Rusňákovu kauzu i případ Agrotec budou úřady řešit těsně před volbami

Dva kriminální případy spojené s hnutím ANO dostanou soudy a žalobci na stůl těsně před říjnovými parlamentními volbami. Jde o podezření z manipulací veřejných zakázek na státní poště, z čehož je obžalovaná firma Agrotec z Babišova svěřenského fondu. A také o úniky policejních informací ve prospěch brněnského zákulisního hráče Davida Rusňáka, donedávna prominentního člena a sponzora Babišova hnutí.

Případ, v němž je vedle dalších sedmnácti lidí stíhaný  David Rusňák – zeť Babišovy pravé ruky z financí Aleny Schillerové – je natolik rozvětvený, že verdikt nelze čekat dřív než za rok. Jenže ta část příběhu, která se týká přímo Rusňáka, byla podle zjištění Neovlivní.cz před pár dny vyloučena k samostatnému projednání.

K této kauze

» Obviněný sponzor ANO: Dvanáct nelegálních vstupů do policejních evidencí
» Rodina Rusňákových. Noví vládci Brna v barvách ANO a s kontakty na Babiše
» Jak podniká rodinná spojka ANO v Brně

To v praxi znamená, že se nebude čekat, až budou vyšetřeny další větve kauzy a úřady budou řešit výlučně tu část, která se týká Davida Rusňáka.

“Do čtvrt roku to může být uzavřené. Ta jeho část je jasná, on sám se přiznal, takže důkazní situace není nijak složitá,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Deník Neovlivní.cz již informoval, že Rusňákovo přiznání bylo součástí jeho žádosti o podmíněné zastavení stíhání. Pokud by mu žalobci vyhověli, sponzor Babišova hnutí by byl z případu venku. “Jen” by se pak nesměl až na dva roky dopustit žádného deliktu, jinak se původní vyšetřování znovu otevře.

David Rusňák je stíhaný pro podezření, že díky svým kontaktům v podstatě online sledoval vyšetřování, které proti němu vedla policie. Kromě toho si v průběhu let opakovaně nechával zjišťovat, jestli proti němu nebo jeho firmě policie zahájila nějaké kroky. Celkem jde o dvanáct nelegálních vstupů do policejních databází, které pro něj podle obvinění zajišťovali spříznění policisté.

Rusňákův případ ale není jedinou kauzou, která je přímo spojena s hnutím ANO a úřady se jí chystají projednat před volbami. Optikou Babišovy partaje tedy v nejméně vhodnou dobu. Na začátek října je vyhlášeno hlavní líčení s hustopečskou firmou Agrotec z Babišova svěřenského fondu, která byla podle žalobce zapojena do manipulací s veřejnými zakázkami České pošty.

Před soudem přitom nepůjde jen o to, zda firma Agrotec skutečně měla na státní poště privilegované postavení a účastnila se manipulací se zakázkami. Obžaloba státního zástupce dává díky odposlechům nahlédnout do zákulisí fungování firmy. Firmy, jejíž majitel postavil svou politickou kariéru na sloganu, že není jako ostatní, kteří “všeci kradnú” a drancují státní firmy.

Před volbami by mělo být jasno i v kauze Babišova Čapího hnízda, v níž jde o podezření z dotačního podvodu. Policie má do konce září lhůtu na to, aby rozhodla, jestli někoho obviní či nikoli.