V analýze spojil Čapí hnízdo se Šumanem. Kdo si ji zadal, tají

Naznačuje, že Čapí hnízdo souvisí s twitterovým účtem s názvem Julius Šuman, který loni zveřejňoval kompro materiály na Andreje Babiše. Sepsal o tom dokonce stostránkovou analýzu. A přiznává, že ji zpracovával na zakázku. Pro koho? To autor analýzy a advokát Karol Hrádela tají.

Karol Hrádela se do povědomí širší veřejnosti zapsal před patnácti lety, když zastupoval ve fotbalové aféře zkorumpovaného sudího Václava Zejdu. Tehdy se snažil přesvědčit úřady, že když policejní odposlechy zachytily slova o kapřících, nešlo o úplatky, ale skutečně o ryby. Zastupoval také skupinu senátorů, kteří se neúspěšně snažili zrušit církevní restituce.

Advokát Karol Hrádela. Zdroj: Česká televize

Nyní Karol Hrádela sepsal sto stránkovou analýzu o aféře Šuman. V ní se novináři i úřady už několik měsíců marně snaží najít důkazy o tom, kdo se skrývá za Twitterovým účtem Julius Šuman. Na něm se loni objevovaly informace odhalující skutečné fungování a přemýšlení lídra hnutí ANO Andreje Babiše.

Identitu Julia Šumana, což je mimochodem jméno řídícího důstojníka StB agenta Bureše (podle nepravomocného rozsudku je to krycí jméno Andreje Babiše), ani Hrádela neodhalil. Ve své analýze pouze naznačuje, že účet může souviset s kauzou Čapí hnízdo, v níž je premiér obviněn z dotačního podvodu. Celá analýza přitom vyznívá ve prospěch teorie Andreje Babiše, že se proti němu spikly neznámé síly, aby ho zničily.

Kontext:

» Babišovy děti předložily lékařské posudky, podle nichž nejsou schopny účastnit se trestního řízení
» Dokumenty k financování Čapího hnízda: Šuman měl pravdu
 » Stihne kraj vyřešit Čapí hnízdo dřív, než bude promlčené?
 » Investigativní speciál: Všechny větvičky Čapího hnízda

Hrádelovu analýzu na pokračování otiskuje web securitymagazin.cz. Autenticitu dokument následně právník potvrdil v rozhovoru pro Neovlivní.cz.

A proč si myslí, že Čapí hnízdo souvisí se Šumanem? “Vycházím z toho, že na účtu Šuman byly zveřejněny odposlechy pana Babiše s novinářem Přibylem. A není vyloučeno, že mohly být pořízeny v rámci nějakého trestního řízení nějaké kauzy, jako je třeba případ Čapí hnízdo,” řekl v rozhovoru s redakcí Neovlivní.cz.

Důkazy o propojení obou případů ale analýza neobsahuje vůbec žádné. A právník je nezmínil ani v rozhovoru s redakcí. Na celém dokumentu je tak nejzajímavější, že vznikl na zakázku. Kdo je klientem, který si ji u Hrádely objednal a zaplatil, to ale advokát tají.

“Je to jeden klient. Jeho jméno nemohu zveřejnit. Ale můžu říct, že to není Andrej Babiš,” tvrdí Hrádela.

V rozhovoru následně zmínil, že vlastně ani není výlučným autorem. Ale spoluautorem. Kdo další se na výrobě dokumentu podílel, to už také neřekl.

Analýza v některých pasážích naznačuje – ve shodně s Andrejem Babišem – že trestní kauza Čapí hnízdo může být ze strany české policie vykonstruovaná. Už se ovšem nevypořádala se zásadním faktem, že ke stejnému závěru jako česká policie dospěl i evropský úřad pro boj s podvody OLAF. Policie i vyšetřovatelé OLAF jasně konstatovali, že v dotační kauze je vážné podezření z podvodu ze strany českého premiéra.

Na Twitterovém účtu s názvem Julius Šuman se loni objevily nahrávky diskrétních hovorů Andreje Babiše s novinářem z jeho mediální divize Markem Přibilem. Nahrávky mimo jiné odkryly, jak společně domlouvají diskreditační články na politické konkurenty, co si Andrej Babiš ve skutečnosti myslel o Václavu Havlovi či jakými vulgárními výrazy v soukromí tituluje své názorové oponenty.