Spor o eurokomisaře: Co slíbil Fiala Starostům

Část ODS a Piráti se bouří proti tomu, aby eurokomisaře nominoval STAN. A vadí jim i osoba Nerudové.

Je to přesně rok, co jsme v časopise Neovlivní.cz poprvé napsali, že STAN hodlá spolupracovat s Danuší Nerudovou a dokonce ji tlačit na pozici eurokomisařky. Všechno se následně potvrdilo.


Foto: Hnutí STAN

Text tehdy obsahoval i popis dohody, podle níž nominace na eurokomisaře ve vládě náleží právě hnutí STAN. “Šlo o ústní dohodu z doby, kdy se sestavovala Fialova vláda. Piráti v ní navzdory katastrofálnímu volebnímu výsledku, kdy získali jen čtyři poslance, nakonec mají tři křesla. Starostové, jejichž voliči Piráty na společné kandidátce vykroužkovali a hnutí tak dosáhlo na třiatřicet poslaneckých křesel, pak mají jen o jednoho ministra více. Kompenzovat jim to měl právě nárok na nominaci eurokomisaře,” napsali jsme tehdy s odvoláním na spolupracovníky přímo premiéra Petra Fialy.

Teď je ale všechno jinak. Část ODS a zejména Piráti, kteří šli do voleb v koalici se STAN, existenci takové dohody zpochybňují. Piráti si nárokují přímo nominaci, někteří občanští demokraté zase mají problém s kandidátkou STAN Danuší Nerudovou.

“Pokud vím, od samého začátku platí dohoda, že kandidáty navrhují Piráti a Starostové,” zopakoval nyní Ivan Bartoš za Piráty, kteří nominují svého kandidáta Marcela Kolaju.

Část ODS skrze lídra eurokandidátky Spolu Alexandra Vondru zase dala najevo, že se jim nezdá samotná Nerudová. Nemá podle nich dostatečné zkušenosti z politiky ani ze struktur Evropské komise.

“Ty výhrady jsou hlavně o tom, že její osoba zkrátka nezaručuje, že dokáže v získat atraktivní a smysluplné porfolio. Tedy, že nedokáže získat vlivnou pozici,” popsal člen vedení ODS.

Existenci dohody s Fialou, kterou jsme s odvoláním na jeho spolupracovníky popsali už loni, nyní s odstupem veřejně potvrdil i lídr STAN Vít Rakušan. ” Byla to klasická standardní politická dohoda, podali jsme si na to ruku při vládním vyjednávání a byla to součást dohody. Ano, uznávám, že ne písemná. Ale troufám si říct, že když u toho byl předseda, premiér, tak ta dohoda platí. Od Petra Fialy osobně jsem nikdy zpochybnění této dohody neslyšel,“ řekl pro Novinky Rakušan.

Politici ODS ani v rozhovorech s redakcí nezpochybňují, že právo na výběr mají Starostové. Výše citovaný člen vedení ODS ale dodal, že jejich snahou je spíše dotlačit Starosty k výběru jiného nominanta. “Takový Síkela má v komisi mnohem zvučnější jméno,” podotkl.

Starostové nicméně dali najevo, že současný ministr průmyslu Jozef Síkela pro ně nyní nepřipadá v úvahu. Chtějí ho doma, jako součást místní politiky.

Do hrátek kolem výběru eurokomisaře významně zasáhl i fakt, že se část vládní koalice cítí ublížená Rakušanovými snahami o restart vlády, který si přeložili jako čistokrevnou kritiku koaličních partnerů.

“Jasně, že to situaci nijak neodlehčilo,” potvrdil jeden z koaličních politiků.

Petr Fiala ale podle svých spolupracovníků dal najevo, že dohody neporušuje. Pravděpodobnost, že by změnil názor a nominaci STAN sebral, je podle nich prakticky vyloučená.

Zdroj náhledové foto: Hnutí STAN

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email