Únik dat ČEZ do Bulharska řeší státní zastupitelství

Poté, co premiér Andrej Babiš před prázdninami ovládl dozorčí radu polostátní společnosti ČEZ a vyměnil jejího šéfa, prakticky tím ukončil interní vyšetřování úniku důvěrných obchodních informací této firmy do Bulharska. Nyní ale případ  znovu ožil. A to díky trestnímu oznámení, které přistálo na státním zastupitelství v Praze.

Odvolaný dlouholetý předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes už v létě v rozhovoru pro Neovlivní.cz, že únik dat v rámci prodeje bulharských aktiv státní firmy hraničil s trestným činem. V podezření se ocitl přímo premiér společně se svým spolupracovníkem z ministerstva financí Landou. Po červnové valné hromadě ale bylo jasné, že žádné další interní vyšetřování nebude.

Kontext:

» ČEZ se stahuje z bulharského trhu. Mimo kontrolu Babiše
» Šéf dozorčí rady ČEZ: Únik tajných dat do Bulharska prověříme
» Politici rozehráli hru o větší vliv nad ČEZ
» Valná hromada ČEZ: lakmusový papírek budoucího rozložení politických sil

“Jsem přesvědčen, že ten únik hraničil s trestným činem. A myslím si, že vyšetřování úniku přispělo i k mému odvolání…Ale je jasné, že poté, co Andrej Babiš tuto strategickou firmu ovládl, nemůžeme nějaké vyšetření případu očekávat,” uvedl v rozhovoru pro Neovlivní.cz Pačes.

Během  prázdniny ale kdosi neznámý celý případ sepsal a obrátil se s trestním oznámením na státní zastupitelství. Potvrdila to nyní náměstkyně pražských žalobců Daniela Smetanová.

“Městské státní zastupitelství v Praze eviduje  ve vámi dotazované věci  „únik dat k prodeji aktiv ČEZ v Bulharsku“ anonymní trestní oznámení podepsané „Občané ČR“  ze dne 24.7. 2018 a toto je vedeno na Městském státním zastupitelství v Praze pod zn. 4 KZN 217/2018,” uvedla Smetanová.

Státní zastupitelství nyní rozhodne, jestli uloží policii, aby se případem zabývala nebo jej odmítne jako neodůvodněné.

Šetření celé kauzy zahájil zjara právě Václav Pačes ještě v roli šéfa dozorčí rady. V příběhu jde o to, že do Bulharska unikly důvěrné údaje o politicky výbušném prodeji tamních aktiv české elektrárenské firmy. Ve svém důsledku tento krok mohl poškodit právě státní firmu, která se stahuje z bulharského trhu.

O tom, že Bulhaři dostali z Prahy důvěrná data, informoval bulharský server epicenter.bg. Jako “pošťáka” obchodních informací označil server člena dozorčí rady a náměstka ministryně financí Ondřeje Landu.

Bulharský premiér Bojko Borisov navíc při svém březnovém vystoupení v tamním parlamentu ukázal přímo na Andreje Babiše. Borisov tvrdil, že má od českého premiéra dokumenty o tom, že se v transakci se angažují rusko-gruzínské společnosti se sídlem v daňových rájích, jakož i ruské a bulharské banky.

Český premiér, stejně jako Landa ale jakoukoli odpovědnost za únik dat odmítli.