Babiš ho lanařil marně. Teď bude pracovat pro Fialu

Miloš Růžička, vlivný hráč ze Sobotkovy éry, bude pro premiéra pracovat skrze firmu na politický marketing.

Jedna z nejvlivnějších postav politického zákulisí poslední dekády se po jisté pauze a pobytu v Kanadě vrací zpět. V nové roli se zařadí rovnou po bok premiéra Petra Fialy, svého bývalého profesora politologie na brněnské Masarykově univerzitě.


Miloš Růžička (uprostřed) na starším snímku spolu s někdejším ministrem ODS Martinem Římanem a exšéfem Hospodářské komory Petrem Kuželem Foto: Bison&Rose

Miloš Růžička byl doposud veřejně spojovaný především s kdysi vládní ČSSD. Nyní se dohodl s lídrem ODS, že mu bude poskytovat služby v rámci politického marketingu.

V polovině prosince kvůli tomu podle zjištění Neovlivní.cz založil agenturu Freedom agency. Spolu s ním ve firmě figuruje Radek Hadj Moussa, hlavní marketér vítězné kampaně koalice Spolu.

Zprávy o Růžičkově přestupu k Fialovi se začaly šířit už koncem loňského roku. Ovšem v nepřesné podobě. Růžička se měl podle nich stát premiérovým poradcem. Teprve nyní redakce Neovlivní.cz zjistila, jak je to ve skutečnosti. A Miloš Růžička následně své angažmá na přímý dotaz potvrdil.

“Dohodli jsme se, že budeme pokračovat v Radkově dosavadní misi pro ODS, a zřejmě i pro značku Spolu, prostřednictvím firmy, kterou jsme teď spolu založili. Půjde o čistý politický marketing. To znamená, že nebudeme dělat žádné PR, žádné lobbování a nebudeme mít žádné kontrakty do soukromé sféry. Naším klientem bude v tuto chvíli ODS,” popsal spolupráci Růžička.

Společnost Freedom Agency má dodávat občanským demokratům data, analýzy a návrhy strategií. “Těžiště práce bude v analýze a stanovení strategie. Pokud o to budou stát, jsme připraveni podílet se i na realizacích,” dodal Růžička.

Podle interních informací se Růžička podílel už na předvolební kampani. Neměl ovšem žádnou oficiální roli a nikde nebyl veřejně zmiňovaný. On sám se ke svému podílu na kampani nevyjádřil. Každopádně to byl podle zjištění Neovlivní.cz právě on, kdo Hadjiho Moussu Petrovi Fialovi doporučil.

Miloš Růžička se před lety umístil v žebříku vlivu Neovlivní.cz na druhé pozici: a to díky svým kontaktům do tehdy vládní ČSSD. Bylo to v době, kdy byl premiérem Bohuslav Sobotka. A Růžička tehdy působil jako poradce sociálnědemokratického ministra vnitra Milana Chovance.


Když začal Andrej Babiš v politice plivat na Růžičkovu agenturu Bison&Rose, firma mu obratem připomněla, že i on si je kdysi najal. Na fotce AB s Milošem Růžičkou, a Istvánem Léko (uprostřed) Zdroj: FB Vladimíra Bystrova

V té době se také rozhořela lítá bitva mezi Chovancem a Růžičkovým dalším někdejším klientem – Andrejem Babišem. Miliardář byl přesvědčen, že ministr vnitra se ho snaží dostat z politiky a využívá k tomu bezpečnostní složky. A v nemilosti se tak ocitl i Růžička coby Chovancův spolupracovník.

Bylo to do značné míry osobní: Růžička kdysi pracoval pro Agrofert a podle informací Neovlivní.cz před lety odmítl Babišovu nabídku pomáhat mu i v politice. Byl to pak Babiš, kdo po nástupu na finance a do premiérského křesla ořezal kontrakty státních firem se společností Bison&Rose, kterou Růžička zakládal a měl v ní do roku 2018 podíl.

Miloš Růžička spolu s právníkem Radkem Pokorným (kdysi jedničkou v žebříčku vlivu) měli v té době mezi zákulisními hráči také suverénně nejsilnější vazby do médií, zejména šlo o vydavatelský dům Economia Zdeňka Bakaly. Agentura Bison&Rose pracovala také pro Českou televizi.

Kdo další tvoří ten neviditelný tým Petra Fialy? Kdo je jeho pravá ruka? A proč je pro něj nepostradatelný Pavel Blažek? Čtěte v únorovém časopise Neovlivní.cz, který můžete objednávat v sekci PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Bison&Rose

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email