Vyšetřovatelé mafiánských vražd byli očištěni, trestný čin se neprokázal

Pár dní před tím, než soud začal loni řešit vraždu romského krále podsvětí Antonína Běly., generální inspekce zadržela detektivy, kteří případ dostali před soud. Kriminalisté už delší čas čelili tlakům, aby vyšetřování vraždy, která byla klíčem k vyjasnění dalších mafiánských poprav, nechali vyšumět. Nyní po téměř tři čtvrtě roce generální inspekce akci proti detektivům zastavila. Trestný čin se neprokázal. Naděje, že se podaří vraždy z éry  Františka Mrázka vyšetřit, ale podstatě padla.

Pracovníci GIBS si pro pět policistů z týmu Tempus, který se specializuje na nevyřešené vraždy, přišli z kraje dubna loňského roku. Tři z nich zadrželi na více než třicet hodin kvůli údajnému podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby. Zbylé dva detektivy vyslechli v pozici svědků. Aniž by jim někdo vysvětlil, co přesně měli provést.

Krimi:

» Magazín Neovlivní.cz: Teď, nebo už nikdy. Poslední bitva o objasnění Mrázkovy éry
» Vzpomínka na krvavou éru podsvětí: Mrázek, Běla, vraždy a voják Pája
» Deset let od vraždy Mrázka. Policie ví, kdo je jeho vrah

Generální inspekce následně potvrdila pouze to, že tři detektivy zadržela a následně propustila. Po téměř třičtvrtě roce GIBS případ v tichosti ke konci loňského roku odložila. Redakci Neovlivní.cz to potvrdil Ivo Mitáček z kanceláře ředitele GIBS.

“Během prověřování se příslušníkům GIBS nepodařilo zjistit, že by šlo o podezření z trestného činu, ani nebylo možné věc vyřídit jiným způsobem, a proto byla věc odložena,” uvedl Mitáček.

Zadržení detektivů souviselo přímo s mafiánskými popravami, přišlo na ně totiž udání, že si některá svědectví měli vynucovat. Nic z toho se tedy podle závěrů vyšetřování GIBS neprokázalo.

Jenže vražda Antonína Běly se mezitím zařadila mezi ty případy, které nebudou už nikdy vyjasněné. Po zadržení detektivů totiž klíčová svědkyně u soudu nezopakovala svoji původní výpověď a obžaloba se dostala do důkazní nouze. Nakonec sama státní zástupkyně u soudu požádala, aby byli oba podezřelí – Pavel Šrytr, dlouholetý bodyguard mafiánských bossů, a Ján Kaco  – obžaloby zproštěni.

A Šrytr bezprostředně po soudním verdiktu prohlásil, že teď zažaluje všechny, kdo ho dostali do vazby a mají na svědomí jeho obvinění z Bělovy vraždy. Antonín Běla byl v devadesátých letech obávaným romským bossem v podsvětí, svou kariéru začínal po boku Františka Mrázka; smrt našel v roce 1996 ve vlastním domě, kde ho rozstřílel najatý zabiják.

Policie kdysi připisovala Bělovu vraždu právě Mrázkovi, nikdy na to ale nebyla schopna shromáždit dostatek důkazů. Před dvěma lety v březnu, krátce před tím, než byl případ promlčen, si tým Tempus došel pro Mrázkova někdejšího bodyguarda Pavla Šrytra a obvinila ho z vraždy.