Tlak na vyšetřovatele vražd z éry kmotra Mrázka sílí, zadržela je GIBS

Už za pár dní začne soud projednávat dvacet let starou mafiánskou vraždu, která může přepsat kroniky českého podsvětí. Před soud v květnu půjde Pavel Šrytr, dlouholetý bodyguard mafiánských bossů. Málokdo toho ví o pozadí šestnácti neobjasněných vražd z éry kmotra Františka Mrázka tolik co on. Redakce v aktuálním vydání tištěného magazínu Neovlivní.cz popsala », kdo se může bát, že Šrytr prolomí mlčení a promluví. A vylíčila, pod jak enormním tlakem jsou vyšetřovatelé. Teď si na ně došlápla Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Deník Právo ve svém úterním vydání napsal, že si pracovníci GIBS přišli z kraje dubna pro pět policistů z týmu Tempus, který se specializuje na nevyřešené vraždy. Tři z nich zadrželi kvůli údajnému podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Zbylé dva detektivy vyslechli v pozici svědků.

“Následovalo více než třicet hodin, během kterých byla trojice kriminalistů v režimu zadržení, aniž tušila proč. Poté byli všichni bez dalšího vysvětlení i obvinění propuštěni na svobodu,” uvedl autor článku Radim Vaculík. “Policisté neznají důvod, proč strávili den a noc v cele.”

Akci listu potvrdil mluvčí Policejního prezidia Jozef Bocán: “Můžeme potvrdit, že v minulých dnech byli tři kriminalisté z týmu Tempus ze strany GIBS na základě předchozího souhlasu státního zástupce zadrženi, byli vyslechnuti a bez sdělení obvinění následně propuštěni.”

Lidé z GIBS se podle Práva během výslechů zajímali hlavně o podrobnosti z případu vraždy Antonína Běly.

Běla byl v devadesátých letech obávaným romským bossem v podsvětí, svou kariéru začínal po boku Františka Mrázka; smrt našel v roce 1996 ve vlastním domě, kde ho rozstřílel najatý zabiják.

Policie kdysi připisovala Bělovu vraždu právě Mrázkovi, nikdy na to ale nebyla schopna shromáždit dostatek důkazů. Loni v březnu, krátce před tím, než byl případ promlčen, si tým Tempus došel pro Mrázkova někdejšího bodyguarda Pavla Šrytra a obvinila ho z vraždy. Na soud čeká ve vazbě, jeho údajný komplic Ján Kaco je se stejným obviněním vyšetřovaný na svobodě.

“Tlak, aby se Pavel Šrytr dostal ven, je podle vyšetřujících kriminalistů enormní. Ale není to nic nového, ani překvapivého. Vraždy z éry Františka Mrázka se už v minulosti pokoušely rozplést nejméně dva policejní týmy. I jejich členové zpětně mluví o tom, čemu všemu museli čelit,” napsali jsme v aktuálním vydání magazínu Neovlivní.cz (objednat si ho můžete tu »).

Konkrétní byl třeba Jaroslav Hruška, bývalý šéf týmu Pokr. „Začalo to tak, že za námi neoficiálně přišli z inspekce, jestli víme, co děláme. Že ta Mrázkova vražda je citlivá věc,“ vzpomíná.

Krimi:

» Magazín Neovlivní.cz: Teď, nebo už nikdy. Poslední bitva o objasnění Mrázkovy éry
» Vzpomínka na krvavou éru podsvětí: Mrázek, Běla, vraždy a voják Pája
» Deset let od vraždy Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah

Pak následovaly kontroly, jak členové týmu vykazují cesťáky, jak si vyplňují dokumenty. A pak jim inspekce rovnou zabavila počítače s citlivými daty kvůli údajnému podezření, že si vypisovali fiktivní jízdy, což se nakonec nikdy neprokázalo.

“Kromě téhle formy agresivního tlaku však existoval ještě ten pasivní. Chtěli jsme vraždy vyšetřovat se všemi souvislostmi, tedy i těmi ekonomickými a případnými politickými. Naráželi jsme ale na odpor nadřízených. Pamatuji si schůzku na vnitru, kam jsme přišli vyjednávat o rozsahu vyšetřování. Ten člověk se na nás podíval a řekl: ‚To víte, chlapi, doba je zlá‘. A audience skončila. Byl jsem fakt otřesený,“ popsal pro magazín Neovlivní.cz Hruška.

Šrytr díky své pověsti znal prakticky všechny hlavní postavy tuzemského podsvětí. Pracoval jak pro Antonína Bělu, tak později pro Františka Mrázka, Radovana Krejčíře, ale i Tomáše Pitra.

Veškeré podrobnosti a nová zjištění k tomuto příběhu v tištěném magazínu Neovlivní.cz.