Soud v kauze Bečva míří do finále. Důkaz o viníkovi stále chybí

Svědci v kauze Bečva zpochybnili policejní verzi, korunní svědek obžaloby – znalec Klicpera – vypovídá v rozporu s rybáři, kteří byli na místě a osobně likvidovali havárii.

Po prázdninách to budou tři roky. Soud s vytyčenou policejní verzí směřuje do finále. Přesto nejsme ani o krok dál s usvědčením viníka jedné z největších ekologických havárií na řece Bečvě.


Při havárii uhynuly tisíce tun ryb Foto: Michal Přikryl

U soudu, kam státní zástupce poslal v roli obžalovaných firmu Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku, zatím jasný důkaz o vině nepadl. Nepřineslo ho ani včerejší svědectví hlavního svědka obžaloby, znalce z oboru vodního hospodářství Jiřího Klicpery.

Ten potvrzuje verzi obžaloby: jedy unikly z firmy Energoaqua. Jeho závěry jsou ale v rozporu s výpověďmi řady svědků, zejména z řad rybářů, kteří zasahovali na místě bezprostředně po havárii.

“Nikdo, zejména ne rybáři, si nevšiml, že ryby mají třešňově vybarvené žábry. To je základní důkaz o tom, že je ryba otrávena kyanidy,” tvrdil Klicpera, který ovšem na místě bezprostředně po nehodě nebyl.

Naopak rybáři, které podrobila soudkyně výslechu v minulých kolech procesu, do jednoho jasně jasně řekli, že ryby žádné červené žábry neměly. A v reakci na vystoupení znalce Klicpery to včera znovu zopakoval šéf hustopečských rybářů Stanislav Pernický: “Ryby, které jsme vytahovali z vody 20. září, jsme prohlíželi. Žádná z nich neměla jasně červená žábra nebo žábra v barvě zralých třešní.”


ČTĚTE VÍCE:

Co se stalo na Bečvě. Totální selhání státu

Brabcova verze popírá fyzikální zákony


Není to jediný rozpor. Znalec a ani obžaloba doteď u soudu nevysvětlili rozpor, proč ryby začaly hynout až tři kilometry od výpustě rožnovské firmy Energoaqua.

Ostatně i proto původně soud nechtěl obžalobu vůbec přijmout. “Není možné to s čistým srdcem poslat do hlavního líčení, protože z toho spisu a obžaloby nevyplývají důvody pro podání obžaloby,” zdůvodnil postup předseda vsetínského soudu Pavel Kotrady. Soud požadoval, aby státní zástupce, respektive vyšetřovatelé dodali další důkazy. Jenže žalobce to odmítl a podal stížnost k nadřízenému krajskému soudu, který mu vyhověl.

Dosavadní svědecké výpovědi u soudu nicméně potvrdily, že hlavním viníkem je stát, který při řešení havárie fatálně selhal. Nikdo včas neodebral vzorky, těmi od rybářů se úřady odmítly zabývat. “Vylili jsme je,” odpověděla pracovnice vodoprávního úřadu v Hustopečích nad Bečvou na otázku, co udělala se vzorky vody odebranými rybáři.


Selhání státu jsme zmapovali v časopise Neovlivní.cz v roce 2020. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný článek neuteče.

Ekologická katastrofa se tak stala symbolem selhání státního aparátu.

Svědci u soudu vypovídají ve shodě s tím, co jsme přinesli k havárii v roce 2020 v časopise Neovlivní.cz. “V tu chvíli dobrovolníci vůbec nevěděli, co ryby na bezmála čtyřicetikilometrovém úseku Bečvy otrávilo. Trvalo několik dní, než úřady oficiálně oznámily, že to byl vysoce toxický kyanid. Spoustu lidí to pořádně naštvalo. Vadí jim, že je nikdo nevaroval. „Dobrovolníci tam několik dní s vyhrnutými rukávy a bez rukavic vytahovali z vody mrtvé ryby,“ rozčiluje se například starosta Hranic Jiří Kudláček (Naše krásné Hranice), podle něhož tam mohli umírat lidé,” napsali jsme.

Kromě policejní verze se v případu hned zpočátku objevila varianta, že nehoda souvisí se společností Deza z Babišova holdingu Agrofert. Tuto možnost zmínil veřejně například poslanec Petr Gazdík (STAN), později ale vzal obvinění zpět a za publikování neověřené informace se omluvil.

Deza nicméně veškerá podezření odmítá. Stanovisko firmy zní: “Deza otravu ryb v Bečvě nezpůsobila a ani technicky způsobit nemohla.”

A pro ilustraci příběhu ještě jeden názor rybáře, který jsme v minulosti publikovali. Jde o Pavla Kociána: “Stalo se, co se stalo. Lidskou nedbalostí, pochybením, technickou chybou, únavou materiálu, co já vím? Ale domnívám se, že to někdo v daný okamžik věděl a dodnes ví. A tady je to největší pochybení! Kde je nějaká ohlašovací povinnost, havarijní plán, postupy informování patřičných složek, institucí? A to nejhorší? To snad tím nejhrůznějším způsobem vydala Bečva samotná. Tuny bezbranných ryb které si vytrpěly, než lekly, opravdu muka. Nejsou slyšet, jsou němé, ale kdyby mohly křičet, tak by to bylo slyšet hodně daleko.”

Zdroj náhledové foto: Michal Přikryl

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email