Speciál: Seřadili jsme všechny větvičky Čapího hnízda

Exkluzivní zjištění, dokumenty, fakta: Předkládáme vám průvodce dotační aférou Čapí hnízdo, která může stát politickou kariéru miliardáře a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Zjištění Neovlivní.cz využila i policie, která chce politika, jeho příbuzné a manažery dostat k soudu za dotační podvod.

cap1

Stručně: O co v příběhu jde?

 

Společnost Farma Čapí hnízdo získala v roce 2008 od ROP Střední Čechy padesátimilionovou evropskou dotaci, která byla určená na projekty malých a středních podniků. vetev_vetvicka_drevo
Firma se do této kategorie řadila, ale jen krátce. Než o unijní peníze zažádala, patřila pod Babišův holding Agrofert, který by dotační podmínky nesplňoval.
Akcie společnosti byly před sepsáním žádosti převedeny na anonymní akcie – na doručitele – a Babiš týdny mlžil, kdo firmu vlastnil. Nakonec pod tlakem ve sněmovně oznámil, že akcie držely jeho dvě dospělé děti. A bratr Babišovy partnerky Moniky, který spravoval podíly dalších dvou nezletilých dětí.
Po uplynutí pěti let, během kterých musela Farma Čapí hnízdo dodržovat dotační podmínky, se společnost vrátila zpět do Babišova koncernu.
Agrofert i jeho politik odmítají, že by šlo o účelové vyvedení firmy a dotační podvod, byť Andrej Babiš nakonec přiznal i to, že celý nápad získat pro ekofarmu dotace EU vznikl právě v Agrofertu.

vetev_vetvicka_drevo2

Nejnovější vývoj

16. 07. 2019 Zjistili jsme, že dotační podvod není jedinou kauzou, kterou policie v souvislosti s českým premiérem vyšetřuje. Nejnověji začali detektivové prověřovat podezření, že hospodaření farmy Čapí hnízdo provázely daňové úniky spojené především s fiktivní reklamou. Policie podezření označuje jako vážné (více zde »»)
20. 06. 2019 Policie potvrdila, že ze svého postu po necelém roce odchází šéf pražské policie Jan Ptáček. Policejní prezident Jan Švejdar jakoukoli souvislost s Čapí hnízdem, kterým se pražští policisté zabývají, odmítá. Připomínáme text z letošního května, kde jsme chystanou personální obměnu popsali. A jako neoficiální důvod Ptáčkova vynuceného odchodu tehdy v bezpečnostních složkách padala právě kauza Čapí hnízdo.  (více zde »»)
17. 04. 2019 Po více než dvou letech policie ukončila vyšetřování dotační kauzy Čapí hnízdo a formálně navrhla žalobci, aby poslal českého premiéra Andreje Babiše a jeho rodinu před soud kvůli podezření z podvodu. Návrh se podle informací Neovlivní.cz týká všech obviněných, včetně premiéra a jeho manželky. Definitivní slovo bude mít žalobce Jaroslav Šaroch. (více zde »»)
24. 01. 2019 Policejní komisař Pavel Nevtípil, který stíhá českého premiéra a jeho rodinu v dotační kauze Čapí hnízdo, oznámil svým nadřízeným, že se chystá případ dostat před soud. Vzápětí přišlo na GIBS od vedení pražské policie udání na Nevtípila.   (více zde »»)
12. 11. 2018 Zlom: Babišův syn promluvil. Otec chtěl, abych zmizel kvůli kauze Čapí hnízdo. Babiš junior před časem zmizel a policie se jej marně snaží vyslechnout. Andreje Babiše juniora ve Švýcarsku vypátrali reportéři Sabina Slonková a Jiří Kubík v pořadu Zvláštní vyšetřování televize Seznam. Co řekl k dotačnímu příběhu svého otce premiéra? (více zde »»)
11. 08. 2017 Za dotační kauzu Čapí hnízdo zaplatíme my všichni. Poté, co policie dospěla k závěru, že v projektu luxusního sídla Andreje Babiše byl porušený zákon, podle unijních pravidel bude muset Česká republika padesátimilionovou dotaci vracet. (více zde »»)
11. 08. 2017 Za dotační kauzu Čapí hnízdo zaplatíme my všichni. Poté, co policie dospěla k závěru, že v projektu luxusního sídla Andreje Babiše byl porušený zákon, podle unijních pravidel bude muset Česká republika padesátimilionovou dotaci vracet. (více zde »»)
10. 8. 2017 Policie potvrdila, že při získání dotace pro Čapí hnízdo byl spáchaný podvod. Stíhat chce Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka, kteří jsou kryti poslaneckou imunitou. Policie proto žádá Sněmovnu o jejich vydání. Hrozí jim pět až deset let. Obviněných ale bude víc: další manažeři holdingu a také Babišovi příbuzní, které politik do případu zatáhl, aby se zachránil. Článek si můžete přečíst tady »».
23. 5. 2017 Policie si vyžádala od redakce Neovlivní.cz dokumenty ke kauze Čapí hnízdo, které dokládají, že žádost o dotaci na Babišův luxusní obsahovala nepravdivé údaje a od počátku to byl tedy podvod. Jde o doklady, na nichž je podpis přímo lídra hnutí ANO. Policie sice většinu dokumentů měla, ručitelskou smlouvu podepsanou Babišem ovšem nikoli. Současně policie žádá o odklad vyšetřování, termín pro uzavření kauzy je stanoven na září. Detailní zprávu čtěte zde »»
20. 3. 2017 Magazín Neovlivní.cz publikoval přelomovou informaci o tom, že projekt Čapí hnízdo byl od začátku podvod a nikdy neměl dotaci dostat. Vycházeli jsme z kompletní dokumentace k projektu, kterou jsme získali. Z dosud nepopsaných spisů vyplynulo překvapivé zjištění: žádost o dotaci na vicepremiérův luxusní komplex obsahovala nepravdivé údaje. Proti přiklepnutí evropských peněz stály i expertní posudky. Podrobně zde »»

