Tajnosti kolem příjemců pomoci Covid? Nepřijatelné, zní ze Senátu

Ministerstvo průmyslu a obchodu a státní rozvojová banka vytrvale odmítají zveřejnit kompletní seznam firem a podniků, které získaly pomoc v rámci programů Covid. Právníci zastupující neúspěšné žadatele už oznámili, že se budou o informace soudit. Nyní se do případu vložili i senátoři. Oficiálně o seznam požádali a připravili interpelaci na ministra Karla Havlíčka.

“Dosavadní postoj státu při poskytování pomoci v rámci programů Covid je vysoce netransparentní. Jde o úvěry státní banky a úvěry komerčních bank, které ale opět garantuje stát. Stát musí příjemce pomoci zveřejnit,” uvedl senátor Lukáš Wagenknecht, který interpelaci a žádost o informace nachystal.

“Žádám o zveřejnění údajů a ministra o vysvětlení. Není možné postupovat takovým způsobem,” dodal Wagenknecht.

Jak už jsme popsali, tajnosti ministerstva a banky přitom moc nedávají smysl. Firmy totiž stejně musely už v samotné žádosti o úvěry či záruky podepsat, že souhlasí se zveřejněním svých údajů.

Obstrukce by dávaly smysl jen v případě, že by jejich důvodem bylo zakrýt třeba skutečnost, že někteří žadatelé byli zvýhodnění či to, že na pomoc nebylo dost peněz.

Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček ale trvá na svém. “Není tady otázka někoho tajit, tady je otázka, že je to bankovní tajemství,” tvrdí Havlíček.

Jenže oproti tomu stojí stanovisko centrální banky, která jasně řekla, že zveřejněním seznamu nebude žádné bankovní tajemství porušeno. “Uveřejněním údajů se podmiňuje vznik státní záruky. Takovou výslovnou a jednoznačnou povinnost považujeme za speciální vůči obecné povinnosti bank zachovávat bankovní tajemství. Uveřejněním údajů proto nedochází k porušení bankovního tajemství,” citovaly mluvčí ČNB Petru Vodstrčilovou Hospodářské noviny.

O seznam příjemců pomoci se hodlají soudit právníci neúspěšných žadatelů. “Bohužel takový přístup, respektive nedostatečná transparentnost, zbytečně vytváří prostor pro pochyby, zda byly alokované veřejné prostředky programu COVID I vynaloženy s péčí řádného hospodáře,” komentovala postup ČMZRB advokátka Jana Krouman. Její kancelář zastupuje řadu podnikatelů, kteří se v posledních týdnech marně pokoušeli uspět ve státních programech na pomoc firmám.

Jak stát ve skutečnosti pomáhal? A chtěla vůbec vláda podnikům a firmám pomoci? Sledovali jsme dění v zákulisí vládního kabinetu a investigaci přineseme v červnovém čísle časopisu Neovlivní.cz. Objednávat můžete zde: