Vládci Ústecka: Kdo se dostal do první desítky nejvlivnějších?

Po loňských komunálních volbách to vypadalo, že minimálně v některých klíčových městech v severních Čechách se mapa vlivu začíná výrazně přepisovat. Stačilo pár měsíců a je jasné, že stoupenci starých pořádků mají znovu navrch. Co tedy vyplynulo z mapování serveru Neovlivní.cz? Kdo ovládá sever?

Připravili jsme pro vás žebříček dvaceti nejvlivnějších lidí v Ústeckém kraji.

Dnes vám nabízíme druhý díl – pětici lidí, která v interním hodnocení Neovlivní.cz skončila na pozicích 5 až 10; tedy těsně za těmi nejmocnějšími.

Kdo skončil za nimi na příčkách 10 až 20, se můžete podívat v tomto přehledu ». Nenajdete mezi nimi mnoho nových tváří. Ty to mají na Ústecku obecně složité, staré pořádky se tu mění jen ztuha. Lidé s roky budovanými vazbami a konexemi jsou tak stále ve výhodě. Proč? Rozbor ve článku zde »

 

Martin Hausenblas Podnikatel, filantrop a šéf hnutí PRO! Ústí. Neznámé hnutí uspělo ve volbách 2014 poté, co mu lidé uvěřili, že symbolizuje naději na změnu místních poměrů. Osm měsíců působil jako první náměstek primátora, smetl jej převrat zastánců starých pořádků. Jeho kariéru to ale podle všeho jen zbrzdilo, nikoli zastavilo. Martin Hausenblas
Pavel Šedlbauer Prezident teplického fotbalu a kritik poměrů tuzemské první ligy, řídí sklářský gigant AGC Flat Glass Czech (dříve Glaverbel).
Jeho vliv pramení nejen z ekonomické moci, ale je spojen i se společenským postavením. Místní říkají: Kdo žije v Teplicích, chce pracovat pro Šedlbauera..
 Pavel Šedlbauer
Oldřich Bubeníček Komunistický hejtman Ústeckého kraje, jeho vliv je spojen především s funkcí. Pokud by o ni přišel, do mapy vlivu Severu by se už patrně nedostal.
V regionu totiž platí za člověka, který je nastrčenou loutkou místních podnikatelských bossů.
 Oldřich Bubeníček, hejtman Ústeckého kraje.
Alexandr Novák Někdejší senátor za ODS, později odsouzený za obří úplatek. To, že ani během pobytu svoji moc neztratil, potvrdilo i jeho podezřelé předčasné propuštění.
Stejně jako Patrik Oulický ale působí mnohem více ve skrytu než dříve.
Alexander Novák
Jiří Zelenka Mostecký podnikatel a zakladatel hnutí Severočeši. Jeho členy dokázal v posledních letech dostat nejen do krajského zastupitelstva a na místní radnice, ale i do Senátu a na kandidátce ANO i do Sněmovny.
Jeho vliv spočívá mimo jiné v respektu, jaký si dokázal vydobýt u voličů i mezi regionálními politiky.
 Jiří Zelenka, Severočeši

Čtěte také

Martin Hausenblas, hnutí Pro! Ústí. Foto: hausenblas.cz

Rozhovor s Martinem Hausenblasem o Ústecku: Babiš spustil něco, co nedomyslel »
“Řeknu vám ještě jednu věc: Nikdy jsem se nesetkal s horšími lidmi než v politice. Mimo politiku bych se s takovými lidmi nikdy nesetkal. Musel jsem si založit novou kategorii lidí ‘superhajzl’. Lžou, kradou, manipulují, pomlouvají a přijde jim to normální. Myslel jsem, že na takové záporné superhrdiny narazíte jen v komiksech, ale kdepak – ti lidé žijí, mají všechny ty vlastnosti a neváhají je použít.”