Třetí fáze operace v Gaze jako protiteroristické kampaně USA

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o tom, co teď čeká svět v pásmu Gazy po teroristických útocích Hamásu na Izrael.

Izraelské obranné síly (IDF) přejdou v „nadcházejících týdnech“ do třetí fáze své pozemní operace v pásmu Gazy.


Foto: Rokas Tenys / Shutterstock.com

První fáze zahrnovala zahájení čistících operací v severním pásmu Gazy a druhá fáze zahrnovala rozšíření čistících operací do jižního pásma Gazy. Zprávy uvádí, že třetí fáze bude zahrnovat ukončení velkých bojových operací, snížení sil v pásmu Gazy, propuštění záložníků, přechod k cíleným náletům a zřízení bezpečnostní nárazníkové zóny v pásmu Gazy, tak jak jsem psal v tomto textu.

Třetí fáze bude připomínat úzce zaměřené americké protiteroristické kampaně, jejichž cílem bylo zabít nebo zajmout teroristické vůdce v Iráku a Afghánistánu. Tato strategie nicméně nedokázala zničit teroristické organizace v obou zemích. Cílené nálety zaměřené na zabití nebo dopadení teroristických vůdců mohou teroristickou organizaci degradovat, ale nemohou ji zničit. Zvláště takovou, která je tak velká, zavedená a dobře organizovaná jako Hamás.

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert řekl, že Izrael má nyní pouze dvě možnosti, jak ukončit válku: „příměří s živými rukojmími“ nebo „nucené zastavení bojů s mrtvými [rukojmími]“. Bývalý šéf operačního ředitelství IDF tvrdil, že IDF musí zůstat v pásmu Gazy dalších šest měsíců, aby upevnily své zisky a splnily izraelské politické cíle zničit Hamás.


ČTĚTE TAKÉ: Co bude s Gazou po válce


Zpráva veterána izraelského vojenského zpravodajství tuto časovou osu zhruba potvrdila. Představitelé IDF také řekli, že izraelské obranné síly mohou dosáhnout svých cílů, ale že to bude trvat „hodně času“ a bude to stát “velké ztráty na životech“. Bývalý šéf operačního ředitelství uvedl, že Izrael by se mohl po válce obrátit na bývalého bezpečnostního úředníka Palestinské samosprávy (PA) Mohammeda Dahlana.

Dahlan je nejvyšším představitelem strany Fatah v současné době v exilu ve Spojených arabských emirátech, který dříve vedl 20 000 členů palestinských bezpečnostních sil s úzkými vazbami na Spojené státy a Izrael. Dahlan v rozhovoru pro Time v listopadu 2023 řekl, že se nebude podílet na budoucí palestinské vládě, ale že pomůže znovu vybudovat palestinský politický systém.

Zdroj náhledové foto:  Rokas Tenys / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email