Prymula slíbil zveřejnit strategii. Teď přiznal, že nemůže

Roman Prymula slíbil zveřejnit nejen všechna “publikovatelná” data, ale především vládní strategii, jak hodlá Babišova vláda v boji s epidemií postupovat. Nyní redakci sdělil, že ji zveřejnit nejde.

“Změníme strategii. Veškerá data, která bude možná publikovat, publikována budou. Je to proto, aby si každý mohl ověřit, proč postupujeme tak, jak postupujeme. Příští týden chceme zveřejnit výhledovou strategii, abychom mohli říci, která opatření přichází v úvahu, jak je budeme volit a od čeho se budou odvíjet,” pronesl Roman Prymula po svém jmenování ministrem zdravotnictví.

A znovu to zopakoval v úterý, kdy na tiskové konferenci uvedl, že není problém zveřejnit plán dalších opatření podle denních počtů nakažených.

Jenže ve skutečnosti tento plán i detailnější strategii ministr Prymula a vláda odmítají zveřejnit.

Naposledy nevyhověl resort zdravotnictví žádosti redakce Neovlivní.cz v úterý s argumentem, že to teď není možné. “Pro představení plánu je nutné vycházet z konkrétních dat. Jeho představení není možné do doby, než se podaří zestabilizovat nárůst pozitivně diagnostikovaných osob na onemocnění COVID-19,” reagoval jeho úřad.

Přitom právě srozumitelnost a věrohodnost vládních kroků jsou klíčové pro to, aby lidé vzali opatření za svá a nebojkotovali je. Realita je ale opačná, jak ukázal například poslední průzkum agentury STEM/MARK.

Podle výsledků výzkumu Českého národního panelu lidé nepociťují nedostatek informací o vládních nařízeních, nýbrž nedostatek jasných a srozumitelných informací.

“Češi nechtějí být zahlcováni množstvím informací, chtějí jasná a srozumitelná sdělení, která by jim objasnila smysluplnost a potřebnost zaváděných vládních opatření,” uvedl Jan Tuček, ředitel STEM/MARK.

Pouhá jedna pětina dotázaných tedy věří, že Babišova vláda krizi zvládá.


ČTĚTE TAKÉ: Žádný speciální plán není potřeba, tvrdil premiér.


Se zveřejňováním dat o covidu a především plánů, jak s epidemií bojovat, má vláda potíže od samotného začátku. Od března letošního roku, kdy se v ČR objevil první případ nákazy covid-19, kabinet nezveřejnil jedinou strategii, která by pracovala s předpovědí a jasně říkala: pokud bude takový a takový počet nakažených, uděláme toto, zareagujeme takto.

Dodnes proto není jasné, jestli vůbec vláda má delší plán než na zítřejší den. Když byl na scénář vládních kroků pro případnou podzimní vlnu Andrej Babiš dotazovaný v červnu opozicí, opáčil, že žádný speciální plán není třeba.

“Plán je takový, že každý den to sledujeme, chytrá karanténa to sleduje,“ prohlásil. “Jsme připraveni na druhou vlnu. Máme skvělé technologie, chytrá karanténa funguje. Z první vlny jsme se poučili a jsme připraveni….Nechápu, co od nás opozice chce, už to nebude nikdy plošné opatření,“ řekl 5. června premiér.

Ve středu 21. října brzy ráno se sešla vláda, aby v opatřeních znovu přitvrdila. Ta dosavadní nestačí, epidemii to nijak nezbrzdilo. Prozradí ministři alespoň tentokrát svůj plán, který bude delší než na jeden týden? A podloží ho daty?

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email