Útok neonacistů na Sobotkův mail byl na objednávku

Hackerský atak na emailovou schránku premiéra Bohuslava Sobotky se vší pravděpodobností nebyl sólo akcí xenofobního webu White Media; hackeři s nimi spojení jej provedli na objednávku. Tak zní podle zjištění Neovlivní.cz jedna z hlavních verzí, kterou policie vyšetřuje. Útok byl podle expertů sofistikovaný a doposud zveřejněné emaily premiérovi jsou pravé.

V České republice operuje podle analýz bezpečnostních expertů zhruba pět organizovaných skupin, které provádějí hackerské útoky na objednávku. Lidé spojení s webem White Media, který nyní zveřejnil maily, které přistály ve schránce ministerského předsedy, patří mezi prostředníky k jedné z těchto skupin.

“To je jeden z důvodů, proč je hlavní rovinou vyšetřování útok na objednávku. Není to akce White Media, ale někoho, kdo si přes ně hackery najal. Nasvědčují tomu i další informace, ale zatím je nelze zveřejnit,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Čtěte také:

Ilustrační foto: Shutterstock
» Hackerský útok na počítače Radka Pokorného: Stopa míří do médií
» Příteli premiéra Pokornému kdosi zkusil hacknout počítače

Prolomení premiérovy osobní poštovní schránky se datuje k polovině prosince loňského roku. První indicie přišla 23. prosince, kdy kdosi napadl Sobotkův twitterový účet, přístupová práva k němu útočníci podle policie získali právě z premiérova mailu. Bezprostředně poté se také premiér obrátil na policii.

Ačkoli časová souvislost to nabízí, zatím podle informací Neovlivní.cz nic nenasvědčuje tomu, že by útok na Sobotkův email souvisel s nedávným pokusem o prolomení bezpečnostních opatření počítačové sítě premiérova přítele a vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného (podrobnosti zde »). Tomu se kdosi pokusil nabourat do emailu už v září. I tento případ policie vyšetřuje.

Hackerský útok už měl nicméně konkrétní dopady v oblasti IT bezpečnosti na úřadu vlády. Detaily zaměstnanci úřadu prozrazovat nechtějí, jisté je, že se opatření zpřísnila. “Nějaké další kroky jistě dělat budeme, ale právě kvůli bezpečnosti je nebudeme komentovat,” řekl mluvčí vlády Martin Ayrer.

Doposud zveřejněné maily premiéra Bohuslava Sobotku nijak neohrožují, jde v kostce jen o marketingové a politické rady jeho spolupracovníků a četné žádosti straníků o nejrůznější pomoc.

Z týmu premiéra zaznívá, že ani to, co zveřejněno doposud nebylo, nemůže přímo Sobotku nijak ohrozit. Premiér je pověstný svoji opatrností, v mailech se vyjadřuje vždy úsporně a nic zásadního v nich neřeší. Emailová schránka, kterou hackeři narušili, je navíc všeobecně známá, adresu mají stovky lidí.