Plán, jak pomoci Babišovi: Čapí hnízdo skončí promlčením

Už jen necelé dva měsíce zbývají do vypršení lhůty, kterou má policie na ukončení dotační kauzy Čapí hnízdo. Zákulisní bitva v justici a bezpečnostních složkách o kauzu, v níž je stíhaný premiér Andrej Babiš, vrcholí. Ve hře je podle informací Neovlivní.cz plán, díky kterému by kauza skončila jako promlčená.

Změna právní kvalifikace z dotačního podvodu na jiný trestný čin, z úmyslného trestného činu se stane neúmyslný a ten už je promlčený. Hotovo, případ uzavřen.

Takový scénář podle hned několika zdrojů ze státní správy koluje v zákulisí justice a policie, kde se hraje o finále trestní kauzy Čapí hnízdo. V ní hrozí soudní proces přímo předsedovi české vlády Andreji Babišovi, ale také jeho nejbližším příbuzným: manželce, švagrovi a dětem z prvního manželství.

Jenže pokud by platil výše popsaný scénář se změnou právní kvalifikace, k žádnému soudu by ani nedošlo.

“V takovém případě by byl případ už letos promlčený. Bavíme se o totiž o deliktech víc než deset let starých, dotace byla udělena v roce 2008. Ten plán existuje, ale jestli se ho těm kruhům, které o něj stojí, podaří prosadit, to zdaleka není jasné,” uvedl státní úředník, který má o dění kolem dotační kauzy přesné informace.

Existenci plánu potvrdily i další dva zdroje ze státní správy. Nakolik se jej ale nakonec podaří realizovat, to vůbec není jasné.

Každopádně případ může mít ještě další tři vyústění:

    • Andrej Babiš půjde před soud – taková je snaha policejního komisaře Pavla Nevtípila. Jak už jsme psali, je připraven požádat žalobce o podání obžaloby a případ dostat k soudu. To už ostatně oznámil i svým nadřízeným a ti na něj následně poslali udání na Generální inspekci bezpečnostních sborů. Nevtípil ale do dnešního dne z ničeho obviněný nebyl a nevypadá to, že by se tak mělo stát do konce dubna. S nejvyšší pravděpodobností tak kauzu dokončí a podá návrh na obžalobu.
    • Případ bude rovnou zastaven – to může udělat státní zástupe Jaroslav Šaroch, který na Nevtípilovu práci  ohlíží a doposud za jeho postupem veřejně stál. Pokud by stíhání zastavil, bylo by to překvapivé. Mimo jiné proto, že je u případu od začátku a policii posvětil i obvinění premiéra. Šaroch je ale podle zdrojů z justice poslední měsíce pod velkým tlakem. Jeho pozice je tedy nejasná, on sám o svém názoru veřejně mluvit nechce. “Nebudu se k ničemu vyjadřovat, nezlobte se,” odmítl žádost o rozhovor.
    • Kauza se dál povleče – ačkoli je podle informací Neovlivní.cz vyšetřování fakticky hotové, může se stát, že případ bude dál pokračovat. Státní zástupce Šaroch už v posledních měsících opakovaně požádal o doplnění vyšetřování o věci, které bylo možné doplnit už dávno, nebo jsou pro vyšestřování z pohledu policie nadbytečné. Šlo například o výslechy bankéřů z HSBC, která úvěrovala farmu Čapí hnízdo. Okolnosti úvěrů přitom detailně popisují dokumenty z banky, které jsou součástí spisu.