Velký bezpečnostní třesk: Fiala představí nového šéfa NBÚ

Horkým kandidátem je dosavadní bezpečnostní ředitel úřadu vlády Jan Čuřín. Bezpečnostní složky čekají letos po dlouhé době další významné personální obměny.

Velký bezpečnostní třesk, který popsal únorový časopis Neovlivní.cz, se právě spouští. Jako první přichází na řadu výměna v čele Národního bezpečnostního úřadu, který uděluje lidem a firmám osvědčení pro práci s utajovanými informacemi a dělá jejich prověrky.


Ilustrace: Shutterstock.com

Premiér Petr Fiala jde podle informací Neovlivní.cz už tento čtvrtek na výbor pro bezpečnost představit kandidáta na nového šéfa NBÚ.

“Současný ředitel Jiří Lang by měl skončit k 30. dubnu,” uvedl zdroj obeznámený s výměnou.

Ředitel Lang, který před NBÚ řídil jedenáct let tajnou službu BIS a do úřadu jej vyslala vláda Bohuslava Sobotky, přesluhuje už druhý rok. Navíc se delší čas netěší dobrému zdraví.

Jméno jeho nástupce premiér oznámí na uzavřeném zasedání výboru pro bezpečnost, kterého se ve čtvrtek účastní i šéfové všech tajných služeb, policejní prezident a ředitelé dalších bezpečnostních složek. “Projednání návrhu vlády na jmenování ředitele Národního bezpečnostního úřadu, uvede: Petr Fiala. Pozván: Kandidát na pozici ředitele NBÚ,” stojí v pozvánce na neveřejné zasedání u bodu číslo 3.

Podle neoficiálních informací Neovlivní.cz je horkým kandidátem dosavadní bezpečnostní ředitel úřadu vlády Jan Čuřín. Oficiálně jeho jméno ale nikdo nepotvrdil, oslovení ministři nechali dotaz redakce bez odpovědi.

V zákulisí byl zájem o křeslo šéfa NBÚ dlouho připisován řediteli Vojenského zpravodajství Janu Berounovi, kterému letos v říjnu také končí mandát. Pravděpodobnost, že by mu ho vláda prodloužila a Beroun i nadále zůstal šéfem vojenských zpravodajců, je ale v podstatě nulová. Důvodů je hned několik.

“Bezpečnostní experti spojení se současným vládním kabinetem mu nikdy plně nedůvěřovali, byl v jejich očích příliš spojený s bývalým premiérem Andrejem Babišem. Berounova pozice navíc dostala vážné trhliny kvůli sporům s ministryní obrany Janou Černochovou, které jsme popsali v textu Vzpoura generálů. Šlo tehdy o rebelii v čele s Karlem Řehkou, který dokonce premiérovi kvůli sporům s ministryní nabídl rezignaci,” uvedl únorový časopis Neovlivní.cz

Jan Beroun ovšem ve skutečnosti NBÚ řídit nechce. Není to post, kterým by chtěl zakončit svoji kariéru ve státní správě.

O NBÚ navíc mezi znalci není aktuálně právě rvačka. A to kvůli jeho kondici. Úřad se potýkal s odchody lidí, ti stávající jsou zahlcení žádostmi o prověrku. Nový šéf bude muset podniknout razantní kroky, aby jej znovu významně rozpohyboval. Zjednodušeně řečeno: čeká ho podle insiderů dost práce.

Detaily letošního velkého bezpečnostního třesku jsme popsali v únorovém časopise Neovlivní.cz. Pořiďte si PŘEDPLATNÉ a už vám žádný text neuteče.

Zdroj náhledové foto: Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email