Ukrajina a Rusko: Vrchní velitel ozbrojených sil mlčí

Napětí na Ukrajině sílí, prezident Miloš Zeman ale k situaci nevydal žádné stanovisko.

Miloš Zeman je v pozici hlavy státu současně také vrchní velitel ozbrojených sil České republiky. Od loňského propuštění z nemocnice již poskytl spřízněným médiím několik rozhovorů, schází se s ministry, k dramatizující se situaci na Ukrajině a k postupu režimu Vladimira Putina ovšem žádné stanovisko dosud nevydal.


Schůzka Miloše Zemana a Vladimira Putina v roce 2017. Foto: Prezidentská kancelář

A jestli se k tomu chystá, to není zdaleka jasné. Jeho mluvčí Jiří Ovčáček, který je placený z veřejných peněz, tentokrát zaujal strategii: dotazy ignorujeme.

Redakce Neovlivní.cz jej oslovila se otázkou, zda prezident připravuje k situaci nějaké vyjádření. Navzdory urgenci žádná odpověď nedorazila.

Hrad přitom tvrdí, že prezident normálně pracuje. V pondělí 24. ledna mluvčí Ovčáček zveřejnil informaci, že Miloš Zeman podepsal dva zákony. To je také poslední aktuální zpráva o aktivitách prezidenta na oficiálních stránkách Hradu.

O den dříve pak Ovčáček sdílel papežovu výzvu k veřejné motlitbě v souvislosti se situací na Ukrajině.

Vláda Petra Fialy o situaci na Ukrajině jedná, naposledy včera zasedal krizový štáb ministerstva zahraničí. Postoj České republiky je zatím v pozici: naší odpovědí v případě eskalace napětí budou sankce. “V případě jakékoli ruské agrese jsme připraveni na rychlou a silnou odpověď”, prohlásil poté na tiskové konferenci ministr zahraničí Jan Lipavský.

Rusko podle něj nadále zhoršuje situaci. “Úzce spolupracujeme s partnery z NATO a v případě jakékoli agrese musí být odpověď rychlá a silná. Jsme tak připraveni přijmout rozsáhlé sankce vůči Rusku. Připravujeme se na nejhorší scénář, ale stále věříme v to, že diplomatické úsilí pomůže situaci úspěšně vyřešit,” dodal ministr.

K situaci na Ukrajině se už dříve vyjádřil premiér Fiala: “Celá Evropa a NATO jsou znepokojeny postupem Ruska a vojenskými manévry a hrozbami, které ze strany Ruska jdou.”

Podle premiéra je logické, že vláda hledá cesty, jak Ukrajině pomoci. “A také, jak podpořit, aby ze strany Ruska nedošlo k nějaké agresi nebo omezování svobody a samostatnosti Ukrajiny. Je to v zájmu naší bezpečnosti,” dodal Fiala.

Zdroj náhledové foto: Prezidentská kancelář

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email