Skluz v očkování už vláda nedohnala

Místo plánované sedmdesátiprocentní proočkovanosti je Česká republika na padesáti procentech.

Vláda Andrej Babiše není schopna naplnit svůj vlastní jízdní řád vakcinace proti covid-19. Očkování dostatečně nepropaguje.

“Určitě. Chceme dosáhnout proočkovanosti 70 procent u dospělé populace, doufejme,” řekl Andrej Babiš v květnu na otázku TV Nova, zda by v létě mohlo být doočkováno.


Vládě s očkováním ujel vlak a už ho nedohnala. Foto: Hnutí ANO

Léto končí a už je jasné, že plány premiéra nevyšly. Ke konci srpna má podle oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví plné očkování 51,5 procenta populace. Bez vakcíny je stále přes 400 tisíc lidí starších šedesáti let, tedy těch z nejohroženější skupiny obyvatel.

Vládní scénář byl skutečně jiný, než je nyní realita. Ještě v červenci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch tvrdil, že je jeho vláda schopna zařídit, že se nechá naočkovat 70 procent společnosti.

“Každé procento naočkovaných je dobré, jsme reálně schopni dosáhnout v září sedmdesátiprocentní proočkovanosti, což je potřebné pro kolektivní imunitu,” tvrdil Vojtěch 19. července v HN.

Důvodů, proč Česko v očkování zaostává, je hned několik. Babišova vláda nejprve zkraje očkování nebyla schopna zajistit dostatek vakcín. Následně nespustila žádnou razantní kampaň, ačkoli na to vyčlenila desítky milionů korun. Dosavadní propagace očkování je tak v podstatě neviditelná.

A ministři se navíc nijak nepřetrhnou, aby očkování sami propagovali. Včetně premiéra Andreje Babiše. Vysvětlení je podle komentátora HN Jana Kubity třeba hledat na sociálních sítích premiéra a hnutí ANO. Jeho přívrženci totiž s očkování zpravidla nesouhlasí. “Nechceme vakcínu, pane premiére! Čaulidi se bouří proti očkování a Babiš si s nimi neví rady,” napsal Kubita po analýze příspěvků Babišových podporovatelů.

Premiér se tak po několikáté během covidové epidemie ocitl v pasti. Ke kolektivní imunitě je třeba nejméně 75 procent naočkované populace. K jejímu dosažení tak stále chybí miliony lidí. Andrej Babiš ale zjevně nechce jít proti svým vlastním voličům, kteří nejsou zastánci vakcinace.


ČASOPIS NEOVLIVNÍ Vládní skluz v očkování: Nikdo na tom nepracoval


Přitom právě očkování sám premiér původně opakovaně označoval za jedinou možnou cestu, jak z pandemie vyváznout. “Očkování je cestou zpět do normálního života,” prohlásil Babiš loni 27. prosince, kdy si nechal aplikovat první dávku v zemi. “Rozhodl jsem se jít příkladem. Na sítích jsou různé fake news a lidé nemusí mít strach.”

To, že klíčový krok – přípravu společnosti a zdravotnického systému na očkování proti nákaze covid – vláda zanedbala, jsme popsali už v lednovém časopise Neovlivní.cz.

Podle členů vládního týmu a pracovníků ministerstva zdravotnictví, s nimiž redakce téma očkování konzultovala, stojí za průtahy fakt, že vakcinace dlouho nikoho nezajímala.

“Nikdo o to nežádal, tak to nikdo nepřipravoval,” uvedl vysoce postavený státní úředník, který se účastní schůzek k epidemii na vládní úrovni.

Nikdo nespěchal mimo jiné proto, že pro začátek dorazilo jen velmi malé množství z celkově závazně objednaných 5,5 milionů dávek. Konkrétně 9 750 dávek. A pak kvůli výše zmíněným náladám ve voličské základně hnutí ANO vláda nezačala očkování výrazně propagovat.

Kabinet ale současně trval dlouho na tom, že všechno běží podle plánu. Jak prohlásil vicepremiér Karel Havlíček, očkování si vzal na starost přímo premiér. “Je připravený tým, který bude koordinován premiérem Babišem…Připravuje se vše a vše bude stíháno tak, jak budou chodit jednotlivé vakcíny,” řekl Havlíček.

Zdroj náhledové foto: Hnutí ANO

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email