Stát se pod Babišem hroutí. Za týden dojdou testy do škol

Ministři nespěchali s podmínkami soutěže. Školy se nyní mají postarat samy

Vláda ve čtvrtek rozhodla, že se do škol mohou vrátit další děti. Tentokrát z druhého stupně. Opět k tomu ale nezajistila podmínky. Chybí testy, aby návrat byl bezpečný.

Kabinet Andreje Babiše je nebyl schopen zajistit včas. Původní výběrové řízení protahoval fakt, že nový ministr zdravotnictví Petr Arenberger nedodal včas specifikaci, jaké testy mají státní hmotné rezervy vybrat. Hrozilo, že projdou i rektální testy. Popsali jsme ZDE.


Foto: Shutterstock.com

Poté, co specifikaci ministestvo zdravotnictví dodalo a tendr za 5,6 milionu byl na poslední chvíli vypsaný, nepodařilo se nakonec vybrat vítěze. Žádný ze čtyř uchazečů nesplnil podmínky, které připravil Arenbergerův resort. Správa státních hmotných rezerv tak soutěž zrušila.

Zásoby antigenních testů určených pro školy stačí podle oficiálních údajů jen do půli příštího týdne. Teprve tento týden se pak školy dozvěděly, že si mají testy nakoupit samy. Ministr školství Robert Plaga sice slibuje, že resort jim nákupy zpětně proplatí, žádná záruka ale nepadla.

Některé školy a starostové už se rozhodli nespoléhat na stát dříve a testy si shánějí sami. Mimo jiné proto, že navržené antigenní testy jsou nepřesné a vytvářejí tak falešný obraz o nákaze.

Testování ve své režii provádí například Praha 3. Její starosta Jiří Ptáček uvedl, že městská část vybrala dodavatele pro pilotní projekt přesnějších PCR testů v místních školách.

“České laboratoře umí testovat děti levněji a lépe, než vládou tlačené testy z Číny. Vítězná firma nám nabídla PCR (pooling) za 105 Kč bez DPH. Místo dvou antigenních z nosu stačí jeden PCR ze slin týdně,” napsal Jiří Ptáček na Twitter.

Proti plánu na přehození odpovědnosti na školy se také jejich ředitelé už ohradili. “Odmítáme vykonávat činnosti, na které nejsme odborně vybaveni a které způsobila vláda svým chaotickým přístupem při organizování návratu žáků do škol,” uvedla v prohlášení Asociace ředitelů základních škol.

Jak už jsme popsali, nákupy testů do škol v režii Babišovy vlády začínají připomínat špatný vtip. Při první várce kabinet nechal vydělat desítky milionů firmu Tardigrad s vazbami na daňové ráje a společnosti podezřelé z praní špinavých peněz. Navíc se ukázalo, že ministry vůbec nezajímá, jak kvalitní – a tedy smysluplné – testy stát nakupuje.

A následně ministerstvo zdravotnictví rozšířilo způsoby antigenního testování, které má zajistit dětem a studentům bezpečný návrat do škol. Arenbergerovi úředníci napsali Správě státních hmotných rezerv, která má testy podle parametrů resortu zdravotnictví vybrat, že může i pro děti ve školkách nakoupit nejen testy z nosohltanu, ale třeba také ze stolice či hlenů. Teprve po zveřejnění tohoto záměru a ostrém dopisu Roberta Plagy ministerstvo od nápadu ustoupilo.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email