Vzpomínka na krvavou éru podsvětí: Mrázek, Běla, vraždy a voják Pája

Po dvaceti letech policie zatýkala kvůli vraždě kdysi mocného šéfa podsvětí Antonína Běly, který byl tehdy konkurentem kmotra Františka Mrázka. Policie už kdysi připisovala Bělovu vraždu právě Mrázkovi, nikdy na to ale nebyla schopna shromáždit dostatek důkazů. Až včera zatkla podle Českého rozhlasu Mrázkova někdejšího bodyguarda Pavla Šrytra.

Šrytr byl zatčen krátce před promlčením případu, zadržel jej policejní tým Tempus, který se specializuje na nevyřešené vraždy. Zatýkání Radiožurnálu (víc externí odkaz ») potvrdil středočeský státní zástupce Tomáš Milec:  “Včerejšího dne bylo zahájeno trestní stíhání 52letého muže ze severních Čech pro trestný čin vraždy,” řekl.

Krimi:

» Deset let od vraždy Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah
» Kmotr Mrázek se snažil uplatnit vliv i v hokejové Slavii
» Případ Palas: Jak je důležité nečekat, až stopa vychladne
» Hádka o poštu: V pozadí Babišovy zakázky za půl miliardy

Anonín Běla byl v devadesátých letech obávaným romským bossem v podsvětí, svou kariéru začínal po boku Františka Mrázka.

Policie mu připisovala řadu zločinů a kontakty s ruskou mafií, ty nejtěžší delikty mu ale za jeho života neprokázala.  Až po jeho smrti policisté oznámili, že si u něj Mrázek objednal minimálně jednu vraždu. Bělu rozstřílel najatý zabiják přímo u něj doma.

A policie nyní kvůli vraždě zatkla právě Mrázkova bodyguarda. Pavel Šrytr – přezdívaný Pája – byl takzvaným vojákem, jak se jim tehdy v podsvětí říkalo. A podle tehdejších pamětníků, s nimiž Neovlivní.cz hovořilo, patřil k nejlepším. “Měl za sebou kvalitní výcvik, byl to bývalý příslušník URNy (specializované zásahové jednotky), proto byl ceněný,” uvedl jeden z pamětníků.

Šrytra policisté spojovali s vraždou Antonína Běly už na konci devadesátých let, případ brali jako vyřizování účtů mezi Bělou a Mrázkem. Na začátku sice oba muži spolupracovali, pak se jejich cesty rozešly.

“Zatčení Šrytra odpovídá informacím, které jsme už tehdy z prostředí měli. Byly to ale operativní informace, důkazy jsme neměli. Předávali jsme to specialistům na vraždy,” sdělil Neovlivní.cz Karel Tichý, bývalý detektiv a klíčová postava policejních operací proti Františku Mrázkovi.

Bodyguard Pavel Šrytr pracoval pro Mrázka v podstatě až do jeho vraždy. Dokud jej hlídal Šrytr, kmotr podsvětí pokusům o atentáty úspěšně unikal.

Nájemný vrah Mrázka zastřelil krátce poté, co Šrytr od podnikatele odešel.

O roli Mrázka ve vraždě Antonína Běly kdysi autorka tohoto textu mluvila přímo i s vdovou. Zjevně pravdu znala, na přímou otázku, tehdy Marie Bělová odpověděla: “Řekněme to asi tak, že důkaz o tom nemám. Oni si to tam spolu nahoře už vyříkali.”