Vystrčila čeká pekelný týden. Babiš už si plní složku

Obžalovaná Jana Nagyová může získat hlasy těch, co v prvním kole volili kandidáty antisystémových a protestních stran.

Dosavadní předvolební útoky ze strany Andreje Babiše na předsedu senátu Miloše Vystrčila byly jen odvarem toho, co přijde teď. Obžalovaný politik ANO má po prvním kole senátních voleb reálnou šanci, že minimálně zbrzdí svůj proces v kriminální kauze Čapí hnízdo.


Miloš Vystrčil Foto: ODS

Jeho spoluobžalovaná Jana Nagyová totiž pro mnohé překvapivě postoupila do druhého kola, kde se v jihlavském obvodě utká právě s Milošem Vystrčilem. Nagyová, která je pro širší veřejnost známá jen svým anagažmá v Babišově dotačním příběhu, přitom dosáhla na volební výsledek po mohutné podpoře právě lídra hnutí ANO.

Získala 30,56 procenta. Miloš Vystrčil pak 45,62. Vyjádřeno v hlasech je 14 523 pro Nagyovou a 21 681 pro Vystrčila.

Pokud by příští týden Miloše Vystrčila porazila, automaticky získává imunitu a soud by musel řešit, jak s touto informací naloží. Každopádně je zcela jisté, že Babišovi právníci by žádali minimálně odklad procesu. Což se třeba pro takové prezidentské volby může hodit.

Jana Nagyová se také neprozřetelně hned po oznámení výsledků prvního kola uřekla. Na dotaz České televize, co by udělala v případě, že by to nakonec vyšlo, řekla: “Vešla bych do dveří a požádala o imunitu.”


ČTĚTE TAKÉ: Babišovi úředníci poslali miliony. Nagyová vzala vinu za Čapí hnízdo na sebe


O imunitu se sice nežádá, protože senátoři ji získávají společně s mandátem, ale v centrále Janě Nagyové zjevně obratem vysvětlili, že to neřekla dobře. Následně tedy začala tvrdit, že se přeřekla. A samozřejmě bude žádat o zrušení imunity.

“To jsem se přeřekla. Myslela jsem, že požádám o její zrušení. Stres asi působí,” řekla SeznamZprávám.

Jana Nagyová přitom pro druhé kolo není bez šancí. Na Jihlavsku je totiž narozdíl od celostátní politiky známá. Působila tu jako náměstkyně za ANO na radnici a místa se vzdala právě kvůli kauze Čapí hnízdo.

Pro druhé kolo je navíc důležité, kdo volil další kandidáty a u koho budou nyní oba rivalové Vystrčil a Nagyová lovit. Jako třetí za nimi s 5 648 hlasy skončil právník Tomáš Nielsen, který proslul žalobami na stát kvůli covidovým opatřením. A dnes je místopředsedou uskupení PRO vedené Jindřichem Rajchlem, který organizoval například nedávnou demonstraci na Václavském náměstí s proruskými řečníky. Další hlasy pak ve volebním obvodu č. 52 dostali kandidát SPD a komunista.

Jakou mají motivaci dát svůj hlas představiteli současné vládní koalice? Podle veřejných postojů těch, kterým vyjádřili svoji podporu v prvním kole, žádnou. Pro Miloše Vystrčila naopak hrají zkušenosti z minulých voleb, kdy voliči extrémních stran při neúspěchu svého kandidáta v druhém kole zpravidla ani nepřišli.

Dosavadní šéf senátu se tak musí připravit na dosud nejtvrdší kampaň. Andrej Babiš ho ostřeloval už před prvním kolem, v regionu Janu Nagyovou osobně podporoval.

A o Vystrčilovi vytváří obraz muže, který by se jinak než politikou nedokázal uživit, zneužívá veřejní peníze a podporuje korupci. Vypočítává jeho funkce, vadí mu kupříkladu jejich kumulace. Vystrčilovi dokonce v zápalu vyčetl i to, že je současně senátorem i předsedou senátu. “Vystrčil je ostuda senátu,” rozhlašuje o něm.

“Ani se nenaučil anglicky. Ani kafe na ambasádě si objednat neuměl,” tvrdil o něm na předvolební zastávce v Dačicích. Jak k tomu poznamenal jeho vlastní server iDnes: “Vedle něj tomu přihlížela i bývalá ministryně financí Alena Schillerová, která byla v minulosti kvůli úrovni své angličtiny taktéž kritizována.”

To, že teď přitvrdí a začne sahat do svých oblíbených “složek” na politickou konkurenti, dal Babiš najevo už během víkendu. ¨V duchu napadání polistopadové politiky Vystrčilovi vyčetl, že kariéru začínal v Občanském fóru.

Zdroj náhledové foto: ODS

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email