neovlivní.cz, proto víme, jak to celé bylo. A také víme, že to rozhodně nebyla policie, kdo by nám v sesbírání mozaiky vztahů dnes již bývalé místopředsedkyně sněmovny pomáhal.

O vztahu mezi manžely Mračkovými a Zakaríhou Nemrahem jsme se dozvěděli krátce po zatčení celé skupiny. Postupným ověřováním informace se ukázalo, že jejich schůzky a společné výlety nebyly v pražském byznysovém prostředí žádným tajemstvím. Zjednodušeně řečeno: v Praze se to zkrátka vědělo.

Teprve když jsme zveřejnili první část informací v zářijovém časopise Neovlivní.cz, důkazů začalo přibývat. A opět nikoli od policie. Ozvali se lidé, kteří během politické kariéry Jany Mračkové Vildumetzové přišli s političkou do styku a z různých důvodů s ní nemají dobrou zkušenost.

Ti nás také už minulý týden navedli na důkazy v podobě videa, které politička neprozřetelně nechala až do této středy na svých sociálních sítích. A jsou na ní důkazy o Nemrahově účasti na její vlastní svatbě.

Česká republika je malá a jisté typy lidí pro sebe navzájem mají slabost. Je tak dost pravděpodobné, že na sebe dříve nebo později narazí. Stejně tak je ale dost pravěpodobné, že to na ně jednou vyplave na povrch.

Jestliže si Andrej Babiš myslel, že díky svým kontaktům do státní správy vztahy své vrcholné političky před veřejností utají, přepočítal se. A že si to myslel, je zřejmé. Jinak by nikdy nedopustil, aby až do středečního večera na sociálních sítí Jany Mračkové Vildumetzové visel odkaz na video, kde se on sám drží za ruku s partnerkou Zakarií Nemhraha.

Příběh přátelství Babišovy političky se zatčeným podnikatelem popisujeme v zářijovém tištěném časopise Neovlivní.cz. K mání v sekci PŘEDPLATNÉ.

10:40 Aktualizováno o vyjádření Jiřího Mazánka, šéfa NCOZ, která kauzu zpracovává: “Důrazně se ohrazuji proti tvrzení: „Zatímco informace o kontaktech zatčených z kauzy Dozimetr na politiky z vládních stran proudily do médií jak na běžícím pásu, styky místopředsedkyně sněmovny za ANO byly pečlivě střežené tajemství“. 

Proti čemu přesně se ohrazuje, už Mazánek nenapsal. O policii v této větě není ani slovo. Naopak samotnou skutečnost uvedenou v článku, že z policie informace o kontaktech političky ANO neunikly, ve svém prohlášení nijak nerozporoval.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email