Rozpor v datech? Referentka chybovala, vysvětlují Lesy objednávku u Babiše

Jde o prostou chybu úřednice. Tak vysvětlují státní Lesy ČR rozpor v datech na zveřejněných dokumentech k zakázce na tisk a distribuci novin lesů. Objednávková smlouva s vydavatelským domem Mafra ministra financí Babiše podle nich byla uzavřena o den dříve, než bylo zahájené poptávkové řízení.

Dokumenty hovoří zcela zřetelně. Lhůta k zakázce na “Zpracování, výrobu a distribuci novinové přílohy” Lesy ČR začala podle firemního portálu běžet 6. listopadu 2015. Součástí dokumentace je však podepsaná objednávka na zakázku s Mafrou, na níž je datum 5. listopadu 2015.

Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR. Foto: lesycr.cz

Eva Jouklová, mluvčí Lesů ČR. Foto: lesycr.cz

“Samozřejmě to můžeme vysvětlit. Je to nešťastná náhoda. Administrativní chyba,” uvedla během rozhovoru pro Neovlivní tisková mluvčí společnosti Eva Jouklová. “My se snažíme poctivě zveřejňovat veškeré dokumenty ke všem zakázkám. Bohužel v tomto případě naše referentka vyvěsila objednávkový list, který jsme měli připravený k odeslání, ale ve skutečnosti byl odeslán až s datem 10. 11.”

Neo: Jak se to stalo?

Poptávkové řízení k tisku novin běželo od 26. 10. do 5. 11. V té lhůtě jsme poptávali u společností, které by pro nás zakázku mohly realizovat, jaké jsou jejich možnosti a jaká by byla cena. Všechny jsme obeslali, telefonicky kontaktovali, vyhodnocovali nejlepší nabídku. A nejlépe nám vyšla ta od společnosti Mafra. Oni skutečně mají největší distribuční síť, nabídli nejlepší cenu.

Připravili jsme objednávku, kterou 5. 11. podepsal pan ředitel. Ale tu jsme neodeslali. Ještě jsme čekali na písemnou nabídku poslední ze společností. S tou jsme mluvili telefonicky, znali jsme jejich návrh, ale chtěli jsme to ještě dostat písemně. Takže jsme na ni – byla od společnosti Ringier – počkali. Přišla 6. 11. Ujistili jsme se, že nabídka z Mafry je lepší a 10. 11. potvrdili objednávku Mafře.

Psali jsme: 

» Problém Lesů s půl milionem pro Mafru: Datumy nesedí (dokumenty uvnitř)

Neo: Čili správně měla být na objednávce datum 10. 11.

Ano. Bohužel, referentka na web zanesla dokument s datem 5. 11. Je to prostě jenom chyba, ale všechno skutečně proběhlo přesně tak, jak proběhnout mělo… Vím, že to nepůsobí dobře; respektujeme pana Moravce, který nás za to kritizoval. Pro nás je to poučení, že musíme pohlídat každý detail toho, co jde na web, dělat tyto věci naprosto precizně.

Neo: Jde o zakázku v hodnotě zhruba půl milionu korun, což v objemech, v jakých se pohybují zakázky Lesů ČR, je zanedbatelné. Zarazilo mě proto, že objednávku podepisoval generální ředitel společnosti. On podepisuje všechny smlouvy?

Všechny ne. Tuto by měl podepisovat obchodní ředitel. Ale ten byl na zahraniční cestě, takže jej pan generální ředitel zastoupil.