Testy, které mají zajistit bezpečný návrat dětí do škol, jsou nekvalitní

Vláda nakoupila antigenní testy, které nejsou dostatečně průkazné

Laboratoř Bioinova vyzkoušela citlivost devíti antigenních testů, které je možné sehnat na českém trhu. Podle serveru SeznamZprávy se ukázalo se, že nejnižší citlivost mají ty, které se stát rozhodl použít ve školách.

Právě antigenní testování má přitom zajistit bezpečný návrat dětí a učitelů do škol, který má odstartovat příští pondělí. Děti a učitelé se mají testovat produkty čínské výroby Lepu Medical nebo Singclean. Oba dva ale ve studii laboratoře Bioinova dopadly velmi špatně.


Ilustrace: Shutterstock

“I při vysoké koncentraci viru ve vzorku dávaly málo prokazatelné výsledky. U nižších koncentrací pak byly negativní,” napsal s odkazem na studii SeznamZprávy.

Nekvalitní testy mohou vyvolat falešný dojem o nákaze, kvůli tomu se pak může opět nekontrolovatelně rozjet další vlna epidemie. Laboratoř Bioinova testy vyzkoušela poté, co se na ni začala obracet veřejnost.

“Obraceli se na nás jednotlivci i firmy, které testy bychom doporučili. Naše studie by měla sloužit k vyvolání diskuze o tom, které testy jsou použitelnější a které méně,” citoval web autora studie a ředitele Bioinovy Petera Bauera.

Stát si žádné testování neprováděl. Dokonce ani před tím, než zakázku na dodávky testů do škol vyhlásil.

Výběr nekvalitních testů jde za ministerstvem zdravotnictví vedeného ještě Janem Blatným. Jeho úřad sestavil seznam vhodných antigenních testů pro samotestování na školách. Zařadil na něj 49 testovacích sad, většina je vyráběná z Číny. Firmy ze seznamu se pak mohly zapojit do tendru. Ani během něho ale nikdo nekontroloval účinnost testů.

“Bojím se o děti. Už v pondělí mají jít do školy. Denní přírůstek přes 5000 lidí . I děti už občas skončí s covidem na ventilátorech.. A stát je nechá testovat šmejdy,” komentoval státní politiku testování bývalý ministr zdravotnictví za ČSSD Svatopluk Němeček.

Stát má s testy do škol potíže dlouhodobě. Při první zakázce jsme popsali, že vládní politici poslali stovky milionů neprůhledné firmě s vazbami do daňových rájů a skupiny zapletené do praní špinavých peněz. Firma na zakázce vydělala desítky milionů, není ale jasné, u koho vlastně skončily a komu tak vláda dala vydělat.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email