Nevtípil chce dostat Čapí hnízdo k soudu. A přišel útok

Policejní komisař Pavel Nevtípil, který stíhá českého premiéra a jeho rodinu v dotační kauze Čapí hnízdo, oznámil svým nadřízeným, že se chystá případ dostat před soud. Vzápětí přišlo na GIBS od vedení pražské policie udání na Nevtípila. Reálně se tak může stát, že případ dostane nový vyšetřovatel.

Komisař Nevtípil je podle zjištění Neovlivní.cz připravený podat návrh na obžalobu Andreje Babiše, jeho manželky a dcery z prvního manželství. Tu část případu, která se týká premiérova syna, hodlá Nevtípil vyloučit k samostatnému projednání. Je ale otázka, jestli to vůbec stihne.

Nevtípila totiž začala podle iRozhlas.cz vyšetřovat inspekce. A to poté, co jej udali jeho vlastní nadřízení z pražské policie. Ta prošla v posledním půlroce velkou personální obměnou. Prakticky všichni šéfové, kteří s Nevtípilem kauzu Čapí hnízdo rozjížděli, rezignovali.

Své úmysly s vyšetřováním dotačního příběhu premiéra už přitom Nevtípil oznámil i svým novým šéfům.

“Řekl, že je případ v podstatě hotový. Potřebuje prý doplnit ještě pár drobností a pak navrhne státnímu zástupci, aby všechny – kromě premiérova syna –  obžaloval. Syn stále není k zastižení, tak ho chce řešit samostatně,” popsal Nevtípilovy plány jeden z jeho kolegů z pražské policie.

Souvislosti
 » Žalobce zrušil obvinění Faltýnka, Babišovo stíhání trvá
 » Murínem to nekončí. Odchod řeší i další policisté z kauzy Čapí hnízdo
 » Tuhý odchází. A co Čapí hnízdo?
 » Bortí se kauza Čapí hnízdo? Jak rozumět krokům žalobce Šarocha
 » Nadřízený Nevtípila končí coby šéf pražské policie

Sám Nevtípil s médii nekomunikuje. Rovněž státní zástupce Jaroslav Šaroch, který případ dozoruje a posvětil  Nevtípilovi všechna obvinění, nechce veřejně žádné souvislosti vyšetřování řešit.

“Nezlobte se, ale nebudu s vámi mluvit,” reagoval na žádost o rozhovor, zda vyhoví případné Nevtípilově návrhu na podání obžaloby.

Každopádně vyšetřování inspekce může do případu významně zasáhnout. Nadřízení mohou Nevtípila například postavit mimo službu do doby, než bude jeho kauza vyšetřena. A Čapí hnízdo by mohl dostat na stůl úplně jiný vyšetřovatel, který na věc může mít jiný právní názor.

Co se týče samotného vyšetřování Nevtípila, jde o starou kauzu Neograph, kterou vyšetřoval. Obvinil v ní z tunelování papírny Vladimíra Sittu, korunní svědka jiné kauzy spojené s Ivem Rittigem. Sitta od začátku tvrdí, že jeho stíhání si objednali lidé z Rittigovy kauzy, aby jej znevěrohodnili.

Vrchní soud před časem Sittu zprostil obžaloby a pustil se do Nevtípila. Soudkyně Kateřina Jonáková v rozsudku citovala již zveřejněné odposlechy Rittigových právníků.

V těch ale není žádný přímý důkaz, že by Nevtípil cokoli ohnul. Zachycují jen hovory Rittigových právníků, kteří o komisaři mluví jako o “Nevťovi” a vypráví si, že pro něj připraví nějaké podklady. Na základě toho soudkyně v rozsudku dospěla k závěru: “…že na kpt. Ing. N. hovořící osoby spoléhaly .”

Vedení pražské policie nyní rozsudek vzalo a poslali na GIBS, aby roli komisař Nevtípila prošetřilo.

Ve prospěch Pavla Nevtípila ale hovoří fakt, že jeho verzi o Sittově tunelování podpořili i státní zástupci. Vrchní státní zastupitelství nejprve podalo návrh na dovolání proti Sittově osvobozujícímu rozsudku. A nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman mu vyhověl.