Jak to celé začalo

25. 11. 2015 Do rukou pražské vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové přišlo anonymní trestní oznámení na luxusní farmu Čapí hnízdo u středočeských Olbramovic, která patří pod koncern Agrofert šéfa hnutí ANO a vicepremiéra Andreje Babiše. Jeho pisatel se domnívá, že při budování centra s hotelem, farmou či golfovým hřištěm byl spáchán dotační podvod. (více zde »»)
15. 1. 2016 Šéfka Výboru rozpočtové kontroly Evropského parlamentu Ingeborg Grässle poskytla exkluzivní rozhovor Neovlivní.cz. Potvrdila předběžné prošetřování Babišova Agrofertu a uvedla rovněž, že udání na Čapí hnízdo a podivně přidělenou dotaci dorazilo i do Bruselu. Rozhovor si můžete přečíst tady »».
2. 3. 2016 Zlom: Redakce Neovlivní.cz exkluzivně informovala, že Evropský úřad proti podvodům OLAF zahájil oficiální vyšetřování okolností, za nichž bylo 50 dotačních milionů na výstavbu Čapího hnízda uděleno. Případ označil úřad za vážný. Detailní zprávu čtěte zde »»
6. 3. 2016 Deník Neovlivní.cz publikoval informaci, jak pokračuje české policejní vyšetřování možného dotačního podvodu. Zjistili jsme, že policie chystá první výslechy, hovořit chce i s příbuznými vicepremiéra. Konkrétně s jeho nejstarší dcerou Adrianou Bobekovou a Martinem Herodesem, bratrem Babišovy partnerky Moniky. Oba seděli ve vedení společnosti Farma Čapí hnízdo. Podrobně zde »»
  “Dotace pro Farmu Čapí hnízdo byla v minulosti opakovaně kontrolována úřady bez jakéhokoli nálezu. Je absurdní, že mě někdo vyzývá k přiznání chyby, kterou jsem neudělal a nemohl udělat.”
Andrej Babiš, 4. 3. 2016
 vetev_vetvicka_drevo3

