Proč premiér shodil Mládka z tygra? Shání hlasy pro své zvolení na sjezdu ČSSD

Bohuslav Sobotka navrhne prezidentovi odvolání sociálnědemokratického ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. Jako hlavní důvod premiér označil nezvládnutou agendu mobilních operátorů. Uvnitř sociální demokracie ale zní hlasy, že ve hře je mnohem víc. Mládkovo křeslo se má stát součástí obchodu který má Sobotkovi zajistit zvolení na sjezdu ČSSD.

Pátek 17. února: Ministra Mládka neodvolám. Pondělí 20. února: Navrhnu prezidentovi odvolání ministra Mládka.

Tyto dva výroky premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky dělí pouhé čtyři dny. Co se v té době stalo?

K tomuto tématu:

» Za kulisy: “Intrika jako prase”. Proč ČSSD nezvládá boj s operátory
» Premiér vyzval Mládka k rezignaci kvůli firmám, ten to odmítl
» Jak ČSSD bránila operátory a před volbami otočila

Sobotkovi lidé tvrdí, že premiérovi jen došla s Mládkovým veřejným vystupováním trpělivost. Ostatně i sám premiér jako důvod označuje agendu mobilních operátorů, která v režii ministerstva průmyslu a obchodu srážela volební preference ČSSD.  “V poslední době nejsem jako předseda vlády spokojen s tím, jak ministerstvo průmyslu a obchodu pracuje. Zejména se jedná o postoj ministerstva, pokud jde o zlepšení situace spotřebitelů na trhu mobilních služeb,” zdůvodnil svůj návrh na odvolání Mládka premiér.

Jenže uvnitř sociální demokracie se mluví ještě o jednom možném důvodu: a tím je březnový volební sjezd ČSSD. Lidé, kteří mají za úkol zařídit dostatek hlasů pro Sobotkovo znovuzvolení předsedou strany, totiž v posledních týdnech silně znejistěli. K tomu, aby se Bohuslav Sobotka znovu stal lídrem, jim hlasy chybí.

“Ukazuje se, že Sobotka to zdaleka nemá jisté, jak by napovídaly oficiální výsledky z krajských konferencí. Prostě mu ty hlasy doteď nezařídili. Post ministra průmyslu a obchodu je proto pro Sobotku ceněným artiklem, který lze zobchodovat v rámci vztahů uvnitř strany,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z ČSSD.

Oficiálně získal Sobotka nominaci od dvanácti krajských organizací. Jediní Jihočeši chystali nominace tajnou volbou a Sobotka neprošel.

Jan Mládek už měl namále několikrát, jak jsme už na Neovlivní.cz psali, upadl v nemilost Sobotkových poradců. Mimo jiné kvůli personálnímu obsazení společnosti ČEPS. Doposud ale svoji rozkolísanou pozici ustál, sám tomu říkal, že stále jede na tygrovi.

V pondělí ráno si jej ale premiér zavolal a podle zjištění Neovlivní.cz po něm chtěl, aby rezignoval. To Mládek odmítl a už podruhé Sobotkovi řekl, že pokud se ho chce zbavit, musí jej odvolat. Pár hodin po rozhovoru obou mužů to také premiér udělal.

Na svém odchodu si Jan Mládek neodpustil rýpnutí směrem k Sobotkovi: “Premiér rozhodl podle svých PR poradců.”