© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Soukromý byznys českého premiéra Andreje Babiše sponzorují státem ovládané společnosti. Společnosti České dráhy, ČEZ či Vojenské lesy a statky přispěly na akce mediální společnosti MAFRA, která dnes spadá do Babišova svěřenského fondu. Právě ohledně společnosti MAFRA vydal nyní černošický úřad rozhodnutí, že je premiér ve střetu zájmů, neboť ji stále ovládá.
Před čtyřmi lety čelil Andrej Babiš ostré kritice, interpelacím a koaličnímu jednání kvůli tomu, že jeho mediální firmě MAFRA přispívaly na pořádání eventů státní společnosti, včetně těch, které měl coby tehdejší ministr financí pod palcem. (popsali jsme tehdy zde).
Dnes je Babiš premiérem a firmy ovládané státem, na které má z pozice ministerského předsedy klíčový vliv, opět přispívají na akce pořádané firmou z jeho svěřenského fondu.
22. listopadu 2018 MAFRA kupříkladu pořádala konferenci Výzva regionu – Jak se žije a podniká v Ústeckém kraji. Na uspořádání eventu přispěla společnost ČEZ. 19. září pak v rezidenci tehdejší pražské primátorky Adriany Krnáčové proběhla další akce MAFRy Smart region Praha a Střední Čechy – přispěly státní České dráhy. Stejně jako na event z loňského dubna s názvem Data jako příležitost pro ekonomiku. V prosinci 2017 pak na konferenci s názvem H2O poslaly peníze státní Vojenské lesy a statky.
Exkluzivně: Byznys ministra financí sponzorují státní firmy |
Ohlasy: Ať premiér vysvětlí Babišovy sponzory, žádají poslanci |
Aféra pokračuje: Flagrantní střet zájmů. Sobotka svolává kvůli Babišovi koalici |
Jak to dopadlo: Nakonec to ministr platil sám |
Data: Andrej Babiš na Neovlivni.cz |
Zapojení těchto společností do pořádání eventových akcí MAFRy jde dohledat na jejích webových stránkách. Na dotaz Neovlivní.cz pak své angažmá potvrdily i jednotlivé státní firmy. Včetně toho, že firmě ze svěřenského fondu českého premiéra poslaly peníze.
Tak třeba České dráhy. “Konference MAFRA na téma doprava a rozvoj infrastruktury jsme v celém roce 2018 podpořili částkou 790 tisíc korun,” uvedl mluvčí státních drah Petr Šťáhlavský.
Vojenské lesy a statky přišlo partnerství na jediné konferenci H20 na bezmála dvě stě tisíc. “Za partnerství této tematické konference, včetně související publicity, zaplatil náš podnik částku 198 000 korun,” sdělil mluvčí firmy Jan Sotona.
Elektrárenská společnost ČEZ si pak částku, na kterou je partnerství na konferencích MAFRy vyšlo, nechává pro sebe. “Detailní informace o obchodní spolupráci médiím neposkytujeme, protože to samozřejmě výrazně zhoršuje pozici při vyjednávání o dalších partnerstvích,” uvedl Roman Gazdík z tiskového odboru ČEZ.
Všechny státní společnosti shodně tvrdí, že je pro ně takové partnerství výhodné, protože mají možnost se na nich prezentovat a mají i následnou publicitu. Jaký faktický přínos státním firmám účast na eventech přináší, ale není jasné. Jisté je jen to, že když se státní společnosti (například Lesy ČR) v minulosti sponzorsky podílely na konferencích pořádaných zesnulým lobbistou Peterem Kovarčíkem, sklidily za to ostrou kritiku.
Stejně tak před čtyřmi lety Andrej Babiš, když na něj poprvé prasklo, že si nechává svůj soukromý byznys skrze MAFRu financovat i státními společnostmi. V zahraničí by podle politologa a experta na unijní země Jaroslava Šonky podobné chování politikovi neprošlo.
“Je to absolutní střet zájmů a drzost. Všude jinde by z toho měl dotyčný ministr strašnou ostudu. Především by to silně a právem ohrozilo jeho politickou kariéru. Byl by dotlačený k tomu, aby si vybral: buď chci dělat byznys se státními firmami nebo politiku. Obojí k sobě nepatří a musí se to oddělovat. Musel by zkrátka na jednu z těch rolí rezignovat,” komentuje Šonka premiérův případ.
Když jsme o využívání státních peněz k soukromému podnikání Andreje Babiše psali před čtyřmi lety poprvé, tehdejší premiér Bohuslav Sobotka kvůli lídrovi hnutí AN0 svolal koaliční jednání a trval na tom, že se musí změnit pravidla pro marketingové akce státních firem.
“Vzhledem k tomu, že je ministr financí současně i vlastníkem řady médií, vytváří to mnohem větší nároky na striktní a obezřetný postoj státních a polostátních firem v oblasti marketingu. Nesmí vzniknout podezření, že mediální firmy ministra financí jakkoliv těží z jeho politické funkce,” prohlásil tehdy Sobotka.
Po Sobotkově odchodu z politiky a za situace, kdy se z Andreje Babiše stal premiér, už po změně pravidel pro státní firmy nikdo nevolal.