Praha bude muset platit za chyby politiků Babišova ANO

Magistrát hlavního města prohrál u soudu odvolání bývalé ředitelky Martiny Děvěrové, která se domáhá také ušlého platu. Během odvolání chybovali tehdejší primátorka za ANO Krnáčová a její stranický kolega Metnar v roli ministra vnitra.

Je to další účet vystavený kompetenci politiků Babišova hnutí ANO. Hlavní město se musí připravit na to, že bude muset doplácet ušlý plat své bývalé ředitelce Martině Děvěrové.


Září 2014. Zahájení kampaně v Praze. Foto: hnutí ANO

Tu v roce 2018 odvolala z funkce primátorka za ANO Adriana Krnáčová. Opírala se o souhlas tehdejšího ministra vnitra, kterým byl rovněž nominant ANO Lubomír Metnar. Jenže soud nyní konstatoval, že výpověď byla nezákonná a tedy i neplatná.

“V samostatném soudním sporu pak požaduji i ušlý plat,” potvrdila Děverová v rozhovoru pro Neovlivní.ch verdikt, na který upozornily HN. Přesnou částku, kterou požaduje, nicméně z hlavy nevěděla.

To, že bude město muset platit, je přitom už nyní skoro jisté. Existuje totiž identický případ bývalého šéfa majetkového odboru pražského magistrátu Petera Ďurici. Ten také nejprve vyhrál soud o neplatnost svého propuštění a následně mu soud potvrdil nárok na ušlé peníze.


ČTĚTE TAKÉ: Vyhazov neplatí. Krnáčová prohrála spor o ředitelku magistrátu.


Soudní verdikt o neplatnosti odvolání Děvěrové je přitom jen logickým vyústěním chyb, které v tomto příběhu politici Babišova hnutí navršili. Adriana Krnáčová odvolala ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou pro ztrátu důvěry. Stalo se tak poté, co se policie hned dvakrát začala zajímat o ředitelku magistrátního odboru sportu Soňu Fáberovou, která figurovala v dotační kauze ministerstva školství. Nejdřív kriminalisté projevili zájem o Fáberovou v roce 2017, podruhé o rok později. Primátorce už došla trpělivost.

“Paní Děvěrová se za ředitelku Fáberovou tehdy postavila a odmítla celou věc řešit. Po roce ovšem zasahovali policisté přímo na magistrátu a v dotační kauze opět figuruje jméno na ředitelky Fáberové. Považuji za naprosto nepřijatelné, že činnost odboru sportu nebyla po loňské kauze nijak prověřena a že ani nebyly vyvozeny žádné důsledky z chování ředitelky Fáberové,” odůvodnila primátorka odvolání ředitelky Děvěrové.

A jak tehdy zdůraznila, k tomuto kroku měla i souhlas ministra vnitra. Tehdy jím byl Lubomír Metnar nominovaný stejně jako Krnáčová za hnutí ANO.

Jenže vzápětí jsme upozornili, že všechno bylo trochu jinak. Metnarův nástupce, ministr vnitra z ČSSD Jan Hamáček totiž ještě týž rok rozhodnutí o odvolání Děvěrové zrušil. “To znamená, že paní JUDr. Martina Děvěrová nebyla z funkce ředitelky Magistrátu hlavního města Prahy odvolána,” stojí v rozhodnutí ministra Hamáčka s datem 29. srpna 2018.

Hlavní důvod, proč Hamáček vyhověl stížnostem Děvěrové bylo podle verdiktu zjištění, že výše zmiňovaný souhlas tehdejšího ministra Metnara – ve formě, aby obstál – zkrátka chyběl. A bez něj je odvolání úředníků v pozici Děvěrové neplatné. A magistrát vedený Krnáčovou se dopustil i dalších chyb.

“Ministr vnitra konstatuje, že ve věci shledal jak zjevná pochybení v průběhu vedení celého správního řízení, tak v samotné formě a obsahu napadeného souhlasu,” konstatuje dále Hamáček.

Martina Děvěrová, která na magistrátu působila už za primátora Bohuslava Svobody, platila za velmi schopnou právničku. Rozhodně za jednu z nejlepších, které na magistrátu po nástupu hnutí ANO byly. Proti rozhodnutí Krnáčové podala rozklad a se svojí argumentací uspěla. Ministr vnitra Hamáček jí dal plně za pravdu, a nyní i soud.

Je přitom možné, že teď bude usilovat o to, aby se do funkce ředitelky magistrátu vrátila. Po odchodu z magistrátu se stala státní tajemnicí na ministerstvu průmyslu a obchodu, kam ji vyslala ještě Babišova vláda. Výtky Krnáčové na adresu Děvěrové tehdy ministři nebrali za relevantní. Děvěrová pak ve funkci vydržela i za současného ministra Síkely.

Její mandát nicméně nyní v lednu končí. “Očekávám návrh řešení ze strany magistrátu, otázka mého návratu je tedy otevřená,” dodala nyní Děvěrová.

Magistrát nyní vyčkává na písemné vyhotovení rozsudku.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email