Za kulisy: Babiš odkryl, jak ve skutečnosti vládne

Premiér žádal opozici a hejtmany o pomoc. Na jednání si vůbec nic nepřipravil. Vláda prostě nepracuje.

Představte si, že nesete odpovědnost za lidské životy a potřebujete něčí pomoc. A když se někdo za minutu dvanáct nabídne, že vám pomůže, sednete si proti němu a řeknete: Tak co chcete, když to teda vy nezvládáte.

Přesně takhle popisují hejtmani svoji zkušenost s premiérem České republiky. Poté, co si Andrej Babiš nedokázal ve Sněmovně sehnat dost hlasů pro prodloužení nouzového stavu, jedinou jeho šancí se stali hejtmani. Víkendová jednání premiéra se zástupci krajů ale ukázala, jak vláda ve skutečnosti vládne.

Takhle to vypadá, když vládne Andrej Babiš Foto: Twitter AB

Hejtmani oslovení redakcí Neovlivní.cz veřejně přiznávají, že premiér se na klíčové jednání nijak nepřipravil. Nedal na stůj jediný návrh, jedinou analýzu či dokument, na základě kterého by hejtmani s klidným srdcem mohli vládě pomoci.

“Pan premiér nepřipravil vůbec nic,” uvedl lidovecký hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich, který před tím přirovnal jednání s premiérem k rozhovorům za trest.

A shodně popisuje schůzky s předsedou vlády středočeská hejtmanka Petra Pecková (STAN), podle níž Babiš nepřinesl “zhola nic”. “Tvrdil nám, že musíme o nouzový stav požádat všichni, všechny kraje. Žádné podmínky. Tvrdil: Vy nás o něco žádáte, protože vy to nezvládáte,” řekla Neovlivní.cz Pecková.

Situace se pak o trochu zlepšila až v posledním nedělním kole jednání, kterého se ale účastnili ministr zdravotnictví Jan Blatný. “Až poslední nedělní jednání bylo věcné, kdy ministr zdravotnictví po jednání s hygienou řešil, které z našich požadavku na úpravu opatření je možné zavést a případně kdy. Naše požadavky jsme předložili po sobotním jednání, kdy ze strany vlády nebylo předloženo nic,” uvedl hejtman Grolich.

Petra Pecková pak pro ilustraci popsala následující dialog s premiérem:

PP: Vy teď jasně dáváte najevo, že od nás chcete bianco šek.

AB: My od vás nechceme nic. To vy od nás něco chcete.

PP: My chceme pandemický zákon ve stavu legislativní nouze, chceme jednání s opozicí a chceme revizi podmínek nouzového stavu.

AB: Ano, projednáme pandemický zákon ve stavu legislativní nouze. Ale nebudeme jednat s opozicí dříve než v úterý ve 13:00. A ohledně revize, musíte nám říct co chcete. Jednotně.


ČTĚTE TAKÉ: Rok od vypuknutí epidemie. Vládne nám premiér Cvach


Podobně jako hejtmani popisovali svoji zkušenost s premiérem zástupci opozice, které Babiš přišel žádat o schválení nouzového stavu během minulého týdne.

“Premiér rozhodně neoplývá aktivitou.. Probíhá to následovně: říkáte mu konkrétní návrhy a požadavky a on vám začne povídat o tom, jak jsou ti a oni neschopní a zakončí to slovy “tak mi řekněte vaše požadavky”. Jako kdyby každý mluvil jinou řečí,” uvedla na Twitteru šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Pro ty, co Andreje Babiše zažili v praxi, to všechno nijak překvapující není. Už i členové vládního kabinetu v neformálních rozhovorech s Neovlivní.cz opakovaně přiznali, že vláda ve skutečnosti nepracuje. A čeká, co přinese opozice, co navrhnou různé oborové asociace. Zkrátka, že to za ně někdo odpracuje.

“Problém je, že ta zasedání vlády vlastně nikdo neřídí,” uvedl pro časopis Neovlivní.cz jeden z účastníků vládních zasedání. “Je to tam jak na trhu. Premiér vyvolává jednotlivé účastníky, otevře se téma, ale místo odpovědných ministrů se vyjadřuje on sám. Třeba k tomu, jak jednal s nějakými Francouzi. Otázku tak musíte položit třikrát a vůbec to neznamená, že se dočkáte odpovědi. Na konci vlády tak vlastně nevíte, co se dohodlo a co bude platit.”

Zdroj náhledové foto: Twitter Andreje Babiše

Sdílet článekShare on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Email this to someone
email