Hlavní zjištění Neovlivní.cz

9. 3. 2016 Andrej Babiš sice tvrdí, že projekt hnízdo opakovaně kontrolovali auditoři a nic závadného nenašli, opak je ale pravdou. Deník Neovlivní.cz získal auditní zprávy úřadů, které projektu v minulosti již udělily mnohamilionovou pokutu za neoprávněný způsob čerpání dotací. Zástupci Čapího hnízda původně pochybení odmítali, ve finále ale verdikt kontrolorů uznali. Exkluzivní zprávu najdete tady »»
10. 3. 2016  Další exkluzivní zjištění Neovlivní.cz. Zjistili jsme, kdo odpustil Čapímu hnízdu vyměřenou šestimilionovou pokutu za neoprávněné čerpání dotací. Farmu “zachránili” úředníci středočeského dotačního úřadu, přičemž tím, kdo podklady pro odpuštění 99 procent pokuty zpracoval, byl dnešní poradce premiéra a ministerský náměstek Tomáš Novotný. Nebylo to poprvé, kdy je Novotného jméno spojeno s kontroverzní dotací kolem ministra financí. Podrobně zde »»
16. 3. 2016 Čapí hnízdo povstalo za éry Davida Ratha. Neovlivní.cz získalo svědectví a historické fragmenty ukazující, jakou roli sehrál středočeský hejtman, odsouzený za korupci při veřejných zakázkách, v procesu čerpání dotací pro kongresové centrum dnešního ministra financí; podrobnosti tu »».
17. 3. 2016 Získali jsme rozhovor s Davidem Rathem o dotaci pro Babiše. Byl tím, kdo v roli prvního politika kraje převzal dotační projekt, opakovaně ho kontroloval a nakonec i stvrdil odpuštění pokuty pro farmu. Exhejtmanem, v roce 2015 odsouzený (zatím nepravomocně) kvůli systematické korupci, v interview potvrdil, že se na kraji vědělo, kdo za čapím projektem stojí. Čtěte zde »».
  “Moje dcery jezdí od dětství na koni. Rozhodl jsem se proto, že dám rodině prostředky, aby si firmu koupila a projekt zrealizovala. Farmu Čapí hnízdo vlastnily v rozhodné době mé dvě dospělé děti a bratr mojí partnerky, který držel podíl odpovídající podílu mých dvou nezletilých dětí a mé partnerky. Jsem přesvědčený, že vlastnictví společnosti Farma Čapí hnízdo nemělo žádný dopad na získání dotace.”
Andrej Babiš ve sněmovně, 23. 3. 2016
 vetev_vetvicka_drevo5
24. 3. 2016 Analyzovali jsme podrobně projev vicepremiéra před poslanci, ve kterém označil své děti za vlastníky Čapího hnízda ve sporných pěti letech. Babiš – zjevně nechtěně – navíc veřejně přiznal, že reálné obrysy hnízdu dodal Agrofert. Protože však ekonomové koncernu spočítali, že projekt finančně nevychází, vymysleli to v Agrofertu tak, že pomohou dotace z unijních a veřejných peněz. Proč by se farma bez dotací nikdy nevyplatila? Rozbor naleznete zde »».
7. 5. 2016 Na hospodářské kriminálce, která vyšetřuje kauzu Čapí hnízdo Andreje Babiše, našli namontované prostorové odposlechy. Více zde »».
11. 5. 2016 Kdo chce odstavit komisaře Nevtípila, vyšetřovatele Čapího hnízda? Na muže, který má celý případ na starosti, se stupňuje tlak. O co přesně běží, čtěte zde »». Profil komisaře Nevtípila a jaké další kauzy vyšetřuje pak naleznete v této » zprávě.
  “Dokumenty, které měly doložit skutečné majitele luxusní farmy Čapí hnízdo v době, kdy projekt žádal o evropské dotační miliony, se ztratily. Andrej Babiš v březnu ve sněmovně tvrdil, že za anonymními akciemi se v té době skrývaly jeho děti plus bratr partnerky. Když to následně měla jeho firma doložit auditorům, uvedla, že doklady se nepodařilo dohledat.”
Zjištění Neovlivní.cz, 17. 5. 2016
vetev_vetvicka_drevo2
17. 5. 2016 Deník Neovlivní.cz zjistil, že klíčové dokumenty, jimiž šlo doložit pravdivost Babišových slov o dětech-majitelích, se ztratily. Uvádějí to ve své zprávě auditoři ministerstva financí, kteří na žádost Bruselu zjišťovali, jestli nejsou důvody k tomu, aby farma evropské miliony vracela. Podrobnosti tu »
13. 7. 2016 Finanční úřad v Pelhřimově dostal podle informací Neovlivní.cz (více zde »») podnět, aby přezkoumal, zda při převodu farmy z Agrofertu na Babišovy děti nebyl porušen zákon proti praní špinavých peněz. Úřad má dohledat doklady o tom, kdo, za kolik a jak před lety za akcie farmy platil. Jinými slovy: Babišovi podřízení budou zkoumat účty jeho dětí.
15. 11. 2016 Verdikt se odkládá. Původně měla policie rozhodnout letos na podzim, jenže nestíhá, verdikt se dvakrát odkládá, konečný termín je září 2017 (více tu »»).
22. 2. 2017 Bývalý středočeský hejtman David Rath, o jehož kauzu cinklých zakázek se v justičním zákulisí právě hraje, vyslal politikům jasný signál: máme společná tajemství a můžu o nich promluvit. Tato slova adresoval jak svým stranickým kolegům z ČSSD kvůli partajním financím, tak Andreji Babišovi kvůli jeho kauze Čapí hnízdo. Podrobnosti v této »» zprávě.

