© Dead Line Media s.r.o. 2016 – všechna práva vyhrazena | buďte s námi v kontaktu: facebook – twitter – napište nám
© Design: Prokoho.cz | Souhlas se zpracováním osobních údajů (nastavení, odvolání)
Ve stejném týdnu, kdy žalobci oznámili, že dopisují obžalobu na Petra Nečase a jeho choť Janu kvůli nabízení politických trafik, přijal Sobotkův kabinet návrh zákona, jenž by měl kupčení s lukrativními posty omezit.
Zákon z dílny ministerstva financí počítá s tím, že vznikne nový vládní výbor, který bude vybírat vhodné osoby na posty ředitelů a členů dozorčích rad ve státních a polostátních společnostech.
V záměru se píše, že cílem je “potírat korupci a klientelismus při obsazování klíčových postů v souladu se záměry koaliční smlouvy”.
Součástí návrhu je totiž i dílčí novela zákona o střetu zájmů. A v té se uvádí, že do řídících, dozorčích nebo kontrolních orgánů nesmí nastupovat senátoři a poslanci. Nejen ti aktuálně zvolení, ale ještě i čtyři roky po skončení mandátu.
“Vláda návrh min.financí – věcný záměr zákona o výběru osob do řídících a kontrolních orgánů právnic.osob s majetkovou účastí státu – schválila,” tweetoval ve středu dopoledne mluvčí kabinetu Martin Ayrer.
Výběr do dozorčích (a jiných) rad ve firmách ovládaných státem by měl mít nově na starosti vládní výbor. Návrh počítá s tím, že v něm budou sedět experti na personalistiku, právo obchodních společností či zkušení manažeři firem. “Navrhujeme neslučitelnost členství ve vládním výboru s členstvím v politické straně,” uvedl Babišův úřad.
Legislativní rada zákon nedoporučila, výhrady mělo hned několik ministrů, kteří své výtky rozepsali na sedmdesát stran.
• Roční obrat společností, v nichž má stát majetkovou účasti, činí podle MF přes 563 miliard Kč. • Tyto státní/národní podniky a obchodní spol. zadaly za rok 2013 veřejné zakázky za 80 miliard Kč. |
Hospodářské noviny před časem uvedly, že proti se stavěl zejména šéf průmyslu a obchodu (a tradiční Babišův oponent) Jan Mládek z ČSSD, podle kterého takový zákon není potřeba. “Legislativní návrh ministerstva financí považujeme za zcela nadbytečný, nepotřebný a obsahově nepřijatelný,” řekl listu mluvčí ministerstva František Kotrba.
Jisté je, že zákon řeší jen část problému. Stejně, jako se do struktur státních a polostátních firem dosazují poslanci či exposlanci, dosazují se spřátelení politici či přátelé politiků do struktur firem, které podléhají městům. Naposledy to předvedla pražská primátorka Adriana Krnáčová, když po vleklé krizi vlády nad Prahou “upekla” novou koalici a pak rozdělovala dobře placená místa ve výborech a městských firmách (více zde »).