© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Když česká rozvědka před lety spustila tajnou operaci na vypátrání Radovana Krejčíře, asi nikdo nepředpokládal, jak celou akci usnadní sám uprchlík svou neopatrností.
Podnikatel si byl ovšem tak jistý, že po telefonu, který čeští agenti a policisté odposlouchávali, řešil své transakce, dával instrukce svým spolupracovníkům nebo vyprávěl intimity ze svého života. Jen díky jeho vlastní neopatrnosti pak mohly úřady například nechat zablokovat Krejčířovy peníze ve Švýcarsku, o nichž se jednou zmínil. Nebo s jistotou prohlásit, že Krejčíř lže o údajné milionové směnce s podpisem Stanislava Grosse.
Přečtěte si celou zprávu: »Do honu na Krejčíře stát investoval dvacet milionů |
Detaily z téměř deset let staré akce civilní rozvědky a policie vycházejí najevo až nyní. Deník Neovlivní.cz již publikoval zjištění, že celá operace, jejíž smyslem bylo Krejčíře vypátrat, přišla stát na dvacet milionů korun.
České úřady měly o Krejčířově pobytu na Seychelských ostrovech detailní přehled nejen díky odposlouchávaným telefonům. Svědecké výpovědi, které deník Neovlivní.cz o akci nashromáždil, potvrzují, že špioni se dostali i do jeho počítače. Založili kvůli tomu speciální stránky s obsahem, který se týkal Radovana Krejčíře.
“Věděli jsme, že sleduje na internetu každou zmínku o sobě. Stačilo počkat, až klikne na ty námi vytvořené stránky a získali jsme přístup do jeho počítače,” popsal jeden ze svědků, který trval na anonymitě s ohledem na to, že akce dosud nebyla oficiálně odtajněna.
Díky monitorování počítače a odposlouchávaným telefonům tak měli agenti a policisté v zásadě online přenos i z výroby směnky, která měla doložit Krejčířovo veřejné prohlášení, že sponzoroval sociální demokracii. Radovan Krejčíř tvrdil, že má směnku podepsanou tehdejším ministrem vnitra Stanislavem Grossem na 60 milionů korun. ČSSD to obratem popřela. Jistotu, že Krejčíř lže, ale přinesly až informace ze Seychel.
Ukázalo se, že směnka se má podle Krejčířových pokynů vyrobit v Česku. Policie dokonce zachytila fax s grafickou podobou dlužního úpisu a osobními údaji Stanislava Grosse. A aby nebylo pochyb, Krejčíř opakovaně po telefonu nevybíravě popoháněl své spolupracovníky v Česku, aby s výrobou falza urychleně pokročili.
Online sledování Krejčířova pobytu na ostrovech nakonec přispělo i k jeho zatčení v Jihoafrické republice. Agenti totiž tušili, že uprchlíkovi začínají být Seychelské ostrovy malé a chce pryč. Z telefonů a počítače věděli, že míří do Johannesburgu pod falešnou identitou.
Doposud se ovšem nevědělo, že Krejčíř odplul se Seychel lodí, pak teprve přesedl na letadlo do JAR. Odposlechy prozradily i takové detaily, že na lodi uprchlíka zastihla bouře a bylo mu velmi zle.
Před tuzemskou justici se ale Radovan Krejčíř zřejmě nikdy nedostane, jihoafrické úřady jej chtějí soudit samy, neboť prošetřují zhruba stovku případů s ním spojených. Shodou okolností právě tento týden řeší jihoafrický soud v Johannesburgu další kauzu, v níž je český uprchlík podezírán ze zosnování vraždy.