vetev

Dokumenty k případu

25. 11. 2015 Plné znění trestního oznámení na Čapí hnízdo si můžete prostudovat zde »»
22. 1. 2016 Bruselských devět stránek o Česku. Úřady EU se od konce loňského roku detailně zaměřily na několik problémových případů při čerpání unijních dotací, Čapí hnízdo je mezi nimi. Zprávu z Bruselu jsme zveřejnili v originálním znění zde »».
11. 3. 2016 Otvíráme vám spis Čapí hnízdo: Neznámé detaily, jak dotační úřad Čapímu hnízdu poskytl peníze, jak ho pokutoval a pak – navzdory dvěma auditům, potvrzujícím, že se pokutované pochybení stalo – pokutu v podstatě odpustil, jsme publikovali v této zprávě »» plné komentovaných dokumentů.
 cap3
  “Myslím, že je to ten nejlepší projekt, co jsem kdy vymyslel. Napadlo mě to, když jsem s dětmi čekal ve frontě v zoo.”
Andrej Babiš v dokumentu Matrix AB z roku 2015
14. 3. 2016  Dokumenty, výroky a data o farmě z období, kdy měla utajeného majitele a jakožto malý podnik čerpala padesátimilionovou dotaci z evropských fondů. Zprávu s titulkem “Návrat do roku 2012: Jak Babiš řídí architekta, kdy na Čapím hnízdě stavět komín” najdete tady »».
14. 3. 2016 Fotostory: Jak se Babiš (nez)znal k Čapímu hnízdu. Babiš staví svou obhajobu v kauze na faktu, že jeho Agrofert převzal farmu až v listopadu 2013. Na stránkách tuzemských deníků a týdeníků lze však snadno dohledat reportáže staršího data, v nichž Babiš sám vystupuje jako hrdý vlastník. Prolistujte si je zde »».
24. 3. 2016 Přepis. Miliardář, vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš vystoupil na mimořádné schůzi sněmovny a obhajoval se v kauze Čapí hnízdo. Jeho řeč trvala hodinu a půl a samotné dotační aféře věnoval jen zlomek času. Vybrali jsme z projevu právě tuto pasáž, kde popisuje, kdo farmu vlastnil a proč majitele tajil. Výseč projevu najdete tady »».
19. 5. 2016 Analýza dokumentů. Auditoři ministerstva financí odmítli vydat finální verdikt, zda farma jejich ministra Babiše Čapí hnízdo čerpala evropské dotace oprávněně. Tvrdili, že nemají kompetence k tomu, aby žádali informace po dalších firmách. Detailní analýza Neovlivní.cz však ukázala, že stačilo vycházet z veřejně dostupných zdrojů. Podrobnosti v tomto materiálu »».
13. 7. 2016 Na Andreje Babiše přišlo kvůli Čapímu hnízdu další oznámení. Jde o podnět pro finanční úřad v Pelhřimově a píše se v něm o podezření, že byl při operacích s akciemi farmy porušen zákon proti praní špinavých peněz. Redakce Neovlivní.cz oznámení získala, zde »» jsme jej zveřejnili v plném znění.
27. 9. 2016 Analýza přidělených dotací z regionálních programů EU – Bezmála každý čtvrtý projekt soukromých uchazečů, kteří uspěli se žádostí o evropské dotace v regionálních operačních programech, skrýval své skutečné majitele. Anonymní uchazeči tak získali přes tři a čtvrt miliard korun. Vyplývá to z detailní analýzy »» dotací za roky 2007-2013, kterou vypracovala nezisková organizace Good Governance bývalého Babišova náměstka Lukáše Wagenknechta.

