Top 10 vlivných na jihu Čech: Kdo je číslo 8

Jihočeský kraj je tím, který před sedmi lety přinesl do české politiky termín kmotr. Použil jej Mirek Topolánek na adresu neformálního vládce jihu Pavla Dlouhého. Jak se od té doby mapa vlivu v klíčových městech v jižních Čechách proměnila? Jsou stále u moci stoupenci starých pořádků, nebo mají navrch nové tváře? Deník Neovlivní.cz v novém žebříčku zmapoval, kdo ovládá jih.

ČÍSLO 8: JIŘÍ FIŠER, STAROSTA TÁBORA

Starosta za hnutí Tábor 2020, které vybudoval na základech už zapomenuté parlamentní strany ODA. Vládne už šestým rokem, aniž by za sebou měl silnou politickou stranu.
TOP 10 v Jihočeském kraji: Jiří Fišer, starosta Tábora
S dalšími jihočeskými politiky, převážně odpadlíky z ODS, vytvořil volné sdružení Jihočeši, které společně kandiduje při krajských volbách. Jihočeši jsou v jihočeské politice nesystémovým prvkem, který ostatní po jeho počátečních úspěších vytlačují, což se stalo například v Českých Budějovicích nebo ve Strakonicích.

Jiří Fišer, bývalý člen Jazzové sekce a muzikant, však zůstává zdaleka nejsilnějším mužem Jihočechů. V Táboře se udržel díky tomu, že dokázal na svou stranu získat místní ČSSD a po posledních volbách i hnutí ANO. Obě uskupení mají jinde blíže spíše k ODS.

Kromě politické obratnosti a schopnosti dohody posiluje jeho pozici i mediální obraz. S novináři to umí, kritických článků na jeho adresu je minimum. Nahrává tomu například i stabilní hospodaření města.

Táborský starosta si bez výraznějších výkyvů udržuje podporu voličů, mimo jiné i díky tomu, jak dokáže využít tradiční rivalitu s krajskou metropolí. Může se chlubit nejen lepším fotbalem, ale i tím, že Tábor na rozdíl od Budějovic dokázal využít eurodotace. Fišer například úspěšně vyčistil rybník Jordán a město získalo dálniční obchvat.

TOP 10 NA JIHU

» Číslo 9: Zdeněk Zbytek
» Číslo 10: Ivo Nejdl

Starosta dokonce přetáhl z Budějovic mezinárodně proslulý festival Bohemia Jazz Fest. Symbolické je, že když se letos v únoru neúspěšně hlasovalo o jeho odvolání, bylo to proto, že Budějovice naopak vzaly Táboru Mezinárodní pivní festival.

Jiří Fišer letos oznámil i kandidaturu do senátu.