Hackerský útok na počítače Pokorného: Stopa míří do médií

Jedna ze stop, které policie prověřuje v případě hackerského útoku na počítače elitního právníka Radka Pokorného, míří do médií. Dosavadní vyšetřování nadto ukazuje, že nemuselo jít o osamocený atak. Stejným pokusům mohly čelit i sítě dalších lidí.

Policie, která už několik týdnů vyšetřuje pokus o prolomení počítačové sítě v advokátní kanceláři přítele premiéra a vlivného zákulisního hráče Radka Pokorného, má podle zjištění Neovlivní.cz indicie, že s útokem mohli mít něco společného lidé z jednoho z velkých mediálních domů.

Psali jsme:

Radek Pokorný (vlevo) během semináře pořádaného AK Pokorný, Wagner a spol. Foto publikované se souhlasem AK.
» TOP 10 vlivných v zákulisí: Radek Pokorný, č. 1
» Příteli premiéra Pokornému kdosi zkusil hacknout počítače
» Arbitráže: Dělají si srandu? Babiš zuří a útočí na Pokorného soud
» Stát prohrál obří arbitráž, dráhy musí zaplatit přes miliardu
» Zákulisní bitva o arbitráže: Sokol proti Pokornému
» Přehledně: Kdy Sobotkův přítel pracuje proti státu
» Vlivná instituce Sobotkova přítele pod drobnohledem policie
» OKD: Sobotkovo slabé místo znovu prověří Brusel
» Infografika: Klíčoví hráči v procesu o privatizaci OKD

“Jedna z vyšetřovacích verzí souvisí se zaměstnanci tuzemského vydavatelství. Detaily zatím není možné zveřejnit, za pár týdnů bude jasněji, jestli se to prokáže,” uvedl vysoce důvěryhodný zdroj z bezpečnostních složek obeznámený s vyšetřováním. “Každopádně není vyloučeno, že tento pokus souvisí s dalšími podobnými akcemi,” dodal.

Policie oficiálně vyšetřování nekomentuje. “Případ se nachází v přípravném řízení, které je ze zákona neveřejné. Vzhledem k tomu není možné vaše dotazy zodpovědět,” reagovala na otázky Neovlivní.cz mluvčí pražské policie Andrea Zoulová.

Na policii se obracel sám Radek Pokorný, kriminalisté nicméně následně potvrdili, že hackerský útok skutečně proběhl. A zřejmě neúspěšně.

“Skutečně došlo k takovému neúspěšnému pokusu, nicméně naši IT to poznali,” sdělil již dříve Pokorný pro deník Neovlivní.cz. Potvrdil současně, že se obracel i na policii. “Ve věci jsme podali trestní oznámení, víc informací o průběhu vyšetřování nemám.”

Útok přitom nemusel být primárně namířený proti Pokornému, hackerům mohlo jít o informace spojené s premiérem Bohuslavem Sobotkou. I to je verze, s níž podle informací Neovlivní.cz pracuje policie.

Hackerský atak totiž přišel v době, kdy se rozjel proces kvůli privatizaci OKD, který představuje premiérovo slabé místo (více zde »). Ještě coby ministr financí měl nevýhodný prodej dolů na starosti a tím, kdo v ní sehrál klíčovou roli, byl právě Sobotkův blízký přítel Radek Pokorný.

Právník Pokorný se nyní současně ocitl pod tlakem kvůli arbitrážím, které proti státu vedou soukromé firmy. Pokorný je totiž hlavní postavou stálého rozhodčího soudu a současně zastupuje soukromé firmy proti státu. A jejich spory končí právě před “jeho” soudem. Ministr dopravy Dan Ťok už kvůli obavě z Pokorného střetu zájmů zakázal do budoucna ve svém resortu rozhodčí doložky (více zde »); podobné opatření se uvnitř ANO rodí v podobě zákona, který by řešení sporů před arbitráží státním firmám a organizacím zcela zakázal.