vetev_vetvicka_drevo3

Co se kolem kauzy děje na Babišově ministerstvu

3. 3. 2016 Čapím hnízdem se musí zabývat i auditní orgán ministerstva financí, které vedl Andrej Babiš. Zjistili jsme, že Brusel dokonce šéfovi auditu Stanislavu Burešovi zaslal konkrétní termín, do kdy od něj výsledky kontroly projektu jeho ministerského šéfa očekává. Více zde »»
22. 3. 2016 Nahrávka: Jak se na ministerstvu financí řeší Čapí hnízdo.
Vyšetřovatel ministrů Jan Kněžínek se už od února zabývá stížností dvou vysoce postavených úředníků ministerstva financí na podřízenou. Ta za jejich zády zjišťovala v Bruselu informace o evropském vyšetřování dvou kauz spojených s šéfem státní kasy Andreje Babišem: šlo o Čapí hnízdo a změnu pravidel pro čerpání dotací pro velké firmy. Úředníci, kteří nakonec podali stížnost, se původně případ snažili řešit i s Babišovým prvním náměstkem. Získali jsme nahrávku, jak to probíhalo. Poslechnout si ji můžete tady »».
13. 4. 2016 Stížnost dvou vysoce postavených úředníků ministerstva financí na podřízenou, která za jejich zády zjišťovala v Bruselu informace o vyšetřování kauz spojených s Andrejem Babišem, jde do ztracena. Prošetřovatel ministrů Jan Kněžínek konstatoval, že se vicepremiér ničeho nedopustil. Podrobnosti v této zprávě »».
11. 5. 2016 Vrchní auditor ministerstva financí Stanislav Bureš už splnil úkol Evropské komise a vypracoval zprávu o dotacích a projektu Čapí hnízdo. Případ Andreje Babiše, který je zároveň jeho šéfem, vyřešil podle očekávání: indicie o tom, že projekt patřil Agrofertu tu jsou. Důkazy o možném dotačním podvodu ale sehnat neumím, dotáhněte si to v Bruselu sami. Detailněji tady »».
25. 7. 2016 Kárné řízení za kauzu Čapí hnízdo – Případ úřednice, která nestandardní cestou v Bruselu pátrala po informacích z vyšetřování kauzy Čapí hnízdo svého nejvyššího šéfa, má nečekanou dohru. Ministerstvo financí s úředníci i náměstkem, který ji tím pověřil, zahájilo kárné řízení. Současně ale čelí vyšetřování kárné komise i dva další úředníci, kteří na problém interně upozorňovali. Více tu »».
7. 9. 2016 Šmejdila a povýšila. Úřednice ministerstva financí, která za zády svých přímých nadřízených pokoutně zjišťovala v Bruselu informace o vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo, nakonec povýšila »».
8. 12. 2016 Ocenění pro Uhrinovou. Bývalá ředitelka odboru ministerstva financí Martina Uhrinová přišla před časem o funkci poté, co odmítla tolerovat utajované šmejdění své podřízené kolem vyšetřování Babišovy kauzy Čapí hnízdo. Ministerstvo s ní kvůli tomu dokonce zahájilo kárné řízení. Teď dostala cenu protikorupčního fondu »».

