Šifrované telefony, aplikace, i dětské tabulky. Tak se chrání politici před štěnicemi

S politiky konverzoval kryptotelefonem už kmotr podsvětí Mrázek, v poslední dekádě jim dodává šifrované mobily bývalý ministr Němec.

Ve své době, kdy se politici bránili proti odposlechu svých mobilů vyndáváním baterií, to byl unikát. Když chtěl František Mrázek na začátku tisíciletí něco skutečně důležitého probrat přes telefon, zvolil šifrovací přístroj. Zařízení francouzské značky Sagem tehdy pořídil i pro několik politiků z nejsilnějších vládních stran. “Mám telefon na dvacet politiků,” chlubil se v jediném rozhovoru pro média dnešní šéfredaktorce Neovlivní.cz Sabině Slonkové.


Ilustrace: Shutterstock.com

Jen pro tři z nich ale podle jejích tehdejších zjištění Mrázek koupil šifrované telefony. A policie byla bezmocná. Usvědčit z nepravostí je nedokázala.

O dvě dekády později se situace příliš nezměnila. Pořád se najdou politici, kteří věří přístrojům a šifrovací mobily jsou u nich stále v módě. Jen jim je už nedodává kmotr z podsvětí, ale vlivný zákulisní hráč justice, bývalý ministr spravedlnosti Pavel Němec.

U něj si objednali baterii šifrovacích přístrojů i politici z křídla v hnutí STAN spojeným především se Stanislavem Polčákem, europoslancem a jinak také dobrým známým exministra Němce. Ostatně právě Polčáka redakce Neovlivní.cz před lety nachytala na justiční party u Pavla Němce. Informace ZDE.

Jeden z telefonů Polčák po volbách v roce 2021 přinesl i dnešnímu ministrovi vnitra Vítu Rakušanovi. A teď po letech, kdy Rakušan ve STAN postupně odřezává Polčákovo křídlo od moci kvůli kauze Dozimetr, o tom europoslanec povyprávěl v Mf Dnes.

Jako důkaz nepravostí použil existenci šifrovaného telefonu v rukách ministra vnitra poslanec ANO Andrej Babiš. Týž Babiš, který kvůli obavám z odposlechů roky používal aplikaci na šifrování konverzace s vybranými účastníky s názvem Threema.

„Dokonce i Andrej Babiš, který je proslulý svou nechutí k technickým vymoženostem, párkrát posílal šifrované zprávy,“ citovali jsme už v roce 2016 insidera z chodovské centrály ANO.

Babiš překonal svoji nechuť k “technickým vymoženostem” kvůli tehdejším vypjatým vztahům s některými politiky ČSSD, zejména s ministrem vnitra Milanem Chovancem.

Politici tehdy nejsilnějších vládních stran ČSSD a ANO se totiž vzájemně podezřívali ze sledování, odposlouchávání a nejrůznějšího špiclování. Oba konkurenční týmy investovaly do techniky, používaly zmíněné šifrovací aplikace pro telefony. Někteří politici si nechali do kanceláří nainstalovat rušičky odposlechů, jiným stačilo si je nechat od expertů prohlédnout.

A do módy se dokonce vrátily i historické relikvie v podobě elektronických tabulek. Při schůzkách se v klíčových pasážích nemluvilo, ale psalo na tabulky a hned mazalo. Zařízení, které vychází z dětských magnetických tabulek, umožňuje obratem smazat napsaný text. V byznyse se používá roky. A to v případech, kdy o dané komunikaci nemají zůstat žádné záznamy. Mimochodem – takto se dost často nabízely úplatky.

Tabulky se podle informací Neovlivní.cz používaly jak v řadách ANO, tak mezi hráči ze sociální demokracie.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email