Vyšetřování GIBS v poločase: Co zatím víme o střelbě na univerzitě

Dosavadní vyšetřování nemíří k obvinění žádného policistů, píše aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

Souhra nešťastných okolností, kvůli nimž se jednotlivé informace nepropojily. Tak zatím vypadají předběžné závěry Generální inspekce bezpečnostních sborů, která prověřuje postup policie v případu vánoční střelby na filozofické fakultě v Praze.

Psychicky labilní student David Kozák tehdy zastřelil čtrnáct svých spolužáků a profesorů. Ještě před tím zavraždil svého otce a náhodného chodce s dcerou v kočárku v Klánovickém lese.


Foto: Alena Lom / Shutterstock.com

GIBS se do případu vložila kvůli pochybnostem, které provázejí hodiny před tím, než střelec zaútočil na fakultě. Jak už jsme informovali, v samotném zásahu na univerzitě kontrolní orgány policie žádná pochybení neobjevily.

Nejasnosti ale panují o tom, co se dělo před střelbou, kdy policie věděla, že ozbrojený student míří do Prahy a současně našla mrtvého jeho otce. Přesto ale dosavadní pátrání GIBS nesměřuje k tomu, že bude někdo obviněný, uvádí aktuální vydání časopisu Neovlivní.cz.

“Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by tam byl důvod k obvinění konkrétních lidí z nedbalosti nebo úmyslného nesplnění povinností. Ten závěr spíše bude, že to byla souhra nešťastných okolností, že se ty informace nepropojily. A pak samozřejmě připravíme metodický pokyn, kde je z našeho pohledu třeba přidat,” cituje časopis pracovníka inspekce obeznámeného s vyšetřováním.

Vedení policie i velící důstojníci dodnes trvají na tom, že nepochybili. Drží se verze, že si mysleli, že jde o člověka, který má “pouze” sebevražedné skliny.

“Když jsme zjistili, že má zbraně, je to jistá indicie, proto jsem také aktivoval zásahovou jednotku. Je to ale jen o citu policajta, pracovali jsme stále s tím, že je nebezpečný sám sobě a jde spáchat sebevraždu,” popisuje zpětně své myšlenkové pochody šéf pražské policie Petr Matějček.

A má podporu i policejního prezidenta Martina Vondráška. “Prosím, abyste rozlišovali, co policisté ty tři hodiny předem měli a mohli vědět, a srovnávali to s tím, co víme dnes,“ odráží pochyby Vondrášek.

Vánoční masakr na filozofické fakultě přitom potvrdil to, před čím experti varují už dlouho: na masové útoky, které jsme dosud znali jen ze zahraničí, ať už jsou dílem vyšinutého jedince, nebo náboženského fanatismu, nejsme připraveni. Jak už je ale v Česku pravidlem, dokud se to nestane, nikdo to neřeší. Střelba na univerzitě ukázala slabiny, které je v našem zájmu co nejrychleji opravit.

Které informace se nepropojily, i když byly k dispozici? Na co nikdo z policie ani tajných služeb vůbec nereagoval? Příběh Osudový Telegram přináší časopis Neovlivní.cz. PŘEDPLATNÉ.

Zdroj náhledové foto: Alena Lom / Shutterstock.com

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email