vetvicka

Politická linka

4. 3. 2016 Pár hodin poté, co Neovlivní.cz přineslo exkluzivní zprávu, že OLAF zahájil oficiální vyšetřování Čapího hnízda, spustil ministr financí mediální obhajobu. Využil předchozí přihrávky novinářů z listu Mf Dnes, který mu patří a kteří jej “vyzvali”, aby kauzu řešil. Babišova odpověď v Mf Dnes? Nic jsem neudělal, ale dobrá, navýším miliony na charitu (čtěte zde »»).
9. 3. 2016  Andrej Babiš, který již jednou veřejně ve filmovém dokumentu přiznal, že projekt luxusního centra Čapí hnízdo je jeho, pod tlakem nových událostí nyní nečekaně prohlásil: Farma není moje, nic o tom nevím »».
15. 3. 2016 Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se vůbec poprvé obšírně vyjádřil k aféře svého vicepremiéra. Z jeho slov je zjevné, že sporná dotace Babišův vládní post – a tím pádem účast ANO ve vládě – nijak neohrožuje. Opozice už kvůli hnízdu svolala mimořádnou schůzi. Andrej Babiš slíbil, že na ní odtajní jméno skrytého vlastníka v problematických letech anonymních akcií. Více zde »».
23. 3. 2016 Přesně čtrnáct dní poté, co deník Neovlivní.cz odhalil nové informace o Babišově resortu, se poslanci sešli na mimořádné schůzi, aby řešili dotační aféru Čapí hnízdo. Sněmovní grilování – a to, co se odehrálo v hodinách před ním – jsme sledovali živě. Online přenos doplněný komentáři osobností naleznete zde »».
24. 3. 2016 Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) reagoval na dění ve sněmovně z cesty po USA. Vzkázal, že se podezření na účelové zakrytí majetku potvrdilo a ministr Babiš ohrožuje reputaci celého kabinetu. Podrobněji zde »».
27. 3. 2016 Trvalo pár hodin, aby se šéf KDU-ČSL dočkal odpovědi na svá slova. Babiš využil k odpovědi svému rivalovi z vlády víkendové vydání deníku Právo. “Považuji za nekorektní chování našeho koaličního partnera, KDU-ČSL, která svolání schůze podpořila a nechtěla změnit stanovisko,” řekl redaktorkám Babiš: “Nechápu, proč s námi tedy spolupracují.” Co dalšího prohlásil? Čtěte tady »».
7. 4. 2016 Europoslanci z výboru pro rozpočtovou kontrolu odhlasovali neobvykle tvrdou kritiku České republiky za dotace. Argumenty se hromadí: vyšetřované zakázky na monitorovací systém na MMR, zpochybněné výdaje za čtvrt miliardy a konečně – sílící obava ze střetu zájmů v ČR. Mezi řádky je i Čapí hnízdo. Podrobněji zde »».
28. 4. 2016 Díky tandemu Babiš-Zeman se Čapí hnízdo vrátilo na titulní strany novin. Prezident Miloš Zeman přijel na ekofarmu na návštěvu, Babiše podpořil a ještě s sebou přivezl opuštěné děti. Krátká reportáž tu »».
24. 7. 2016 Poslankyně Kristýna Zelienková se rozhodla opustit ANO. Mezi důvody, proč z partaje odchází, uvedla i chování Andreje Babiše v aféře Čapí hnízdo. “Z mého pohledu opustil svůj mravní politický kodex, neboť kázal vodu, ale pil víno. Jeho heslu ‘nelžu a nekradu’ už nemůžu věřit, napsala. Celé prohlášení Zelienkové tu »».
22. 11. 2016 Bruselský ombudsman dostal na stůl udání, podle něhož eurokomisařka a Babišova stranická kolegyně Věra Jourová porušila evropský kodex pro komisaře. A to tím, že před ukončením vyšetřování Babišova možného dotačního podvodu celou kauzu Čapího hnízda veřejně komentovala. Více zde »».

vetev_vetvicka_drevo4