Krnáčová prohrála spor o ředitelku magistrátu. Vyhazov neplatí

Zkraje léta pražská primátorka Adriana Krnáčová odvolala ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou s odůvodněním, že neřešila pochybnosti ohledně sportovních dotací, kvůli nimž přišla před časem na úřad policie. Nyní ale ministr vnitra Jan Hamáček podle zjištění Neovlivní.cz rozhodl, že odvolání je neplatné. Martina Děvěrová je tak stále ředitelkou pražského magistrátu.

Vypadá to skoro jako políček na rozloučenou. Adriana Krnáčová za pár týdnů v čele hlavního města končí, vlastní hnutí ANO ji znovu do boje o primátorský řetěz nevyslalo. Její nástupce se bude muset vypořádat s kauzou ředitelky magistrátu, kterou rozpoutala právě Krnáčová.

Souvislosti
» Krnáčová končí. Jaký je účet za nemehla?
» ANO, bez trafik to neumíme
» Funkcionářka ANO bere v městských firmách víc než premiér
» Praha zažívá návrat architekta byznysových dohod
» Setkání v restauraci: S kým večeří primátorka Krnáčová?

Poslední červnový týden primátorka odvolala ředitelku magistrátu Martinu Děvěrovou pro ztrátu důvěry. Stalo se tak poté, co se policie hned dvakrát začala zajímat o ředitelku magistrátního odboru sportu Soňu Fáberovou, která figurovala v dotační kauze ministerstva školství. Nejdřív kriminalisté projevili zájem o Fáberovou v roce 2017, podruhé pak letos zjara. Primátorce už došla trpělivost.

“Paní Děvěrová se za ředitelku Fáberovou tehdy postavila a odmítla celou věc řešit. Po roce ovšem zasahovali policisté přímo na magistrátu a v dotační kauze opět figuruje jméno na ředitelky Fáberové. Považuji za naprosto nepřijatelné, že činnost odboru sportu nebyla po loňské kauze nijak prověřena a že ani nebyly vyvozeny žádné důsledky z chování ředitelky Fáberové,” odůvodnila primátorka odvolání ředitelky Děvěrové.

A jak tehdy zdůraznila, k tomuto kroku má i souhlas ministra vnitra. Tehdy jím byl Lubomír Metnar nominovaný stejně jako Krnáčová za hnutí ANO.

Jenže nyní se ukazuje, že všechno bylo asi trochu jinak. Nový ministr vnitra z ČSSD Jan Hamáček před pár dny rozhodnutí o odvolání Děvěrové zrušil.

“To znamená, že paní JUDr. Martina Děvěrová nebyla z funkce ředitelky Magistrátu hlavního města Prahy odvolána,” stojí v rozhodnutí ministra Hamáčka s datem 29. srpna 2018.

Hlavní důvod, proč Hamáček vyhověl stížnostem Děvěrové bylo podle verdiktu zjištění, že výše zmiňovaný souhlas tehdejšího ministra Metnara – ve formě, aby obstál – zkrátka chyběl. A bez něj je odvolání úředníků v pozici Děvěrové neplatné.

“Ministr vnitra konstatuje, že ve věci shledal jak zjevná pochybení v průběhu vedení celého správního řízení, tak v samotné formě a obsahu napadeného souhlasu,” konstatuje dále Hamáček.

Martina Děvěrová, která na magistrátu působila už za primátora Bohuslava Svobody, platí za velmi schopnou právničku. Rozhodně za jednu z nejlepších, které na magistrátu po nástupu hnutí ANO byly. Proti rozhodnutí Krnáčové podala rozklad a se svojí argumentací uspěla. Ministr vnitra Hamáček jí dal nyní plně za pravdu.

Adriana Krnáčová rozhodnuti vnitra odmítá respektovat. “To odvolání samozřejmě platné je. Nutný je souhlas ministra, ten už jednou byl udělen a pani Děvěrová je odvolána. Pokud ted ministerstvo napadá svůj vlastní interní proces a ruší zpětně souhlas, ktery udělilo, tak to si musí vyřešit sami,” prohlásila primátorka.

Potíž ale je, že vnitro nyní výslovně píše, že souhlas formálně udělen nebyl a odvolaní tudíž neplatí.

Jaký další vývoj bude kauza mít, to není úplně jasné. Martina Děvěrová podle všeho vyčkává až na nové politické vedení magistrátu, které vzejde z říjnových voleb, a teprve s ním bude řešit svůj další osud.

Jak potvrdila v sms zprávě pro Neovlivní.cz, vrátit se rozhodně chce. “Chci se jistě vrátit. Nic dalšího ale v tuto chvíli komentovat nechci,” uvedla.

Reakci Lubomíra Metnara zjišťujeme.

Článek je součástí projektu, v němž redakce Neovlivní.cz mapuje pražské kauzy. Partnerem projektu je Nadační fond proti korupci. O spolupráci si více můžete přečíst zde ». Logo_NFPK_zakladni_300_maly