Policie považuje audit u Šlechtové za věrohodný

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová začíná ve sporu o audit zakázky na monitorování evropských dotací tahat za kratší konec.

Deník Neovlivní.cz zjistil, že policie bere závěry auditu, který vypracovali auditoři z týmu Babišova náměstka Lukáše Wagenknechta, velmi vážně. “Audit je odvedený důkladně, zpracovávali jej profesionálové a působí velmi věrohodně,” popsal postoj policie zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Zpráva auditorů, jež Šlechtová označila za škůdce, označuje zakázku za předraženou. Nadto s podezřením na podvod a kartel.

Protikorupční služba odmítá případ veřejně jakkoli komentovat s tím, že právo informovat má vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. Ta se k detailům nevyjadřuje, nicméně vůbec poprvé oficiálně potvrdila, že policie kauzu začala vyšetřovat.

“Byly zahájeny úkony trestního řízení. Právní kvalifikaci zatím nebudeme zveřejňovat,” sdělila Neovlivní.cz Bradáčová.

Auditoři Wagenknechtova týmu z ministerstva financí dospěli k závěru, že zakázka na systém monitorující čerpání evropských dotací je předražená a podezřelá a obratem své závěry poslali do Bruselu. Ministryně Šlechtová, která zakázku převzala od svých předchůdců, závěry auditu odmítla jako neprofesionální a v částech lživé.

Dokonce tvrdila, že kvůli jeho závěrům nyní Česká republika nemůže čerpat peníze z dotačních programů. Nyní už ale podle informací Neovlivní.cz začala brzdit. Čerpání dotací totiž nebylo zastaveno, náměstka Wagenknechta zatím i přes napjaté vzájemné vztahy podržel ministr financí Andrej Babiš a premiér navíc požádal všechny aktéry o předložení zprávy na dnešní zasedání vlády.

Karla Šlechtová audit i nadále považuje za nepřesný, náměstek Wagenknecht za ním i nadále stojí. “Zpráva je objektivní, stojíme si za ní,” uvedl Wagenknecht.

Kdo sehrál hlavní role v zakázce? Koho čekají výslechy? Již brzy na Neovlivní.cz