© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Na ocenění principiální protičínské politiky se v byznysu nehraje. Továrna na čipy je po výrobních linkách na respirátory už druhým důkazem.
Česká republika tahá na poli diplomacie za Evropu horké kaštany z ohně a utužuje vztahy s Tchaj-wanem, když ale dojde na byznys, je na druhé koleji.
Popsali jsme to v případě pěti linek na výrobu respirátorů, které původně měly být darovány České republice během covidové pandemie. Nakonec z ní zbyla jedna a tvrdě zaplacená. Text ZDE.
Ocenění principiální protičínské politiky se nejnověji nekoná v případě továrny na čipy, kterou v Evropě hodlá postavit absolutní lídr polovodičů, tchajwanská společnost TSMC. Továrna bude stát v německých Drážďanech.
Česká republika, alespoň soudě podle oficiálních výroků politiků, by o takovou investici také stála. Jak ale vyplynulo z pátrání Neovlivní.cz, kromě cest koaličních představitelů na Tchaj-wan, nevyvinula prakticky žádné úsilí, aby přesvědčila druhou stranu, že má svou továrnu na čipy stavět právě v České republice.
“Na rovinu: nebyla to priorita. Nedostali jsme žádné zadání, abychom udělali všechno pro to, aby tady tato továrna z Tchaj-wanu vyrostla,” přiznává státní úředník, který má o tchajwanských investicích detailní informace.
ČTĚTE TAKÉ: Dar z Tchaj-wanu nebyl darem
O tchajwanské investici do evropské továrny na čipy se začalo vyjednávat ještě za vlády Andreje Babiše, která takovým krokům nebyla nakloněná. Jak tehdy citoval web Aktuálně.cz Havlíčkovu mluvčí na MPO Štěpánku Filipovou: Česko nemá v plánu podpořit na svém území výstavbu závodů na čipy.
Navíc to bylo v době covidu, kdy státní aparát prakticky přestal fungovat. Jenže situace se nezměnila ani poté, co pandemie skončila a Babišovu vládu vystřídal kabinet Petra Fialy. Přišla totiž Putinova válka, hrozba nedostatku plynu a Síkelovo ministerstvo průmyslu, které má podobné investice na starosti, řešilo energetickou krizi.
“Problém navíc byl, že Tchaj-wan požadoval, aby daná země podpořila výstavbu relativně významnou částkou v řádu přes sto miliard korun. A zase: nikdo z politiků neřekl, že nám takové peníze za to stojí. A že je na to v napjatém rozpočtu někdo najde. Takže se to celé dalo k ledu,” doplnil již citovaný úředník.
Sečteno podtrženo: nikdo na to nechtěl dát přes sto miliard. A navíc se ukázalo, že Česká republika doteď nemá na podobně velké projekty připravené odpovídající plochy.
To ostatně oficiálně potvrzuje ministerstvo průmyslu. “Česká republika je při snaze získat investice takového rozsahu limitovaná nízkou dostupností vhodných lokalit, které by měly dostatečnou rozlohu pro vznik nových rozlehlých továren a také možnostmi státního rozpočtu,” stojí ve stanovisku resortu, které redakci tlumočil Síkelův mluvčí Vojtěch Srnka.
Česká republika se tak místo na tchajwanskou továrnu upnula na plán fabriky, kterou v Rožnově pod Radhoštěm mohou otevřít Američani ze společnosti Onsemi, kteří už v regionu podnikají. I oni chtějí, aby Česká republika na projekt přispěla. Plánují ale o menší závod, a tedy jde o řádově nižší částky. Konkrétně o dvacet procent z avizovaných 44 miliard korun.
Celý americký projekt už ostatně osobně podpořil premiér Petr Fiala, který se kvůli tomu v červnu spolu se Síkelou sešli s prezidentem Onsemi Hassanem El-Khourym. “Zájmem ČR by mělo být tuto investici v mezinárodní konkurenci získat a pomoci tak transformaci automobilového průmyslu,“ uvedl premiér a dodal, že rozvoj polovodičů je jednou z jeho priorit.
Lídryně TOP 09 a šéfka Sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která je spolu se šéfem Senátu Milošem Vystrčilem nejvýraznější tváří spolupráce s Tchaj-wanem, nicméně továrnu v Drážďanech nevnímá jako prohru. A rozhodně odmítá, že by její mise byly k ničemu.
“Parlamentní cesty mají velký význam a výsledky přináší a přinášet budou. Naším úkolem je neusnout na vavřínech a dát pro nás důležitým projektům tolik potřebnou váhu, což s sebou nese i zajištění investičně přívětivého prostředí,” říká Pekarová Adamová.
A jak to myslí, že nejde o prohru? “Stavba tchajwanské továrny na výrobu čipů je pro nás výhra, ačkoli nebude stát u nás, ale v Německu. Drážďany jsou mimochodem vybrány strategicky také proto, že jsou blízko našich hranic a s naším zapojením se počítá. Při realistickém zvážení možností je však samotná výroba čipů v ČR nyní nemožná,” prohlásila.
Text je součástí projektu Očista státní správy, který podpořil Nadační fond rodiny Orlických
Zdroj náhledové foto: TOP 09