Top 10 vlivu v Praze: číslo 9

Více než patnáct let ovládal Prahu mocenský kartel, který kdysi vytvořili lobbisté a podnikatelé společně s místními politiky. Nyní je však poprvé od 90. let všechno jinak: mapa vlivu v Praze se kompletně překresluje, deník Neovlivní.cz přináší žebříček deseti nejvlivnějších postav hlavního města. Druhou desítku najdete ZDE


ČÍSLO 9: PETR HULINSKÝ

Narozen 25. srpna 1967 v České Lípě, náměstek ministra školství, šedá eminence pražské ČSSD a bývalý náměstek pražského primátora.

Petr Hulinský, náměstek ministra školství, ČSSDOd roku 2002, kdy se stal vlivný sociální demokrat Petr Hulinský náměstkem pražského primátora, se v Praze nestalo nic, co by nevěděl. A to platí i dnes, když místo na magistrátu sedí na ministerstvu školství – byť jeho vliv s odchodem z Mariánského náměstí přirozeně o něco klesl.

Ryzí pragmatik roky těží z výhody, že díky rozložení sil v pražské politice je jeho strana většinou u moci. Jednou s občanskými demokraty, podruhé s TOP 09 a momentálně s hnutím ANO. Je to zásluha i Hulinského, mistra zákulisního vyjednávání. Říká se, že dokáže vyjednat cokoliv s kýmkoliv.

Hulinský se prosadil v pražské ČSSD známým náborem černých duší. V roce 1996 mu ke třetímu místu na kandidátce sociální demokracie dopomohli zaměstnanci jeho vlastní bezpečnostní agentury, které svážel autobusy. “Zajištění kyvadlové dopravy je to nejmenší, čím jsem mohl ke svému zvolení přispět,” řekl tehdy.

Od té doby Hulinský nepustil moc z rukou. Mistrně využíval taktiku “rozděl a panuj” v městských firmách, sám si v jejich orgánech vydělal miliony. Kdo chtěl v pražské ČSSD uspět, musel s ním být za dobře. Ilustruje to příklad dnešního nejvlivnějšího sociálního demokrata na radnici Karla Březiny, který patří do Hulinského mocenského zázemí.

Rivalové se ho několikrát pokoušeli odstavit. Ale ani “buldozer” Jiří Paroubek, ani současný ministr Jiří Dienstbier, který Hulinského označil za ztělesnění klientelistického pojetí politiky, neuspěli.  Slova, jimiž protřelý politik reagoval, o něm leccos vypovídají: “Naše dlouhodobé spory v Praze by se neměly dostávat do osobních mediálních útoků, které poškozují ČSSD. Politická situace v Praze je velmi složitá a vyžaduje plné týmové nasazení.”

Index vlivu: TOP 10 v Praze, Petr Hulinský

Hulinský se ocitl už ve druhém žebříčku Neovlivní.cz. Už dříve totiž obsadil šesté místo mezi nejvlivnějšími lidmi ve sportu. Dvacet let je členem českého olympijského výboru, v posledních letech sedí i v jeho výkonném výboru. Je také čestným předsedou paralympioniků. A především – po úspěchu sociální demokracie ve volbách v roce 2013 se stal náměstkem ministra školství pro sport. Rozděluje tedy ročně 2,4 miliardy korun na sport – reprezentaci či mládež. A dalších 600 milionů posílá na investice.

Postavení ve sportu mu pomáhá udržovat vliv i v Praze, peníze na rekonstrukci sportovišť či budování umělé trávy potřebuje každý. Hulinský navíc ví, kam miliony poslat, aby to pomohlo ČSSD, sportu i jeho pozici.

“Mít vliv podle mého znamená: být respektovaný, mít slovo v tom daném oboru,” potvrzuje Hulinský.

TOP 10 VLIVU V PRAZE: ČÍSLO 10