Stoka Faltýnky nestáhla. Zatím

Policie rozdala další sérii obviněných kvůli zmanipulovaným zakázkám v Brně. Na otce a syna Faltýnkovi ale důkazy nemá


“Jasný důkaz, že by se Jaroslav Faltýnek něčeho konkrétního dopustil odposlechy nepřináší. Bude tedy hodně záležet na tom, co jednotlivé postavy celé kauzy při výsleších prozradí. A co jim policisté výměnou za svědectví nabídnou.”

Tyto věty jsme napsali loni v březnu poté, co detektivové spustili rozsáhlou razii v Brně, zatkli místního šíbra Jiřího Švachulu a provedli domovní prohlídky i u druhého muže hnutí ANO Jaroslava Faltýnka. Citované věty platí podle zjištění Neovlivní.cz bezezbytku i dnes, kdy policie rozjela další kolo kauzy Stoka, která zdecimovala v podstatě celé brněnské hnutí ANO. Včera kriminalisté rozdali dalších šestadvacet obvinění za “cinklé” zakázky. Tentokrát se obvinění týkají těch, kteří si podle policejní verze zakázky u brněnských politiků kupovali.

Psali jsme o Brně:

Foto: hnutí ANO

» Brno a Faltýnek. Slabé místo vládního hnutí ANO
» Babiš sháněl kompro na Faltýnka
» Miliony v igelitkách. Rozhovor se ženou, která byla v Brně u toho

Jaroslav Faltýnek a jeho syn ale dodnes obviněni nebyli. Policisté je sice vedou jako podezřelé. Důkazy ale proti nim dosud nenashromáždili. A dosud proti nim nikdo nevypovídal.

“Situace se může změnit, ale teď je to tak, že na obvinění to nestačí,” uvedl zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Vyšetřující úřady přitom nepochybují, že otec a syn Faltýnkové měli v Brně mimořádný vliv a byli hybateli řady situací a případů.

Ostatně jak už jsme loni napsali, byl to právě Jaroslav Faltýnek, kdo do brněnského ANO přivedl ústřední postavu kauzy Stoka Švachulu. A účastnil se mnoha společných akcí.

“Pan Faltýnek byl člověk, který do ANO ty lidi, co jsou dnes v potížích, přivedl. Přivedl i pana Švachulu a i mého muže,” popsala už loni v unikátním rozhovoru bývalá žena jednoho z vlivných brněnských hráčů.

“Pamatuji si, jak jsem ty vztahy zprvu vůbec nechápala. Místo abychom byli s manželem někdy spolu jen my dva, musela jsem absolvovat schůzky, večeře, na nichž byl pan Faltýnek. Zval se třeba do rakouské vinařské oblasti Wachau, tam se vozil na pobyty. Bral se na ochutnávky. Jeho někdejší partnerku museli všichni tihle spolukamarádi zaměstnat, aby brala měsíčně 80 tisíc, měla auto a notebook. Byla takhle jeden čas i ve firmě mého muže, proto to vím,” popisovala, jak to v Brně chodilo.

Nic z toho ale jako důkaz o protiprávním postupu Faltýnka a jeho syna nepostačilo.

Informace, že na Faltýnka není nabito, má podle informací Neovlivní.cz k dispozici i premiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš. Proto také svého klíčového spolupracovníka celou dobu drží. Byť to navenek loni vypadalo, že jejich vztah utrpěl kvůli brněnské kauze vážné trhliny. Podle blízkých spolupracovníků to ve skutečnosti tak vážné nebylo.

„Babiš ví, že loajálnějšího člověka nenajde. Celé to je jen vykázání Faltýnka do mezí, které mu Babiš sám vytyčil. Šéf to tak dělá se všemi,“ uvedl loni zdroj z Babišova okolí.

Faltýnkovi kolegové tehdy přiznávali, že místopředseda ANO po rozhovorech s Babišem opakovaně zuřil. Cítil se nedoceněný, měl pocit, že se předseda hnutí k němu chová nefér.

„To, že ho to naštvalo, ale neznamená, že půjde proti šéfovi. To neudělá nikdy. Je prostě Babišovi vděčný, že ho vytáhl z komunální politiky, nechal ho vybudovat zemědělskou část Agrofertu a tak mu dopomohl k řadě kontaktů. A v neposlední řadě ho coby vrcholového manažera také nechal donedávna vydělat,“ popsal Faltýnkovy pohnutky, proč být loajální za každé situace, jeden z jeho spolupracovníků.

Faltýnkovi podle něj nevadí ani to, že je k němu Babiš hrubý a častuje ho vulgárními výrazy. Na to si ostatně už dávno zvykl, takhle se choval lídr hnutí ANO ke svým vrcholovým manažerům v Agrofertu běžně. Jeho podřízení se naučili nechat po sobě všechno stékat. A kdo to nezvládl a nenaučil se to, ten odešel.

Roli Jaroslava Faltýnka v brněnské kauze i jeho vztahu s premiérem jsme se podrobně věnovali v tištěném časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si předplatné a už nezmeškejte žádný článek. Předplácejte ZDE:

 

 

 

 

 

Zdroj náhledové foto: Facebook brněnského hnutí ANO