Z unie sílí tlak na Babiše. Kvůli střetu zájmů

Vážné podezření, že je Andrej Babiš skrze svůj svěřenský fond ve střetu zájmů, začíná rezonovat už i v Bruselu. Skupina Zelení/EFA v Evropském parlamentu žádá bruselskou administrativu, aby prošetřila, zda se český premiér nezbavil svého holdingu jen na oko. Evropská komise aktuálně také musí vyřešit, jestli s Babišem vůbec může řešit rozpočtové otázky, když holding Agrofert z jeho svěřenského fondu patří mezi velké příjemce unijních dotací.

Evropský parlament  před pár týdny schválil nová pravidla pro střet zájmů při čerpání dotací, která zakazují politikům v exponovaných funkcích pobírat dotace. Stejně tak zakazují lidem, kteří je pobírají nebo z nich mají osobní prospěch, vyjednávat o záležitostech unijního rozpočtu.

Český premiér Andrej Babiš čelí vážnému podezření, že unijní pravidla porušuje. Už v létě upozornila protikorupční organizace Transparency International na dokumenty ze slovenského veřejného registru, které nasvědčují tomu, že se politik zbavil svého holdingu Agrofert jen na oko.

Nyní organizace TI vyzvala unijní orgány, aby s Babišem coby českým premiérem přestaly – dle litery nového nařízení – řešit otázky související s unijním rozpočtem. Nové nařízení totiž současně přikazuje komukoliv předcházet střetu zájmů při čerpání evropských prostředků.

Reakce z Bruselu na sebe nenechala dlouho čekat. Případ zvedli politici ze skupiny Zelení/EFA a žádají prošetření Babišova postavení.

“Babiš by se jednoznačně neměl zúčastňovat diskuse v procesu rozhodovaní o budoucím evropském rozpočtu, pokud by jeho část měla skončit v jeho vlastních kapsách. Evropská komise by měla tuto věc vyšetřit a zabezpečit, že všechny rozhodovací procesy okolo budoucího rozpočtu EU proběhnou bez střetu zájmů,” oznámil v oficiálním stanovisku šéf skupiny Zelení/EFA Philippe Lamberts a dodal: “Pokud je Andrej Babiš nadále skutečným majitelem obchodní společnosti, která získáá vysoké částky  fondů EU, nebo má z ní nadále osobní prospěch, musí jako premiér skončit”.

Andrej Babiš má kvůli dotacím pro Agrofert vážný reputační problém Foto: Shutterstock

Přitom právě nyní se chystá evropský rozpočet na příští programovací období. I kdyby unijní úřady vydaly rozhodnutí, že s českým premiérem se o penězích jednat nebude, fakticky to Českou republiky v samotném čerpání dotací nepoškodí. Premiéra by zkrátka nahradil jiný člen vlády, ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová, například.

Případ ale představuje pro Andreje Babiše vážný reputační problém.

A finančně může bolet ve svém důsledku zase jen jeho samotného: kdyby protikorupční organizace TI a Piráti, kteří se k ní přidali, uspěli se všemi svými podněty, musel by Agrofert přestat pobírat unijní peníze nebo by se musel Andrej Babiš vzdát premiérského křesla. Nebo se holdingu skutečně zbavit.

On sám ale jakoukoli změnu současného stavu odmítá. Trvá na tom, že žádný zákon neporušuje a Agrofert nadále označuje slovy “moje bývalá firma”. Rovněž právníci holdingu tvrdí, že jde o chybnou interpretaci a o žádný střet zájmů nejde.

Jaký postup nyní Brusel zvolí, to zatím není jasné. Mluvčí Evropské rady Jüri Laas v odpovědi na dotaz Neovlivní.cz pouze obecně uvedl, že dodržování evropského nařízení obsahující střet zájmů požaduje jeho vymáhání. Postupy pro dodržování ponechá Evropská rada na jednotlivých členských státech, jejich úřednících a politicích.

Primární odpovědnost úřadů členských států, včetně jejich ministrů a premiérů, za dodržování zákazu střetu zájmů potvrdil redakci Neovlivní.cz i mluvčí Evropské komise Alexander Winterstein.

Pokud by výklad Transparency a Pirátů o Babišově střetu zájmů byl správný, jako první, kdo by povinnost aktivně řešit střet zájmů Andreje Babiše porušil, byl maďarský premiér Viktor Orbán. Oba se sešli před několika dny a mluvili spolu právě o připravovaném evropském rozpočtu.

A další podobná jednání jsou hned v příštích dnech. 19. a 20. září se sejde Evropská rada na neformálním summitu v Salzburku, kde se bude jednat hlavně o migraci a podle deníku E15 i o novém evropském rozpočtu pro období 2021-2027.

Na přímý dotaz Neovlivní.cz, jak bude Evropská na tomto zasedání vůči českému premiérovi postupovat, mluvčí rady Laas odmítl odpovědět. Uvedl nicméně, že oproti prvotní informaci ohledně nového evropského rozpočtu v tuto chvíli na programu salzburského jednání Evropské rady nejsou. Není zřejmé, zda byl bod jednání týkající se nového unijního rozpočtu z opatrnosti z programu jednání stažen či zda se o zařazení tohoto bodu na jednání doposud nerozhodlo.

Pokud by o rozpočtu nakonec jednali a Babiš by u toho seděl, vystavovala by se Evropská rada riziku, že závěry summitu by mohly být Evropský soudním dvorem prohlášeny za neplatné.

Evropská rada by ovšem nový zákaz o střetu zájmů nejúčinněji dodržela tak, že by zabránila Andreji Babišovi diskutovat s ostatními premiéry otázky týkající se nového unijního rozpočtu vůči kterému je. Pokud by toto Evropská rada učinila, naplnila by literu nového finančního nařízení, které požaduje, aby jak unijní, tak národní úřady členských států na všech úrovních, tedy včetně jejich vlád a premiérů či prezidentů, „přijaly vhodná opatření, která u funkcí v rámci jejich odpovědnosti zamezí vzniku střetu zájmů a která řeší situace, jež lze objektivně vnímat jako střet zájmů.”

Pokud by Andrej Babiš nedostal na summitu Evropské rady v Salzburgu možnost účastnit se jednání týkajících se evropského rozpočtu, nemohl by ovlivňovat jeho parametry ve svůj osobní prospěch, například tlakem na zrušení zastropování zemědělských dotací, jež se dotkne jeho Agrofertu. Díky takovému vyloučení z jednání by jeho střetu zájmů bylo efektivně zamezeno, protože by v dané situaci nemohl vzniknout.

Dalším, kdo může nové finanční nařízení a v něm obsažený střet zájmů porušit, je už tento týden Evropská komise. Do Prahy přicestovala delegace Evropské komise, vedená rumunskou komisařkou pro regionální politiku Corinnou Cretu, spolu s úředníky Evropské komise generálního ředitelství Evropské komise DG REGIO dohlížející na implementaci evropského rozpočtu v oblasti dotací ze strukturálních fondů EU.

Komisařka Cretu i úředníci Evropské komise přitom o podezření kolem českého premiéra dobře vědí. Už koncem července je o tomto problému informovala dopisem Česká pirátská strana se žádostí o vysvětlení, jak budou v případě střetu zájmů Andreje Babiše vzhledem k evropskému rozpočtu postupovat.

Jak se delegace zachová, to odmítli její zástupce předem zveřejňovat.