shutterstock_163041848

Šance Davida Ratha na osvobození jsou minimální

Ač to tak navenek možná ani nevypadalo, dalo se to čekat. Dnešní rozsudek nad spolupracovníky bývalého mocného hejtmana Davida Ratha – Kateřinou Pancovou a Petrem Kottem – jen potvrdil to, co bylo zřejmé každému, kdo seděl u soudu, nebo měl možnost seznámit se s důkazy.

Tedy, že v nejsledovanějším politickém případu posledních let mnoho prostoru pro obhajobu nezbylo.

Tvrdé tresty pro Kateřinu Pancovou a Petra Kotta bývalému středočeskému hejtmanovi pozici u soudu, který o jeho vině bude teprve rozhodovat, neulehčily.

Řetězec důkazů je přitom v případě všech tří hlavních aktérů stejný a v podstatě “zcela uzavřený”: byly nalezeny peníze, odposlechy aktérů jednoznačně dokládaly, že šlo o úplatky a vše ještě podpořila svým svědectvím spolupracující obviněná.

Jedinou šancí na alespoň částečný úspěch bylo vyřadit ze spisu odposlechy, aby nemohly být použity jako důkaz. Obhájci se o to sice snažili, ale neuspěli.

Přesto všechno se bývalému hejtmanovi a “zlému muži ČSSD” dařilo v posledních měsících překlápět veřejné mínění na svou stranu. Případ se táhl, ostatně zatýkání aktérů případu proběhlo už bezmála před třemi lety. Detaily příběhu si už po těch letech veřejnost nepamatovala. A minulý týden dokonce soud přiřkl Davidu Rathovi odškodnění za neoprávněnou vazbu.

Ale opět: soud se vlekl zejména přičiněním samotných obžalovaných. Ti nebo jejich advokáti se neustále omlouvali, až to soudce označil za zdržovací taktiku.

Část odpovědnosti nicméně leží i na soudu. Soudce Robert Pacovský má kromě této kauzy na stole ještě komplikovaný případ spojený s Rathovým poradcem Filipem Bušinou a stamiliónovými daňovými úniky. Proč se jej nevzdal, případně proč mu nadřízení přidělili dva náročné a veřejností ostře sledované případy souběžně, není jasné.

Navíc i přes neustálé nepřítomnosti obžalovaných či advokátů došla soudci Pacovskému trpělivost teprve zkraje roku, když po další ze série Rathových omluv prostě jeho věc z projednávání vyloučil.

David Rath si tedy na rozsudek ještě počká. Verdikt nad jeho spolupracovníky ale naznačil, s čím může počítat.