Vláda udělala to, co Babiš sliboval, že nikdy neudělá

Kabinet Andreje Babiše opět uzavřel zemi. Stalo se tak poté, co ignoroval varování a nepřipravil systém na druhou vlnu covid-19.

Od čtvrtka vláda uzavřela obchody a služby vyjma drogerií, potravin a lékáren. Uzavřená budou i obchodní centra se stejnými výjimkami. Vláda také rozhodla o omezení osob na nezbytné minimum.

“Nárůst je obrovský a bohužel opatření minulých týdnů tu křivku nezploštily a vypadá to, že opatření nefungují. Rozhodli jsme se k opatřením, za které se všem omlouvám, podnikatelům, občanům a zaměstnancům, že jim tím znepříjemníme život. Omlouvám se i za to, že jsem v minulosti vyloučil tuto možnost. Neuměl jsem si představit, že se to může stát. Musíme ochránit životy našich občanů,” oznámil premiér Andrej Babiš po několika hodinách, kdy kabinet řešil další uzamčení země kvůli nákaze covid-19.

Hlavním důvodem nových opatření je hrozba kolapsu zdravotnictví. “Byla by ohrožena zdravotnická péče pro všechny, děti, mladé i staré,” dodal premiér.

Přestože se Andrej Babiš omluvil, jeho slova směřovala výlučně k omezením. A k tomu, že v červnu vyloučil jakákoli další plošná opatření.

Dodnes ovšem nepřiznal, že se Česká republika ocitla v současné situaci právě kvůli němu. Ani se za to neomluvil.

“Můžeme říct, ano udělali jsme různé chyby v minulosti. Možná od té první vlny, ale teď jsme ve fázi, kdy naše vláda to musí zvládnout a žádná vláda na světě to nezvládne bez podpory občanů a bez toho, že budou dodržovat opatření. Téma, proč se to stalo, není v této chvíli to, co bychom měli teď řešit,” reagoval na dotaz, jestli vláda cítí odpovědnost.

Na další podobnou otázku pak řekl: “Když je krize, byl jsem ten, kdo jako první přišel a kontaktoval firmu Linet, angažuju se v tých přístrojích, a tak dále. Dělali jsme maximum, děláme to od února.”


ČTĚTE TAKÉ: Premiér ignoroval varování, usvědčují jej covid data


Byl to přitom premiér, kdo na konci srpna, kdy už bylo jasné , že se blíží druhá vlna, osobně zasáhl do připravovaných plánů epidemiologů a změkčil jejich návrhy opatření.

Byl to premiér, kdo v létě vyzval Čechy k cestám do Chorvatska na dovolené, do lázní a ubezpečoval je, že už jim nic nehrozí. Lidé tak nabyli dojmu, že nákaza je za námi.

Byl to premiér, kdo dodnes nepředložil jasný plán, jak hodlá vláda postupovat v konkrétních situacích a co všechno občany a byznys čeká.

A byl to premiér, kdo se snaží odpovědnost přehazovat na občany. “Všichni křičeli, abychom rozvolnili, chodili za námi reprezentanti kultury a sportu. Od léta všichni chtěli rozvolňovat, roušky se staly symbolem nesvobody. Ale není třeba dělat paniku, i když chápu, že ten nárůst je senzace, není žádný důvod k panice,” prohlásil v září v televizi PrimaCNN.

Měsíčník Sabiny Slonkové
“Premiér tvrdí, že uzavírá zemi, aby předešel kolapsu zdravotnictví. Co se děje v první linii, jak se chystali samotní lékaři? A z čeho mají největší strach? S předstihem jsme sepsali sondu do duše lékařů a sester v říjnovém časopise.”
Předplatné časopisu Neovlivní

Zdroj náhledové foto: Vlada.cz

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email