Šlachta o Langerovi: Vzali nám šanci ty kauzy dodělat

Bývalý šéf ÚOOZ nikdy nepřiznal, že by kauzy přefouknul nebo šel do akcí, když neměl nabito. O tom se nyní zmiňuje jeden z rozsudků v olomoucké kauze.

Bývalý šéf ÚOOZ Robert Šlachta vždy striktně odmítal, že by jeho útvar případy “přefoukl”. A trval na tom, že se to týkalo i olomoucké kauzy, kdy skončil mezi zadrženými bývalý ministr vnitra Ivan Langer.

Jak jsme informovali, soud nedávno v jedné větvi kauzy konstatoval, že jeho role se jeví jako podezřelá, ale Šlachta a spol. nebyli schopni ji rozklíčovat a dodat důkazy.


Nenechali nás ty kauzy dodělat….. Foto: Přísaha

Šlachta, který se po odchodu ze státní správy snaží uspět v politici, trvá na tom, že nepochybil. To, že se nepodařilo usvědčit celou údajnou chobotnici, jde podle Šlachty na vrub reorganizaci policie. Díky ní ÚOOZ skončil a detektivové, kteří kauzu Vidkun připravovali, od policie odešli.

“Já samozřejmě nesu odpovědnost maximálně za věci, které jsem dělal a kde jsem byl jako ředitel. A tam si za tím plně stojím. Po půl roce od Vidkunu jsme museli odejít a vím, že ti lidé, svědci, odmítali potom komunikovat, protože začali mít obavu toho, co se s útvarem stalo. Začali nedůvěřovat, jak se s jejich informacemi bude dál pracovat, ke komu přijdou, takže si myslím, že se to přetrhlo,” sdělil Neovlivní.cz před časem Šlachta.

Ivan Langer tedy v olomoucké kauze nikdy obviněný nebyl. Jak už jsme psali krátce po zatčení, Šlachta na něj zkrátka neměl nabito. Redakce Neovlivní.cz nyní zjistila, že stejný pohled zaujal i soud, který řešil jednu z větví celé kauzy: údajné fiktivní navýšení víceprací při výstavbě fotovoltaické elektrárny v Ševětíně.

Soud všechny obviněné zprostil obžaloby, v dosud veřejnosti neznámém rozsudku se ale soudkyně Veronika Cukerová nad rolí Ivana Langera v případu Ševětín výslovně pozastavila.

“O tento projekt měl dle provedených důkazů značný zájem i Ivan Langer, což už je poměrně zajímavé z pohledu širšího kontextu případu. Langer měl evidentní zájem na tom, kolik peněz bude možné ČEZ v rámci projektu FVE Ševětín vyúčtovat, ať již jako vícenáklady, nebo v rámci servisu FVE. To je krajně podezřelé, neboť to ukazuje na skutečnost, že v projektu měly své zájmy různé osoby stojící v pozadí,” napsala soudkyně do rozsudku, který padl loni, jeho znění se ale zatím na veřejnosti neobjevilo. Poprvé jsme jej zveřejnili v tištěném časopise Neovlivní.cz.

Soud pak ovšem konstatoval, že policie svoji tezi z obžaloby o neoprávněném navýšení víceprací v neprospěch ČEZ nedoložila; obžalované zprostil viny. Soudkyně Cukerová současně zkritizovala práci policie a žalobce, kteří sice upozorňovali na roli Langera a dalších, ale už k tomu nedokázali nic dodat. K soudu poslali jen torzo příběhu.

“Uvedené skutečnosti nicméně přesahují předmět tohoto trestního řízení. Obžaloba je přednáší snad proto, aby uvrhla stín podezření na celý projekt FVE Ševětín, avšak je třeba konstatovat, že z hlediska stíhaného skutku jsou prakticky nepodstatné, neboť neprokazují, že ke skutku skutečně došlo tak, jak je uvedeno v obžalobě. To ostatně prokazovat ani nemohou, protože se s vymezeným skutkem zcela míjí. Úkolem soudu přitom je rozhodnout o předmětu trestního řízení, kterým je stíhaný skutek, a nikoliv zabývat se okolnostmi v pozadí celého případu, jakkoliv mohou působit podezřele,” konstatovala soudkyně.

Zdroj náhledové foto: Hnutí Přísaha

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email