Válka v Gaze zvyšuje riziko teroristických útoků v Evropě a USA

Bývalý šéf špionáže Petr Mlejnek o vedlejším efektu izraelské války s teroristy z Hamásu.

Konflikt v Gaze, který vyvolaly říjnové vražedné útoky Hamásu na Izrael, může mít přímý dopad na Evropu a USA, a to zvýšení rizika teroristických útoků.


Pieta za oběťmi masakru v roce 2016 v Nice, Francie. K vražednému útoku se přihlásil Islámský stát Foto: Dmytro Surkov / Shutterstock.com

Před více než 10 lety vedla syrská občanská válka k bezprecedentní mobilizaci džihádistů. A to i v Evropě. Tisíce mladých mužů i žen se přestěhovalo do Sýrie a přidali se ISIS.

Současný konflikt mezi Hamásem a Izraelem není totožný, ale existují podobnosti. Stejně jako tehdy jde o konflikt na Blízkém východě, ale na rozdíl od Sýrie to není jen tak ledajaký konflikt. Je to konflikt náboženský, a to mezi muslimy a Židy.

Stejně jako v Sýrii by mnozí muslimové z Evropy bojovali přímo v Gaze, ale to není úplně tak možné. Z tohoto důvodu radikálové budou hledat cíle tam, kde žijí, a právě to může přinést teror do evropských měst. 

Stručně řečeno, obávám se, že to může být dramatičtější než po roce 2010. Z tohoto důvodu zpravodajské služby budou muset ještě více těsněji spolupracovat a vytvářet tlak na radikály, aby nedošlo k tragédiím na našem území.  


Psali jsme: Agent popsal, jak tajná služba hlídá muslimy v Česku. A čeho se bojí


Jak se může samotná válka v Gaze dále vyvíjet, ukazují boje v oblasti města Bejt Hanún na severovýchodě Pásma. Tam jsou izraelští vojáci napadáni z tunelů.

Bezpilotní letouny Hamásu shazují munici na polní tábory a soustředí se na izraelskou pěchotu. Cílem Hamásu v tomto případě (a obecněji v rámci celé současné války) není zvítězit v otevřeném boji, ale způsobit IDF maximální ztráty a čekat na mezinárodní tlak, který donutí Izrael operaci zastavit.

První týden pozemní operace v pásmu Gazy byl přitom pro izraelskou armádu (IDF) úspěšný. Velení IDF zvolilo stejnou formu operace, jakou použilo v letech 2008-2009 během první války s Hamásem (v Izraeli je tato operace známá jako “Lité olovo”).

Hamás se ale může bránit dlouho. Deník The Wall Street Journal napsal, že blíže nespecifikovaní regionální představitelé uvedli, že Hamás soukromě prohlásil, že jeho zbrojní arzenál může vydržet vleklý konflikt. Libanonský ministr zahraničí oznámil, že krátce po útoku ze 7. října Hamás tlumočil íránskému ministru zahraničí, že může bojovat měsíce bez dalších zbraní. Hamás a PID přijaly opatření k přípravě na vleklou válku, včetně omezení útoků nepřímou palbou, aby se ušetřily zásoby.

Zdroj náhledové foto: Dmytro Surkov / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email