Skryté tváře voleb: Kdo tlačí k volebním ziskům ODS

Nikdo je volit nebude. Za pět měsíců, během krajských voleb, nedostanou jediný preferenční hlas. Přitom jsou těmi, kdo do značné míry ovlivní, zda to na podzim hodíte “tomu, koho tady má Babiš”, nebo “Haškovi, ČSSD”. Deník Neovlivní.cz v novém seriálu rozkrývá, kdo jsou zákulisní strůjci politických úspěchů a porážek jednotlivých stran. Političtí marketéři.

ODS: V pozadí stojí Cerha, Kadlecová nebo Jan Kočí​

Občanští demokraté hrají v podzimních volbách o hodně. Potřebují především neztratit oproti posledním volbám a ideálně ještě posílit – aby tím mohli stvrdit restart strany, která ve sněmovních volbách v roce 2013 padla na dno.

stanjura_zbynek_ods

A kdo má volební restart strany zařídit? Politické vedení volebního štábu dostal na starosti bývalý ministr dopravy a šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. I když jde pro někoho o politika, který není mediálně příliš výrazný, ve volebním štábu má poměrně velký vliv. A to zejména pokud jde o určování politických témat. Výhodou je jeho mnohaletá zkušenost z komunální politiky, ale i z letitého fungování ve výkonné radě ODS.

frantisek_cerha_ODS

Mezi nejvlivnější členy štábu ovšem bude patřit František Cerha, který donedávna vedl mediálně analytickou sekci ODS. Z formální funkce se ale přesunul do pozadí, do role volného, vlivného libera. Cerha pracuje pro ODS už mnoho let, byl členem už těch volebních štábů, které vedl exministr vnitra Ivan Langer.

V období vlády premiéra Petra Nečase pomáhal s PR a mediální prezentací hlavně středočeské ODS, často prosazoval do médií třeba zdravotnická témata exposlance Marka Šnajdra. Postupně ale přesunul většinu svých sil do služeb tehdejšího pražského primátora za ODS Bohuslava Svobody. Tam si dál upevňoval pozici mediálního a politického poradce.

Seriál o kampaních:

1. díl: Pohled do neznámé kuchyně ČSSD »
2. díl: ANO – Když neprodávají ideje, ale markeťáci »
3. díl: TOP 09 – Kampaň v režii pánů Poláčka a Kalouska »

V červnu 2013, když vypukla kauza Jany Nagyové, patřil Cerha do nejužšího kroužku těch, kteří vymýšleli mediální “exit strategy”, i když jak se ukázalo později, veškerá snaha byla marná.

Už během léta roku 2013 začal Cerha sázet na tehdy ještě nestranickou tvář na kandidátce ODS, na exministra školství Petra Fialu. V době, kdy o tom ještě nikdo neměl tušení, už Cerha chodil v politických kuloárech s myšlenkou na to, že právě Fiala by se mohl stát příštím předsedou ODS. Právě letitá blízkost vedení ODS ale i samotnému Fialovi dává Cerhovi v přípravě kampaně velký vliv.
kadlecova_adela_ODS

Silné slovo kromě něho bude mít v kampani ODS i Adéla Kadlecová, která pro ODS rovněž pracuje už mnoho let. Začínala jako asistentka Jana Zahradila v době, kdy byl členem Konventu a pozorovatelem v europarlamentu. Později vedla zahraničně politickou sekci ODS, za premiérování Mirka Topolánka, k němuž měla mimochodem velmi blízko, byla šéfkou bezpečnostní sekce předsedy vlády.

Dnes je Fialovou sněmovní asistentkou a doposud hlavní analytičkou strany pro zahraničně politická témata. O nich bude rozhodovat i v blížících se kampaních.

Blízkou spolupracovnicí bývala pro Fialu také Barbora Petrová, která mu pomáhala s prvními volbami, ale i s prvními strategiemi v čele ODS. Petrová ale ze služeb předsedy odešla.

jan_koci_ODS

Tradičním a velmi vlivným členem volebního štábu bude (ať už formálním či neformálním) i hlavní manažer strany Jan Kočí. Šedá eminence ODS už z dob Mirka Topolánka má na starosti především stranické finance, shání sponzorské dary a pomáhal záplatovat díry ve stranických financích po nástupu Petra Fialy.

Má pod sebou také síť regionálních a oblastních manažerů, kteří jsou pro kampaň klíčoví. Dávají mu ale také velkou moc uvnitř strany, kde má širokou síť kontaktů. Od roku 2007, kdy sedí v hlavní kanceláři strany, vidí tento protřelý stranický matador do účtů za bilboardy, najímání poradenských agentur.

udzenija_kupka_ODS

Do přípravy kampaně bude mluvit také první místopředsedkyně strany Alexandra Udženija, která má na starost komunikaci s regiony a chce se volbám věnovat.

Vstupovat do kampaně bude i kandidát na středočeského hejtmana a místopředseda strany Martin Kupka. Ostatně má s tím i zkušenosti – byl mluvčím a mediálním poradce hejtmana Petra Bendla z ODS, pracoval na ministerstvu dopravy, byl mluvčím ODS a krátce i mluvčím vlády. ​