Příteli premiéra Pokornému kdosi zkusil hacknout počítače

Policie už několik týdnů vyšetřuje pokus o útok na počítačovou síť v advokátní kanceláři,  která patří vlivnému zákulisnímu hráči tuzemské politiky Radkovi Pokornému. Právník tvrdí, že šlo o neúspěšný pokus. Po hackerech podle zjištění Neovlivní.cz pátral i na vlastní pěst.

Právník Radek Pokorný je mezi insidery pověstný svou opatrností i investicemi do opatřeních, kterými zabezpečil svoji kancelář i své soukromí. Přesto si kdosi myslel, že v počítačích v jeho advokátní kanceláři najde proti Pokornému munici. IT experti ale pokus o hackerský útok odhalili, podle vyjádření Pokorného nebyla bezpečnost sítě narušena.

“Skutečně došlo k takovému neúspěšnému pokusu, nicméně naši IT to poznali,” sdělil Pokorný pro deník Neovlivní.cz. Potvrdil současně, že se obracel i na policii. “Ve věci jsme podali trestní oznámení, víc informací o průběhu vyšetřování nemám.”

Psali jsme o Radku Pokorném:

» TOP 10 vlivných v zákulisí: Radek Pokorný, č. 1
» Arbitráže: Námitka podjatosti se zamítá, bitva státu a “Pokorného” soudu vrcholí
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie
» OKD: Sobotkovo slabé místo znovu prověří Brusel
» Infografika: Klíčoví hráči v procesu o provitazci OKD

Policie potvrdila, že případ vyšetřuje. Podle prvotních informací je zřejmé, že pokus o počítačový útok skutečně proběhl. Kdo ho má na svědomí, policie zatím neví.

Spekulovat nechtěl ani sám Pokorný. V minulých týdnech nicméně podle informací Neovlivní.cz kontaktoval několik postav ze zákulisí politiky a byznysu a sondoval, jestli s útokem nemají něco společného. “Zuřil. Nikdo, kdo Pokorného zná, za tím ale stát nemohl. Musel si to objednat amatér, když si myslel, že Pokorný nemá počítače zabezpečené a nadto, že v nich něco najde,” uvedl jedem z pražských lobbistů.

Útok přitom nemusel být primárně namířený proti Pokornému, hackerům mohlo jít o informace spojené s premiérem Bohuslavem Sobotkou. I to je verze, s níž podle informací Neovlivní.cz pracuje policie. Hackerský atak totiž přišel v době, kdy se rozjel proces kvůli privatizaci OKD, který představuje premiérovo slabé místo (více zde »). Ještě coby ministr financí měl nevýhodný prodej dolů na starosti a tím, kdo v ní sehrál klíčovou roli, byl právě Sobotkův blízký přítel Radek Pokorný.

Právník Pokorný se nyní současně ocitl pod tlakem kvůli arbitrážím, které proti státu vedou soukromé firmy. Pokorný je totiž hlavní postavou stálého rozhodčího soudu a současně zastupuje soukromé firmy proti státu. A jejich spory končí právě před “jeho” soudem. Ministr dopravy Dan Ťok už kvůli obavě z Pokorného střetu zájmů zakázal do budoucna ve svém resortu rozhodčí doložky (více zde »); podobné opatření se uvnitř ANO rodí v podobě zákona, který by řešení sporů před arbitráží státním firmám a organizacím zcela zakázal.