Ve smyčce, díl III.: Letní vlna znovu nastupuje, Babiš našel nové Techtle Mechtle

Vláda ANO opět selhává, očkování se nedaří a nervózní premiér už předhazuje viníky.

Počet nakažených koronavirem v České republice je na začátku letošního léta mnohem vyšší než ve srovnatelném období loni (viz srovnání v grafu níže). Loňské léto přitom v zemi pozvolna začínala druhá vlna. Vláda ovšem tehdy trendy bagatelizovala a dovedla zemi k několika dalším tragickým vlnám, po nichž zůstalo 30 tisíc mrtvých lidí.

Dnes jsou sice statistiky pozitivně testovaných horší, ale zatím je mnohem méně hospitalizovaných a také méně lidí umírá. Za posledních jedenáct dní zemřel na covid podle oficiálních statistik jeden člověk.


Grafika: Neovlivni.cz

Jenže se šíří mutace delta, která má podle světových statistik na kontě mnohem více lidí v nemocnicích, včetně mladých a dětských pacientů. A experti varují před jejím podceňováním.

“Za několik týdnů můžeme čekat podstatně vyšší nárůsty nakažených než dnes. Jsme na začátku další vlny a je jen otázkou času, kdy se křivka přehoupne do té části, kdy ji uvidíme jako exponenciálu. Co je nejisté, je, kdy dojde k tomu velkému nárůstu, zvýšení hospitalizací. Zatím se dá těžko odhadnout, jestli to bude v srpnu, v září nebo později na podzim,” uvedů pro Český rozhlas Plus biochemik člen Centra pro modelování biologických a společenských procesů Jan Trnka.

A jak tedy po loňském zlehčování reaguje vláda Andreje Babiše na znepokojivá data o rok později? Ing. Babiš a Mgr. Vojtěch znovu improvizují.

Tentokrát nikoli kvůli plnícím se nemocnicím. Nervozita premiéra a ministra zdravotnictví toto léto nově pramení z nezvládnutého očkování.

Premiér, jehož hnutí cílí v předvolební kampani na voliče-seniory, navíc osobně zaútočil opět na mladé lidi. Loni si jako terč vybral klub Techtle Mechtle, letos to je podnik Fashion Club Venue. “Normálně se tam tancuje. Když přijde kontrola, tak oni to ignorují, což je špatně,” pravil Babiš ve svém nedělním hlášení.

Rozdíl mezi letošním a loňským létem je přitom hlavně v očkování. Epidemiologové věří, že pokud se podaří naočkovat k 80 procentům populace, může situace na podzim dopadnout lépe než loni. Realita v očkování v režii vlády tomu ale nenasvědčuje.


ČTÉTE TAKÉ: Očkování v režii Babišovy vlády: Česku ujíždí vlak


“S variantou delta by bylo vhodné mít imunitu populace nad 80 procent. Pokud se tedy zaočkuje 60–70 procent a zbytek doplní nedávno nemocní s fungující imunitou, mělo by to k zabránění šíření větších řetězců nákaz na našem území stačit,” citovaly SeznamZprávy epidemiologa a Vojtěchova poradce Rastislava Maďara.

Jak už jsme popsali ZDE, k dosažení takového čísla v zemi stále zbývá naočkovat miliony lidí. Kabinet nebyl schopen naplnit ani svůj vlastní jízdní řád vakcinace proti covid-19. Kompletní očkování má za sebou necelých 40 procent populace a očkovaní jsou především ti, kteří o vakcínu měli sami od začátku zájem.

Premiér se tak kvůli očkování ocitl v pasti. Jeho vlastní voliči totiž nejsou zastánci vakcinace, jak vyplývá z jednoznačných reakcí na jeho sociálních sítích. A žádná masivní kampaň na její podporu – srovnatelná například s loňskou propagací roušek – se tak nekoná.

Ministr Adam Vojtěch se snaží situaci vyřešit tak, že stát přestane od podzimu proplácet testování lidem, kteří je chtějí využít pro návštěvu restaurací nebo k cestám za kulturou. “Nechceme lidi perzekvovat. Musíme brát v potaz ale náklady. Testy jsou už teď objemné. Pokud se může člověk naočkovat, tak chceme, aby tak učinil,” zdůvodnil tento krok ministr.

Jednoznačný jízdní řád příštích týdnů ale ministr dodnes na vládu nedonesl a neřekl jej ani poslancům ve Sněmovně. Žádosti redakce Neovlivní.cz o zveřejnění plánů na začátek školního roku pak Vojtěchův úřad vytrvale ignoruje.

Zdroj náhledové foto: Neovlivní.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email